Connect with us

Čo hľadáte?

Ázijské trhy rástli, EÚ ovplyvňujú inflačné dáta a v USA je opatrná nálada (doobedňajší prehľad)

trhy
Zdroj: Pixabay.com

Čínsky priemysel zaznamenáva náznaky oživenia, európske trhy reagujú negatívne na čerstvé dáta o inflácii a nálada na amerických trhoch je veľmi opatrná. Je tu dnešný pohľad na akciové trhy v Európe, Ázii a v USA. 

Čínske akciové indexy posilnili, priemysel sa pomaly zotavuje

Akcie v ázijsko-pacifickej oblasti sa v utorok obchodovali v zmiešanej nálade popri tom ako investori opatrne sledovali reakcie trhov na zverejnenie oficiálnych údajov o výkonnosti čínskeho priemyslu v máji 2022.

Oficiálny Index nákupných manažérov v Číne (PMI) dosiahol v máji hodnotu 49,6 bodu, čo je zlepšenie oproti aprílovým 47,4. Májová hodnota bola zároveň nad predpokladanou úrovňou 48,6, ktorú stanovila v prieskume agentúra Reuters. Na druhú stranu však stále ide o číslo, ktoré je pod úrovňou 50 bodov, ktoré oddeľuje rast od poklesu.

,,Veci sa zlepšujú… ale nie dostatočne,” komentoval tieto čísla hlavný analytik Loomis Sayles v rozhovore pre relácii „Street Signs Asia“ na CNBC, aby následne skonštatoval, že najhorší „rastový šok“ je už možno za nami, no Čína zaznamenáva len veľmi pomalý postupný proces normalizácie.

Čínske pevninské indexy Schanghai CompositeShenzhen Component v reakcii na tieto dáta posilnili o 1,19% resp. 1,92%, kým hongkonský index Hang Seng v poslednej hodine obchodovania taktiež posilnil a dostal sa do zelených čísel v podobe rastu o 1,38%.

Kým čínske trhy posilňovali, v Japonsku sa indexom Nikkei 225 a Topix nedarilo, keďže klesli o 0,33% resp. 0,51%. Juhokórejský index Kospi zaznamenal rast o 0,61% a austrálsky S&P/ASX 200 klesol o 1,03%.

Európskymi trhmi zamávali dáta o inflácii

Európskym trhom sa dnes zatiaľ veľmi nedarí, k čomu mohli prispieť aj nie príliš pozitívne dáta o vývoji inflácie v Nemecku a v eurozóne. Paneurópsky index Stoxx600 klesá o 0,34%, nemecký DAX o 0,52%, ,francúzsky CAC až o 0,75% a výnimkou je len britský FTSE 100, ktorého sa tieto dáta netýkajú, ktorý posilňuje o 0,35%.

Pokiaľ ide o zmieňovanú infláciu, tá v Nemecku podľa čerstvých dát dosiahla medziročný rast 8,7%, čo je výrazne viac, než bol odhad na úrovni 8% podľa prieskumu Reuters a zároveň ide o výrazný skok od 7,8% medziročného rastu spotrebiteľských cien podľa dát z apríla.

Francúzsko rovnako tak oznámilo rekordný rast cien na úrovni 5,8%, čo je ďalší nárast cien od 5,4% reportovaných v apríli. Nuž a po zverejnení dát z Nemecka a Francúzska boli publikované aj dáta o celkovej inflácii v eurozóne, ktoré rovnako tak dopadli horšie, než boli predpoklady. Podrobnejšie sme tému zhrnuli v tomto článku.

Inflácia v eurozóne stúpla na nové maximá – čísla prekonali odhady analytikov!

Pokiaľ ide o jednotlivé akciové tituly za zmienku stojí rast chemickej firmy DSM, ktorá posilňuje o vyše 7% po ohlásení fúzie so švajčiarskou firmou Firmenich. Až o 10% medzitým rastú akcie firmy Lanxess AG vďaka oznámení spolčeného projektu so súkromnou investičnou firmou Advent s cieľom kúpiť inžiniersky podnik DMS za približne 3,7 miliardy dolárov. No a prehliadnuť netreba ani rast Unilever (+6,5%), veľkého výrobcu potravín a výrobkov pre starostlivosť o telo a domácnosř, ktorému sa darí vďaka príchodu známeho investora Nelsona Peltza do správnej rady.

Naopak vyše 11% stratu zaznamenáva firma B&M European Value Retail, luxemburská spoločnosť, ktorá vykázala v reporte stagnujúce výsledky za fiškálny rok 2022 a varovala pred znížením cien počas aktuálneho finančného roka.

V Európe zaujali tiež správy o 6. sankčnom balíku voči Rusku, ktorého súčasťou bola dohoda o zákaze dovozu 90% ruskej ropy do konca roka. Rusko v reakcii na to uviedlo, že na trhu rýchlo nájde iných klientov, ktorí túto ropu kúpia. Sankčné embargo týkajúce sa ropy má niekoľko výnimkou napríklad pokiaľ ide o dovoz ropy mimo moria či o krajiny, ktoré sú od ruskej ropy závislé, kde patrí aj Slovensko.

Na amerických trhoch je opatrná nálada

Na amerických trhoch sa včera pre sviatok neobchodovalo a dnešné pre-market hours zatiaľ naznačujú, že medzi obchodníkmi panuje pred utorňajším obchodovaním neistota. Futues na Dow totiž klesajú o 0,33%, na S&P500 o 0,34% a na Nasdaq o nepatrných 0,05%.

Tieto oslabenia na futures nasledujú po tom ako v minulom týždni Dow posilnil o 6,2%, čím ukončil sériu 8 červených týždňov v rade a ako indexy S&P500 a Nasdaq posilnili o 6,5% resp. 6,8%, čím prerušili taktiež negatívnu sedemtýždňovú sériu poklesov.

Dnešnú opatrnú náladu na trhoch umocňujú pochybnosti investorov, či minulotýždňové rasty znamenajú finálny odraz od tohtoročného dna, alebo ide len o tzv. „dead cat bounce“ (odraz mŕtvej mačky), po ktorom bude nasledovať ďalšie oslabovanie.

Fundamenty totiž zostávajú stále negatívne – inflácia je v USA naďalej problémom, dodávateľské reťazce (aj kvôli situácii v Číne) negatívne ovplyvňujú infláciu aj výrobu a geopolitická situácia je naďalej veľmi napätá a to nielen kvôli rusko-ukrajinskej vojne, ale aj pre potenciálny čínsko-taiwanský konflikt.

Dopĺňame, že Dow je pred začiatkom dnešného obchodovania stále v strate 10,1% od svojho 52-týždňového maxima, S&P500 -13,7% a Nasdaq až 25,2%.

,,Mohli by sme ešte vidieť niekoľko prudkých obratov v akciách, ktoré nebudú predstavovať skutočný bod obratu pre trh. Budovanie medvedieho trhu je proces, stále by sme mohli ďalej klesať,” varoval pred prílišným optimizmom po minulom týždni Ryian Grabinski v piatkovej správe firmy Strategas.

Pokiaľ ide o earnings dnes po ukončení obchodovania budú investorov zaujímať reporty Salesforce, Hewlett Packard či Victoria Secret.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, na ktorých sa riešia najmä úrokové...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde je horúcou témou ruská mobilizácia.  Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, ktoré aj dnes súvisia prevažne s Čínou. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...