Connect with us

Čo hľadáte?

Ázijské a európske trhy v pondelok posilňujú, v USA je sviatok – aj tento týždeň prinesie dôležité reporty

trhy
Zdroj: Unsplash.com

V Spojených štátoch amerických je dnes sviatok, no čínske trhy dnes posilňovali a pozitívne sú naladení zatiaľ aj obchodníci v Európe. Tento týždeň prinesie zaujímavé dáta z Číny, eurozóny aj USA. 

Upokojuje sa situácia v Číne?

Nový obchodný týždeň začal v Ázii pozitívne nakoľko posilňovali akciové indexy v Číne, v Japonsku a aj v Austrálii.

Rast o 2,19% zaznamenal japonský index Nikkei 225 a o vyše 1,86% posilnil aj index Topix. K rastu Nikkei 225 nemalou mierou prispel najmä 4,66% rast akcii výrobcu automatizovaných robotov spoločnosti Fanuc.

Silný rast zaznamenal aj hongkonský index Hang Seng, ktorý ukončil obchodný deň v pluse 2,08%, no a darilo sa aj indexom y pevninskej Číne, ktoré posilnili 0,6% (Shanghai Composite) resp. 1,04% (Shenzhen Component).

Zelený deň evidovali aj obchodníci v Južnej Kórei, kde Kospi uzavrel v pluse 1,2% a tiež v Austrálii, kde S&P/ASX 200 posilnil o 1,45%. Najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonsko MSCI  skončil rovnako tak v peknom pluse 2,05%.

CNBC skonštatovala, že nálada investorov v ázijskej oblasti mohla byť posilnená uvoľňovaním kontrol v súvislosti s pandémiou koronavírusu v čínskych veľkomestách Peking a Šanghaj, čo môže naznačovať mierne uvoľňovanie napätia v súvislosti s čínskou výrobou a čínskym exportom, ktorý ovplyvňuje globálne dodávateľské reťazce.

Tento týždeň bude v Ázii zaujímavý aj z pohľadu reportov. Čína totiž v utorok oznámi svoj oficiálny index nákupných manažérov vo výrobe (PMI index) za máj 2022. Analytici OCBC Treasury Research označili tento report za významný, pretože môže naznačiť, či došlo k oživeniu po aprílovom prepade.

Poznámka: PMI, respektíve index nákupných manažérov, vypovedá o trendoch v spracovateľskom sektore a tiež v sektore služieb. Odvodený je od mesačných prieskumov rôznych spoločnosti. Skladá sa z difúzneho indexu, ktorý vyhodnocuje, či trhové podmienky z pohľadu nákupných manažérov expandujú, zostávajú rovnaké alebo sa znižujú. Cieľom indexu PMI je vyhodnotiť informácie o súčasných a budúcich obchodných podmienkach.

Elon Musk si myslí, že blížiaca sa recesia bude dobrou vecou

Čaká sa na dáta o ekonomickom sentimente v eurozóne

Trhy v Európe sa na úvod nového týždňa zelenajú. Nasledovanejší paneurópsky index Stoxx600 posilňuje  o 0,84%, britský FTSE 100 o 0,48%, nemecký DAX o 0,82% a francúzsky CAC o 0,85%. Pokiaľ ide o segmenty, darí sa najmä technologickému sektoru, ktorý rastie už o vyše 2,5%, kým sektor telekomunikácii je priebežne v poklese o 0,5%.

Pokiaľ ide o jednotlivé akciové tituly zaujal rast akcii klenotníctva Pandora o 9% a tiež posilňovanie Siemens o 3,7%.

Z pohľadu reportov dnes zaujmú dáta o ekonomickom sentimente a dôvere spotrebiteľov v eurozóne, ktoré by mali byť zverejnené v priebehu dňa. Medzitým nepotešili už uverejnené čísla o inflácii v Španielsku, ktorá vyskočila na medziročných 8,5%, čo je viac, než odhadovali analytici (8,1%). K rastu cien v Španielsku mali prispieť najmä ďalšie zdražovania pohonných hmôt a potravín.

Dnes sa v USA neobchoduje

Dnes v predposledný májový deň sa v USA neobchoduje, pretože Američania oslavujú sviatok Dňa obetí vojny. Pre-market hours však zatiaľ naznačujú pred zajtrajším dňom optimizmus, keďže futures na Nasdaq posilňuje o 1,46%, S&p500 o 1,05% a Dow o 0,79%. Pozitívnu náladu do obchodovania mohla vliať najmä skutočnosť, že po sérii siedmich resp. ôsmych červených týždňov v rade tieto najsledovanejšie americké indexy minulý týždeň konečne uzavreli v plusoch a to všetky o vyše 6%.

Americké indexy sa v tomto týždni odrazili od dna a stúpli o vyše 6% – pomohli Fed Minutes?

Ostro sledovanou udalosťou tohto týždňa v USA budú piatkové dáta o vývoji zamestnanosti v USA. Pozornosť si budú pýtať aj earnings Hewlett Packard či Salesforce.com.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...