Connect with us

Čo hľadáte?

Ázijské trhy posilňovali, no US investorov zneistili earnings giganta Walmart (doobedňajší súhrn)

trading strach
Zdroj: Unsplash.com

Nálada na ázijských trhoch bola dnes pozitívna, no opatrnejšia je v Európe a najmä v USA. Svoj podiel na tom majú aj negatívne earnings maloobchodného giganta Walmart, ktorý naznačuje čo-to aj o stave kúpyschopnosti Američanov. 

Ázia

Ázijským trhom sa v utorok prevažne darilo, k čomu prispelo aj niekoľko zaujímavých správ.

Najsledovanejší hongkonský index Hang Seng stúpol až o 1,67% a to aj vďaka oznámeniu Alibaba, ktorej akcie stúpli o takmer 5%, keď dnes uviedla, že sa bude uchádzať o primárnu kotáciu na hongkonskej burze. To by znamenalo, že sa stane duálnou kótovanou spoločnosťou v Hongkongu aj v New Yorku (stať by sa tak mohlo do konca roka).

Posilnili aj akciové trhy na pevninskej Číne, kde index Shanghai Composite stúpol o 0,83% a Shenzhen Component o 0,95%.

Pozornosť si vypýtala Južná Kórea, kde bol zverejnený report týkajúci sa juhokórejského HDP za druhý kvartál, ktoré stúplo v porovnaní s prvým kvartálom podľa odhadov Bank of Korea o 0,7%, čo bolo viac než 0,4%, ktoré očakávali analytici v prieskume Reuters.

Pozitívne čísla o vývoji juhokórejského HDP môžu kórejskej centrálnej banke Bank of Korea vliať viac sebavedomia v presadzovaní prísnejšej monetárnej politiky s cieľom spomaliť infláciu.

Indexy KospiKosdaq v reakcii na tieto správy zažehnali priebežne straty a deň ukončili v miernom pluse.

Pokiaľ ide o ďalšie ázijské trhy austrálsky index S&P/ASX 200 posilnil o 0,26%, japonský index Nikkei 225 posilnil o 0,16% a najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonska MSCI uzavrel utorok v pluse 0,48%.

Pokiaľ ide o Japonsko, zverejnená bola zápisnica z posledného zasadnutia centrálnej banky, z ktorej vyplýva, že guvernéri Bank of Japan si myslia, že japonská ekonomika je na dobrej ceste zotaviť sa z vplyvov pandémie Covid-19. ,,Zhodli sa tiež, že je potrebné venovať náležitú pozornosť vývoju na finančných a devízových trhoch ha ich vplyvu na ekonomickú aktivitu a vývoj cien v Japonsku,“ písalo sa v zápisnici.

Európa

Na európskych  trhoch je dnes zatiaľ opatrná nálada – najsledovanejší Stoxx600 posilňuje mierne o necelých 0,1%, nemecký DAX klesá o 0,36%, francúzsky CAC je na neutrálnej úrovni a britský FTSE 100 posilňuje o 0,7%.

Podobne ako v USA sa aj v Európe tento týždeň sústredí pozornosť investorov na earnings – už pred začiatkom obchodovania zverejnili výsledky hospodárenia UBS, UniCredit, Unliver, EasyJet, LVMH, Dassault Systemes a Rondstat.

Švajčiarska banka UBS nesplnila očakávania, keďže jej divízie správy majetku a investičného bankovníctva zaznamenali pokles aktivity zo strany klientov, pričom v reakcii na to jej akcie dnes klesajú už o vyše 5%. UBS tiež informovala, že dosiahla menší než očakávaný 5% rast zisku. CEO UBS Ralph Hamers označil počas earnings predošlý kvartál za jeden z najnáročnejších štvrťrokov pre  investorov za posledné desaťročie.

Naopak najväčším skokanom je dnes Bridgepoint Group, ktorý prekvapil pozitívnymi číslami, vďaka čomu akcie tejto firmy rastú už o vyše 10%. Pozitívne čísla reportoval aj Lindt & Spruengli, švajčiarsky výrobca čokolády, ktorý zvýšil svoje predajne usmernenia a predstavil plán spätného odkúpenia akcii za 1 miliardu švajčiarskych frankov (vyše miliardu dolárov), k čomu prispel fakt, že v prvom polroku zaznamenal rast čistého zisku o 36%.

