Connect with us

Čo hľadáte?

Americké indexy sa zelenajú napriek „recesii“, HDP v eurozóne a „tvrdohlavá“ Čína

trhy
Zdroj: Pixabay.com

Čína neplánuje posilniť ekonomicky rast a zmeniť zero-covid politiku, kým v Európe zverejňujú dáta o HDP a americké trhy sa zelenajú napriek tomu, že US ekonomika sa ocitla v technickej definícii recesie. Je tu tradičný doobedňajší súhrn.

Americká ekonomika spĺňa definíciu recesie. Prepadla sa aj v druhom kvartáli 2022

Ázia

Na ázijských trhoch bola v piatok o čosi horšia nálada než v predošlých dňoch.

Výrazný pokles o 2% zaznamenal hongkonský index Hang Seng a ešte horšie dopadol technologický index Hang Seng Tech, ktorý klesol až o 4,87%. K týmto oslabeniam prispeli najmä poklesy akcii Alibaba a Meituan o 7%. resp. 7,18%. Alibaba klesla po správach z úvodu týždňa, podľa ktorých niekoľko vedúcich pracovníkov Ant group odstúpilo z pozície partnerov spoločnosti. Akcie Meituan zas utrpeli pre správy o problémoch s regulátorom kvôli bezpečnosti potravín a cenovej konkurencii.

V horšej nálade sa obchodovalo aj na pevninskej Číne, kde index Shanghai Composite klesol o 0,89% a Shenzhen Component o 1,3%. Ich výkonnosť mohol ovplyvniť aj štvrtkový náznak čínskych lídrov, že Peking sa pravdepodobne nebude snažiť výraznejším spôsobom podporiť ekonomiku a že zrejme zníži cieľ pre rast HDP stanovený na 5,5%. ,,To naznačuje, že vláda nebude veľmi utrácať na infraštruktúrne projekty, aby dosiahla tento cieľ. Náš názor je, že to nie je taká hrozná vec,“ uviedli k téme analytici ING.

Lídri čínskej politiky taktiež naznačili, že neplánujú zmenu tzv. zero-covid politiky, čo znamená, že pri vzniku nových ohnísk pandémie Covid-19 bude Čína naďalej presadzovať prísne obmedzenia a lockdowny. To znamená, že tlak na dodávateľské reťazce pretrvá a stále budú v súvislosti s pandémiou existovať riziká pre ekonomický vývoj.

Deň v zápornej hodnote uzavreli aj indexy v Japonsku, kde Nikkei  225 klesol len veľmi nepatrne a Topix padol o 0,44%. Z Japonska zaujal najmä report Ministerstva hospodárstva, obchodu a priemyslu, ktorý informoval o prekvapujúcom raste priemyslovej produkcie o 8,9%.

Náladu na ázijských trhoch posilnili trhy v Južnej Kórei a Austrálii, kde juhokórejské indexy KospiKosdaq posilnili o vyše 0,6% a S&P/ASX200 z Austrálie narástol o 0,81%.

Európa

Nálada na európskych trhoch sa dnes zlepšila, čoho dôkazom je posilňovanie paneurópskeho Stoxx600 už o takmer celé percento, ale aj rast nemeckého DAX, britského FTSE100 a francúzskeho CAC o 0,75%, 0,6% resp. 1,5%.

Dnes sa európski investori sústredia na dáta týkajúce HDP krajín eurozóny za druhý kvartál a tiež júlové harmonizované čísla o inflácii v eurozóne. Pokiaľ ide o HDP, očakáva sa, že opäť porastie, no pomalším tempom než 0,6%, ktorým rástla v prvom kvartáli.

Poznámka: V čase písania článku neboli známe všetky dáta z eurozóny. Vo francúzsku však rástlo HDP o 0,5%, čiže viac, ako bolo očakávaných 0,2%. Rovnako tak malo rásť HDP v Taliansku aj Španielsku a to o vyše 1%.

Starý kontinent taktiež pozorne sleduje prebiehajúce earnings, pričom dnes  ich zverejnili alebo zverejnia Standard Chartered, Santander, Renault, Air-France-KLM, BNP Paribas či Astra Zeneca.

USA

Napriek tomu, že v stredu Fed zvýšil urokové sadzby o ďalších 75 bázických bodov a včera po zverejnení čerstvých dát o americkom HDP za druhý kvartál 2022 (pokles o 0,9%) sa dostala americká ekonomika do technickej definície recesie, akciové indexy opäť posilňovali.

Dow posilnil o 1,03%, S&P500 o 1,21% a Nasdaq o 1,08%, pričom rast by mohol pokračovať aj dnes, keďže futures týchto indexov zatiaľ rastú o 0,22%, 0,75% resp. 1,34% v prípade technologického Nasdaq.

K posilňovaniu futures amerických indexov prispeli pozitívne earnings dvoch BigTech gigantov AmazonApple, ktoré boli zverejnené po uzatvorení štvrtkových obchodných hodín, pričom akcie Amazon počas pre-market hours rastú už o 11% a Apple o 2,60%.

Lauren Goodwin, ekonómka a portfóliový stratég New York Life Investments v rozhovore pre CNBC pripísala tohto týždňový rast indexov pozitívnej reakcii trhu na náznaky, že Fed nebude v nasledujúcich mesiacoch zvyšovať sadzby tak agresívne, ako tak robil v júni a júli.

Dnes budú v USA zverejnené ďalšie dáta, ktoré môžu naznačovať v akej kondícii je americká ekonomika a či sa naozaj dostáva do recesie. Aktualizované budú číslaa týkajúce sa kľúčovej inflácie a nákladov na zamestnanosť v druhom kvartáli.

Pokiaľ ide o sezónu earnings, negatívne dopadol Intel, ktorý investorov nepotešil v reakcii na čo jeho akcie klesajú v pre-market hours už o takmer 9%. Ešte horšie dopadla firma Roku, ktorej akcie klesajú o približne 20%, pretože firma nesprávne odhadla výnosy z reklám a varovala, že môže dôjsť k ďalším poklesom.

V piatok zverejnia výsledky aj firmy Chevron, Exxon Mobil či Procter & Gamble.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Utorok 4. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Štvrtok 6. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Utorok 4. októbra  – Aj v druhý obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Aj v tretí obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako v minulom týždni, aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...