Connect with us

Čo hľadáte?

Americké indexy výrazne posilnili, optimistické správy z Európy (doobedňajší súhrn)

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Hoci čísla o inflácii v eurozóne a UK nevyzerajú vôbec dobre, na trhoch sa nálada zlepšuje, čo sa premietlo aj do výrazného posilnenia amerických indexov. Za optimistické možno označiť aj správy týkajúce sa Ruska a Ukrajiny.

Ázia

Ázijským indexom sa v stredu darilo, k čomu do určitej miery mohlo prispieť aj včerajšie obchodovanie v pozitívnom duchu na amerických trhoch.

Výrazne posilnenie o 2,67% zaznamenal japonský Nikkei 225, ku ktorému sa pridal aj Topix, ktorý rástol o 2,29%.

Hongkonský index Hang Seng posilnil o 1,13% a rástli aj indexy na pevninskej Číne, kde Shanghai Composite pridal 0,77% a Shenzhen Component 0,63%. V tejto oblasti zaujali najmä rasty firiem Tencent (+2,1%) a Meituan (+3,91%), ktoré prispeli posilneniu technologického Hang Seng Tech o 2,16%.

Trhy rástli aj v Južnej Kórei a v Austrálii, keďže indexy Kospi, Kosdaq resp. austrálsky S&P/ASX 200 posilňovali o 0,67%, 1,07% a 1,65%.

Z ázijských trhov zaujali aj tieto správy:

  • Guvernér austrálskej centrálnej banky Philip Lowe očakáva, že inflácia v Austrálii bude naďalej rásť a preto je nutné konať a dostať úrokové sadzby aspoň na neutrálnu úroveň, za ktorú považuje 2.5% (aktuálne sú na úrovni 1,35%). Povedal to týždeň pred publikovaním nových dát o inflácii v Austrálii za jún
  • Čínska centrálna banka PBoC ponechala jednoročné a 5-ročné úverové sadzby bez zmeny na 3,7% resp. 4,4%%.
  • Japonska automobilka Toyota uviedla, že v auguste vyrobí len 700 000 nových vozidiel, čo je o 150 000 kusov menej než plánovala.

Európa

Na európskych trhoch je dnes o čosi opatrnejšia nálada, no najznámejšie indexy mierne rastú – najsledovanejší Stoxx600 posilňuje o 0,2%, nemecký DAX je na zhruba neutrálnej hodnote, francúzsky CAC v pluse takmer o 0,2% a britský FTSE 100 rastie o 0,3%.

Európski investori dnes postupne vstrebávajú včerajšiu publikáciu Indexu spotrebiteľských cien v eurozóne, podľa ktorého stúpla inflácia na nový rekord eurozóny 8,6% medziročného rastu. Táto informácia bude tlačiť Európsku centrálnu banku (ECB) k tomu, aby vo štvrtok oznámila prvé zvyšovanie úrokových sadzieb po 11 rokoch, pričom čím ďalej tým viac sa špekuluje, že ich nezvýši len o 25 bázických bodov, ale pristúpi k o čosi prísnejšiemu kroku v podobe 50 bodov.

Inflácia v eurozóne vytvorila nový rekord. ECB už o dva dni urobí kľúčové rozhodnutie

Inflácia však nie je problémom len eurozóny či USA. Potvrdzujú to aj dáta z Veľkej Británie, kde sa dostala na nové 40-ročné maxima, keď stúpla na medziročných 9,4%, čo je viac než odhadovali analytici oslovení agentúrou Reuters (9,1%).

Pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine a jej ekonomické dopady zaujal náznak pozitívnych správ ohľadom možnej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou v súvislosti s blokádou vývozu obilia, čo by mohla byť dobrá správa pre oblasti, ktorým hrozí potravinová kríza. Okrem toho by podľa čerstvých správ mali byť dodávky plynu z Ruska cez plynovod Nord Stream 1 obnovené po dokončení plánovanej údržby, čo znamená, že scenár o utiahnutí kohútikov sa pravdepodobne aspoň nateraz realitou nestane. Tejto téme sme sa venovali aj v tomto článku:

Ruský Gazprom hrozí, že obmedzí dodávky plynu do Európy. Odvoláva sa na vyššiu moc

USA

Americké indexy včera výrazne posilňovali na čele s technologickým Nasdaq, ktorý rástol až o 3,11%. Pridali sa k nemu aj S&P500 Dow, ktoré posilnili o 2,76% resp. 2,43%. Futures naznačujú, že v zelených číslach by mohli byť aj dnes, keďže počas pre-market hours rastie Dow o 0,16%, S&P500 o 0,22% a Nasdaq o 0,27%.

Vďaka posledným pozitívnejším dňom sa popredné americké indexy prvýkrát od apríla dostali nad 50-dňový kĺzavý priemer, čo vlieva obchodníkom nádej, že mohli nájsť dno.

Nahráva tomu aj prieskum Bank of America medzi profesionálnymi investormi, z ktorého vyplýva, že zhoršujúca sa nálada investorov mohla potenciálne vytvoriť na trhu zaujímavú nákupnú príležitosť.

Z earnings potešili lepšie než očakávane dáta od Goldman Sachs, Bank of America, či HasbroHalliburton, ktoré sa odzrkadlili aj na posilňovaní ich akcii, no viac svetla do toho, ako sa darí firmám za aktuálnych nepriaznivých okolnosti ohľadom inflácie a možnej recesie naznačí až pokračujúca sezóna earnings. Dnes oznámi ako sa jej darilo v uplynulom štvrťroku napríklad firma Tesla.

K nálade na globálnych trhoch sa pre CNBC vyjadril Tai Hui, stratég z JP Morgan Asset Management, ktorý sa potešil niekoľkým o čosi optimistickejším správam, no upozornil, že to, čo sa aktuálne deje na trhoch môže byť len krátkodobým skokom, keďže neistoty vrátane Fed a kvartálnych earnings pretrvávajú.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...