Connect with us

Čo hľadáte?

Americký Nasdaq má za sebou katastrofálný deň – dostal sa do zóny medvedieho trhu?

trhy
Zdroj: pixabay.com

Kým čínske trhy sa dostávajú z najhoršieho a v Európe panuje napätá nálada pre geopolitickú situáciu, v USA sa trhy spamätávajú z veľmi zlého dňa, ktorý sa týka najmä indexu Nasdaq. 

Čínske trhy sa dostávajú z najhoršieho

Akciovým trhom v Číne sa v stredu darilo – Shanghai Composite posilnil o 2,49%,  Shenzhen Component o 4,37% a CSI 300, ktorý sleduje najväčšie akcie kótované na pevninskej Číne o 2,94%. V pluse o 0,2% skončil aj hongkonsky index Hang Seng.

Čínske indexy sa dokázali vďaka tomuto rastu dostať z veľkého pondelňajšieho prepadu, ktorý bol do značnej miery ovplyvnený obavami z ďalších lockdownov pre pandémiu Covid-19.

Kým Čína má za sebou vydarený obchodný deň, ďalší populárny ázijsky index Nikkei 225 z Japonska klesol o 1,17% a juhokórejský Kospi o 1,1%.

Nedarilo sa ani austrálskemu S&P/ASX200, ktorý klesol o 0,78%. V Austrálii sa pod to mohli podpísať aj dáta o spotrebiteľskej inflácii, ktorá stúpla kvartálne o 2,1%, čo bolo o 0,4% viac, než predpokladal prieskum Reuters.

Európu znepokojuje geopolitická situácia

Pokiaľ ide o európske akciové trhy, tie sa dnes zatiaľ obchodujú v zelených číslach, pričom STOXX600 posilňuje o 0,39%, FTSE o 0,4% a DAX je vo veľmi miernom pluse 0,08%. Náladu európskych obchodníkov pritom ovplyvňuje geopolitická situácia a tiež pandémia Covid-19 v Číne, ktorá vplýva aj na európske trhy.

Pokiaľ ide o geopolitiku, situáciu komplikuje rozhodnutie Ruska prerušiť po viac než 40 rokoch dodávky zemného plynu do Poľska s tým, že týmto krokom tlačí na presadenie platieb za plyn v rubľoch. Väčšina krajín Európskej únie však na takýto druh vydieraniami nechce pristúpiť a preto je veľmi otázne, čo v tejto veci prinesú najbližšie dni.

Pozornosť si medzitým pýtali aj earnings veľkých európskych firiem – akcie Deutsche Bank sa prepadli o viac ako 5% po tom ako nemecký veriteľ varoval, že rusko-ukrajinský konflikt by mohol poškodiť celoročné výsledky spoločnosti a že jej prostriedky vyčlenené na úverové straty tento rok výrazne narastú. Akice Credit Suisse medzitým klesli o 1,6% po tom ako švajčiarska banka vykázala stratu za prvý kvartál.

Lloyds naopak posilnil o 2,4%, keďže britský veriteľ zdvihol svoj celoročný výhľad a Mercedes Benz posilnil o 1,4%, keďže automobilka taktiež potvrdila svoj výhľad na celý rok.

Americké indexy výrazne oslabili

Americké indexy majú za sebou katastrofálny utorok – Dow klesol o 2,38%, S&P500 o 2,81% a technologický Nasdaq až o 3,95%, najvýraznejšie od roku 2020, kvôli čomu sa dostal na nové tohtoročné minimum a podľa analytikov sa dostal do zóny „medvedieho trhu“.

Art Hogan z National Securities skonštatoval, že súčasnú výkonnosť týchto indexov ovplyvňujú najmä očakávania od ďalších krokov Fed, ktorý zrejme pristúpi k zvyšovaniu úrokových sadzieb o 50 bázických bodov (míting Fed je naplánovaný na 3.-4.máj) a tiež situácia v Číne, kde sa zvažujú ďalšie lockdowny kvôli pandémii a čínskej zero-covid politike.

Nálade však nepridali ani nie príliš presvedčivé výsledky z earnings Alphabet (Google) či Microsoft, ktoré boli zverejnené v utorok. Dnes okrem iných oznámia výsledky Meta Platforms (bývalý Facebook), T-Mobile, Boeing, PayPal či Ford a vo štvrtok Apple a Amazon.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....