Connect with us

Čo hľadáte?

Americké trhy prosia o úľavu – piatok by mohol byť zelený, no kapitulácia vraj ešte neprišla

akcie
Zdroj: Unsplash.com

Dnešný deň začal zelenými číslami na ázijských trhoch a podobne vyzerá vývoj aj v Európe, kde posilňujú všetky popredné indexy. Futures v USA tiež vyzerajú pozitívne, čo vlieva nádej, že posledný obchodný deň tohto týždňa by mohol skončiť pozitívne.

V Ázii posilnili čínske aj japonské indexy

Týždeň ako na horskej dráhe ukončili trhy v Ázii zeleným piatkom, či už išlo o obchodovanie v Číne, Japonsku alebo v Južnej Kórei.

Hongkonsky index Hang Seng posilnil najmä v poslednej obchodnej hodine a deň ukončil rastom o 2,33%. V zelených číslach skončili aj najsledovanejšie indexy na pevninskej Číne – Shanghai Composite rástol o 0,96% a Shenzhen Component o 0,58%.

Darilo sa aj japonskému Nikkei 225, ktorý pridal až o 2,64%, k čomu pomohol aj rast japonského konglomerátu SoftBank Group o 12%. Druhý japonský index Topix medzitým posilnil o 1,91%.

Juhokórejský Kospi pridal 2,12% a austrálsky S&P/ASX 200 1,93%. Aby sme to mali kompletné, rástol aj najširší index ázijsko-pacifických akcii MSCI mimo Japonska, ktorý posilnil o 1,73%.

Alex Wolf z JPMorgan Private Bank v piatok pri analýze ázijských trhov však poznamenal, že zostávajú vo firme veľmi opatrní. ,,Naozaj sa nie je kam schovať,” skonštatoval a upozornil, že existuje viacero dôvodov pre pokračujúcu obavu z neistej blízkej budúcnosti.

Priebežne sa dnes darí aj európskym indexom, čo CNBC opisuje ako návrat náznakov „istoty pod nohy” – najširší STOXX600 posilňuje zatiaľ o 1,14%, nemecký DAX o 1,13%, britský FTSE 100 o 1,26% a francúzsky CAC o 1,36%.

Európa sa sústredí na Ukrajinu

Európske trhy pritom včera opäť klesali, pretože investorov znepokojil pomalší ekonomický rast v spojitosti s pravdepodobnosťou ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb Fed (v súvislosti s čerstvými dátami o vývoji inflácie), ktorým sa pravdepodobne nevyhne ani Európska centrálna banka (ECB).

Investori v Európe zároveň naďalej pozorne sledujú vývoj vojny na Ukrajine, ktorá sa pravdepodobne tak skoro neskončí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský povedal, že cieľom Ukrajiny je vytlačiť ruské vojska za hranice, čo de facto znamená, že žiadna dohoda o možnom postúpení určitých regiónov v prospech Putinovho režimu nie je v hre. Medzitým Rusko hrozí Fínsku, že ak sa definitívne rozhodne vstúpiť do NATO, čo sa zdá ako veľmi pravdepodobné – Rusko môže Fínsko odpojiť od jeho plynu. Medzitým Švédsko naznačilo, že pravdepodobne bude konať v súvislosti s NATO podobne ako Fínsko, pretože tieto dve krajiny majú pokiaľ ide o obranu na seba veľmi silné väzby.

Európski lídri medzitým intenzívne riešia tému zabezpečenia alternatívnych dodávateľov plynu, nakoľko jeho dovoz z Ruska je naďalej ohrozený – a to obojstranne, či už ako súčasť sankcii EÚ voči Rusku, či v prípade, že Rusko odmietne prijímať euro alebo dolár a tým v podstate odpojí Európu od plynu samo.

Pozornosť si taktiež vypýtali dáta o vývoji inflácie vo Francúzsku, kde stúpla na medziročných 5,4%.

Pokiaľ ide o pohyb jednotlivých cien akcii, zaujal rast o 10% firmy Bridgepoint Group po optimistickej výročnej valnej hromade. Z podobných dôvodov rástli aj akcie energetickej fínskej firmy Fortum a to taktiež o zhruba 10%. Naopak veľký prepad o vyše 13% evidovať u firmy USB, ktorej americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv odmietol schváliť jej kľúčový liek na psoriázu.

Nuž a cena jednej akcie Atlas Copco padla o 75% – avšak dôvod tohto poklesu možno hľadať u splitting akcii v pomere 4:1, ktorý vstúpil do platnosti v piatok.

Pre-market hours v USA sa zelenajú, Nasdaq rastie o takmer 2%

Americké akcie včera opäť oslabovali – Dow Jones klesol o 0,33% a S&p500 o 0,13%. Vo veľmi miernom pluse 0,06% skončil štvrtkový obchodný deň technologický Nasdaq, ktory však od úvodu roka eviduje najvýraznejšie straty (-29%) z týchto troch popredných amerických indexov.

V dnešných pre-marker hours zatiaľ evidovať rast – Dow posilňuje o 0,81%, S&P500 o 1,14% a Nasdaq až o 1,81%, čo naznačuje, že piatok by mohlo skončiť pre americké trhy po opäť veľmi volatinom týždni napokon pozitívne.

CNBC vo svojom reporte upozornila, že väčšia popredných akciových titulov v USA sa pre predošlé pády dostala už do medvedieho trhu. Zmienila napríklad už aj firmu Apple, ktorá bola posledným z veľkých titulov, ktorému sa dlhšiu dobu darilo vyhnúť veľkým poklesom. Apple však včera stratila ďalších 2,69% a od úvodu roka je už v strate 21%. Výsledkom tohto prepadu je aj skutočnosť, že tento gigant prišiel o svoju pozíciu najhodnotnejšej firmy sveta podľa trhovej kapitalizácie v kategórii verejne obchodovaných spoločnosti, kde ju nahradil ropný saudský gigant Saudi Aramco.

Apple (AAPL) už nie je najhodnotnejšou spoločnosťou na svete

Tohtoročný pokles na amerických akciových trhoch zmazal v podstate takmer všetky (v prípade niektorých titulov všetky) zisky, ktoré boli zaznamenané po vypuknutí pandémie v západnom svete v marci 2020, ktorú riešil Fed bezprecedentným tlačením nových peňazí (a tie sa do značnej miery preliali práve do akcii).

,,Veľké odchýlky od dlhodobých cenových trendov boli použité k identifikácii bubliny. Zistili sme, že americké akcie boli na základe tejto metriky v bubline a teraz z nej vystupujú,“ komentoval situáciu stratég Citi Dirk Willer, ktorý ako hlavný dôvod súčasnej zlej situácie označil kombináciu vysokej inflácie a sprísňujúcej sa monetárnej politiky Fed, ktorý nielen že ukončil kvantitatívne uvoľňovanie, ale aj začal (a nekončí) so zvyšovaním úrokových sadzieb.

Analytici sa preto obávajú, že trh, hoci existujú určite náznaky stabilizácie, spraví ešte jeden významný krok dole. ,,Tento trh naozaj prosí o dno, o nejakú úľavu. Ale na konci dňa stále nenastal deň kapitulácie,” myslí si Andrew Smith, hlavný investičný stratég Delos Capital Advisors.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....