Connect with us

Čo hľadáte?

Americké indexy môžu uzavrieť týždeň v pluse – čaká sa na piatkové reporty

akcie
Zdroj: Unsplash.com

Americké indexy by mohli uzavrieť tento týždeň v pozitívnych číslach, no náladu investorov môžu v piatok zmeniť očakávané dáta o kondícií americkej ekonomiky. Prinášame vám tradičný doobedňajší súhrn.

Trhy v Ázii na záver týždňa posilňovali

Akciám v ázijsko-pacifickej oblasti sa na koniec obchodného týždňa prevažne darilo.

Hongkonský index Hang Seng poskočil o 2,2% a technologický Hang Seng Tech až o 4,32%. Prispel k tomu najmä rast SenseTime o 6% či Xpeng o 7%.

Darilo sa aj indexom na pevninskej Číne – Shanghai Composite posilnil približne o 1% a Shenzhen Component o 1,4%.

Juhokórejský Kospi medzitým posilnil o 2,36% a Kosdaq o takmer 5%. Austrálsky S&P/ASX 200 narástol o 0,77% a najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonsko MSCI pridal 1,38%.

Z ázijských trhov zaujala správa od SoftBank Group, ktorej CEO Masayoshi Son v piatok povedal, že firma Arm bude pravdepodobne kótované na burze Nasdaq, hoci toto rozhodnutie nie je definitívne. ,,Väčšina klientov firmy Arm sídli v Sillicon Valley a akciové trhy v USA by Arm radi uvítali,“ uviedol v reakcii na čo akcie Softbank stúpli o 2,37%.

Taktiež zaujali správy o jadrovej inflácii v Japonsku, ktorá stúpla o 2,1% v porovnaní s predošlým rokom, čo je v súlade s odhadmi Reuters. Bank of Japan však chce, aby bola pod úrovňou dvoch percent. Spotrebiteľské ceny očistené o energie a potraviny medzitým stúpli len o 0,8%.

Akciové trhy v Ázii sú podľa Viktora Shevtsa, vedúceho globálnej stratégie pre ázijské trhy v Macquaire Capital, naďalej veľmi nervózne a podľa jeho názoru začnú byť stabilnejšie až v momente, kedy globálne ukazovatele o inflácii začnú naznačovať, že sa blíži jej stabilizácia. Viac než inflácia však teraz obchodníkov trápi téma recesie, ktorá je podľa mnohých analytikov veľmi pravdepodobná najmä v Európe a v USA.

Ďalšia porážka pre Johnsona

Niečo podobné sa dá konštatovať aj o trhoch v Európe, kde Stoxx600 zatiaľ posilňuje o 0,36%, britský FTSE o 0,35% a francúzsky CAC o 0,8%.

Dnes budú európski investori vyhodnocovať viacero zaujímavých dát – publikované budú čísla o maloobchodných tržbách vo Veľkej Británii, dáta o španielskom HDP za prvý kvartál či závery z prieskumu ekonomického sentimentu nemeckého inštitútu Ifo.

Publikované už boli dáta o spotrebiteľskej dôvere v UK, ktorá klesla na najnižšiu úroveň od vzniku tohoto analytického nástroja, čo odzrkadľuje obavy Britov z inflácie a jej dôsledkov v čase, kedy je na najvyšších úrovniach za posledných 40 rokov.

Zaujala tiež klesajúca podpora pre vládnucu Konzervatívnu stranu premiéra  Borisa Johnsona, kdeže prehrala v dvoch kľúčových doplňovacích voľbách s hlavnou opozičnou Labouristickou stranou a Liberálnymi demokratmi. Tieto voľby v dvoch volebných obvodoch na opačných koncoch Anglicka boli vnímané ako test podpory pre Johnsona, v ktorom  zlyhal – v reakcii na to okamžite odstúpil podpredseda Konzervatívnej strany Oliver Dowden.

Americké indexy môžu uzavrieť týždeň v pluse

Americké indexy Dow, S&P500 a Nasdaq včera posilňovali o 0,64%, 0,95% resp. 1,62%, pričom v pre-market hours posilňujú ich futures o 0,43%, 0,57% resp. 0,78%, čo naznačuje, že v tomto týždni by mohli skončiť v pozitívnej bilancii.

Kľúčovým fundamentom pre záver týždňa budú ekonomické údaje, ktoré môžu naznačiť, či americká ekonomika mieri do recesie. Budú zverejnené nové údaje o predaji domov a tiež záverečná správa o spotrebiteľskom sentimente v júni od University of Michigan.

,,Téma recesia zostáva ústredným bodom na Wall Street a to znamená, že akékoľvek oživenie na akciových trhoch bude pravdepodobne len krátkodobé. Wall Street nebude mať v dohľadnej dobe žiadne odpovede na otázky, kedy sa dosiahne vrchol inflácie, alebo či uvidíme recesiu v dôsledku krokov Fed,“ uviedol analytik firmy Oanda Ed Moya, čím naznačil, že nervozita na trhoch bude určite ešte nejaký čas pokračovať.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...