Connect with us

Čo hľadáte?

Ázijským trhom sa darilo, rástol aj Nasdaq a S&P500 – opatrnosť je však stále na mieste (doobedňajší súhrn)

pad
Zdroj: Unsplash.com

Ázijské trhy majú za sebou zelený záver týždňa, americké indexy včera výrazne posilňovali a európske trhy sa na úvod nového obchodného dňa zelenajú tiež. Analytici však varujú, že nie všetko je také ružové, ako sa môže zdať. 

Ázijské trhy sa zelenali, v Číne sa neobchodovalo

Posledný obchodný deň tohto týždňa sa v ázijsko-pacifickom regióne niesol v pozitívnej nálade, hoci niekoľko hlavných trhov bolo kvôli sviatku v piatok zatvorených.

Japonské indexy Nikkei 225Topix posilňovali o 1,27% resp. 0,35%, juhokórejský index Kospi stúpol o 0,44% a austrálsky S&P/ASX 200 o 0,88%. Najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonska – MSCI – sa obchodoval na konci dňa o 0,51% vyššie, než na jeho začiatku. Pre ucelený obraz o nálade investorov však chýbajú čísla z Číny, Hongkongu a Taiwanu, kde sa pre sviatky v piatok neobchodovalo.

Lavanya Venkateswaranova, ekonómka z Mizuho Bank, po pozitívnom dni varovala investorov pred  optimizmom, keď povedala, že by bolo príliš predčasné tvrdiť, že medvedí sentiment na trhoch sa vytratil. ,,V našich denných ad-hoc publikáciách neustále tvrdíme, že zachváti optimizmu v medveďom trhu sú samozrejmosťou,” naznačila, že pozitívny týždeň nemusí automaticky znamenať koniec bearmarketu.

Európa rieši infláciu, vojnu aj kroky OPEC

Pozitívnu náladu obchodníkov možno sledovať aj na európskych trhoch, kde Stoxx600 posilňuje o 0,23%, francúzsky CAC o 0,22% a nemecký DAX o 0,34%, kým britský FTSE 100 sa neobchoduje pre sviatky vo Veľkej Británii.

CNBC konštatuje, že náladu na európskych trhoch naďalej ovplyvňujú najmä nepriaznivé dáta o vývoji inflácie v eurozóne a rusko-ukrajinská vojna. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelensky informoval, že Rusko má pod kontrolou cca 20% územia Ukrajiny, pričom do tejto metriky zarátal už predtým anektovaný Krym a oblasti na Donbase, ktoré boli po nepokojoch v roku 2014 pod kontrolou pro-ruských separatistov.

V súvislosti so západnými sankciami voči Rusku a najnovšiemu obmedzenému embargu na dovoz ropy do EÚ sa sleduje aj aktivita OPEC – ťažiari ropy z tohto združenia sa totiž vo štvrtok dohodli na výraznom zvýšení ťažby v júli a auguste, keďže ruská invázia na Ukrajinu otriasa globálnymi energetickými trhmi a ruská produkcia naďalej klesá.

Americké trhy majú za sebou zelený deň, čaká sa na dôležité dáta

Americké indexy včera zaznamenali vydarený deň, keďže Dow posilnil o 1,33%, S&P500 o 1,84% a Nasdaq až o 2,69%. Dnešné pre-market hours však naznačujú opatrnejšiu náladu, keďže futures na Dow klesajú o 0,07%, na S&P500 o 0,20% a na Nasdaq o 0,44%.

Možným dôvodom tohto oslabovania je focus investorov na dnešné dáta týkajúce sa údajov o pracovných miestach v USA, ktoré budú zverejnené v priebehu dňa.

Horúcou témou zostáva aj v USA vysoká inflácia a špekulácie o ďalších krokoch Fed. Nádej na to, že by Fed pristúpil k pomalšiemu zvyšovaniu sadzieb je však minimálna, čo včera potvrdila podpredsedníčka americkej centrálnej banky Lael Brainardová, ktorá pre CNBC uviedla, že Fed “musí urobiť ešte kus prace, aby inflácia klesla na želané 2%”. Podľa všetkého teda bude na najbližších dvoch mítingoch zvyšovať sadzby o predpokladaných 50 bázických bodov.

Kým dnes sa čaká na dáta o existujúcich pracovných miestach, včera boli zverejnené informácie  o vývoji zamestnanosti, ktoré ukázali najpomalšie tempo vytvárania pracovných miest od obdobia oživenia ekonomiky po pandémii Covid-19.

Dnešné dáta budú preto ešte dôležitejšie. ,,Údaje o pracovných miestach len umocnia pozornosť na piatkové zverejnenie májových výplatných pások – najmä na rast miezd,” skonštatoval Cheris Hussey z Goldman Sachs, ktorý naznačil, že negatívne dáta z APD by mohli podporiť tých, ktorí si myslia, že americká ekonomika rýchlo skĺzne do recesie.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...