Horúcou témou zostávajú aj dodávky plynu do Európy z Ruska cez plynovod Nord Stream 1. Ruský Gazprom prevažne kontrolovaný štátom totiž v pondelok uviedol, že dodávky do Nemecka klesnú v dohľadnej dobe len na 20% a to len pár dní od obnovenia jeho prúdenia na 40% po plánovanej údržbe, ktorá skončila 21. júla. Hoci Gazprom oficiálne odvodňuje tento krok potrebou nutnej údržby ďalšej turbíny, analytici sa domnievajú, že za tým môžu byť aj geopolitické dôvody. Nemecko už stihlo uviesť, že nevidí žiadny technický dôvod pre ďalšie obmedzenia dodávok tejto komodity.

USA

Dnes začína v USA dvojdňový míting guvernérov americkej centrálnej banky Fed, po ktorom zajtra oznámi ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb. Otázkou je len to, o koľko šéf Fed Jerome Powell a spol. sadzby zvýšia, pričom najpravdepodobnejším scenárom zostáva ich zvýšenie o ďalších 75 bázických bodov, teda rovnako ako v júni.

Kým dôjde k tomuto oznámeniu investori sa budú sústrediť na práve prebiehajúce earnings, čiže oznámenia týkajúce sa hospodárskych výsledkov verejne obchodovaných firiem za druhý kvartál 2022.

Z tohto pohľadu nepotešili včerajšie earnings významného maloobchodného predajcu Walmart (WMT), ktorý znížil svoju prognózu zisku pre nasledujúce obdobie a jeho akcie počas pre-market hours klesajú už o vyše 8%.

Walmart konkrétne oznámil, že v tomto štvrťroku a ani pokiaľ ide o celoročné odhady zisku neočakáva také dobré čísla, ako sa pôvodne predpokladalo, nakoľko výsledky firmy ovplyvňuje výrazný rast cien potravín. Tento fakt znepokojuje nielen investorov spoločnosti Walmart, ale mnoho vypovedá aj o kondícii americkej ekonomiky, keďže posolstvom správy je, že Američania začínajú šetriť a  to či už znížením nákupov alebo uprednostňovaním menej drahých tovarov (čo je badateľné napríklad u oblečenia).

Negatívne earnings Walmart ovplyvnili aj firmy, ktoré ešte earnings nezverejnili, no podnikajú v podobnom segmente. Akcie Target klesli počas pre-market hours o 5%, Amazon o 4%, Macy’s a Dollar General o 3% a Costco o 2%.

Spomedzi troch najsledovanejších amerických indexov včera ešte pred earnings Walmartu rástli dva – Dow posilnil o 0,28% a S&P500 o 0,13%, kým Nasdaq klesol o 0,43%. Dnešné pre-market hours však už značia horšiu náladu, keďže futures všetkých troch klesajú od 0,2% do 0,3%.

Mnoho dnes naznačia začínajúce earnings BigTech spoločnosti – po ukončení obchodných hodín oznámia ako sa im darilo MicrosoftAlphahbet, pričom po zatvorení obchodovania s ak ním pridajú aj UPS či Enphahse Energy. Ešte pred začiatkom obchodovania zverejnia kvartálne výsledky Coca-Cola, McDonald’s a General Motors.

Avery Shehffield z VantageRock Capital si myslí, že kombinácia earnings a stadajšiehoh rozhodnutia Fed o ďalšom zvýšení sadzieb môže spôsobiť, že na akciových trhoch sa niektorým segmentom môže začať výraznejšie dariť, no iné budú pokračovať v oslabovaní. ,,Myslím si, že dno môže byť nájdené u niektorých akcii, ale u iných nie. Táto sezóna (kvartál) môže byť jednou z najdynamickejších zárobkových sezón, akú sme videli za dlhú dobu.“

Zdroje:  cnbc.com, cnbc.com, investing.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Utorok 4. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Štvrtok 6. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Utorok 4. októbra  – Aj v druhý obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Aj v tretí obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako v minulom týždni, aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...