Štvrtok 3. novembra – Aj v predosledný deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti.
Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:
- Čínsky pevninský index Shanghai Composite klesol o 0,19% a Shenzhen Component padol o 0,34%
- Najsledovanejší hongkonský index Hang Seng klesol o 3,08%
- Japonský index Nikkei 225 klesol o 0,06% a Topix posilnil o 0,10%
- Juhokórejsky index Kospi oslabil o 0,33%, kým Kosdaq klesol o 0,46%
- Austrálsky index S&P/ASX200 klesol o 1,70%
Z Ázie nás zaujali dnes najmä tieto správy:
Dôvod prepadu ázijských akcii
Ázijsko-pacifický trh dnes oslaboval najmä pre dopady tlačovej konferencie šéfa Fed Jeromeho Powella, ktorý po ďalšom zvýšení sadzieb o 75 bázických bodov nenaznačil žiadny „pivot”, teda obrat, ale naopak uviedol, že americká centrálna banka veľmi pravdepodobne zvýši sadzby nad úroveň, ktorú prognózovala v septembri (4,6%). Americké trhy v reakcií na to oslabili a tento sentiment sa preniesol aj do Ázie, keďže americká ekonomika má vplyv aj na tento región.
Index S&P500 – Graf, história, výkonnosť, čo ovplyvňuje jeho hodnotu
Otvorenie Čínskej ekonomiky by prinieslo rast po celej Ázii
Edmond Huang, špecialista na ázijsko-pacifický trh z Credit Suisse upozornil, že investori by mali byť velmi opatrní pri zohľadňovaní špekulácii týkajúcich sa možného konca zero-covid politiky v Číne. Téme sme sa podrobnejšie venovali tu:
Čínske PMI Caixin taktiež pod 50
Súkromný čínsky index nákupných manažérov Caixin Services dosiahol v októbri úroveň 48,4, čo je najnižšia hodnota od mája. Zároveň ide o druhý pokles v tomto sektore za sebou. V septembri bol index na úrovni 49,3, čiže tiež pod 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles od rastu. Oficiálny PMI, ktorý bol zverejnený v úvode týždňa, reflektoval úroveň 48,7.
Neprehliadnite aj dnešný súhrn z európskych a amerických trhov.
Zdroj: cnbc.com