Connect with us

Čo hľadáte?

Boli zverejnené dôležité čísla – americký trh práce je silný, recesia v USA sa odkladá?

zamestnanec (1)
Zdroj: Unsplash.com

Najočakávanejšie ekonomické dáta tohto týždňa dopadli prekvapujúco pozitívne a naznačujú, že americká ekonomika ja na tom stále pomerne dobre.

Podľa čerstvých dát, ktoré dnes v poobedňajších hodinách (SEČ) zverejnil americký Bureau of Labor Statistics bol nábor zamestnancov v júli oveľa väčší, než predpokladali prieskumy.

Mzdových pracovných miest mimo farmárske pozície sa vytvorilo v USA v marci viac ako 528 000 a miera nezamestnanosti klesla na 3,5%, čo sa výrazne vzďaľuje odhadom analytikov, podľa ktorých sa malo v júli vytvoriť v USA len 258 000 nových miest a nezamestnanosť mala zostať na úrovni 3,6%. Tieto čísla dokonca prekonali dáta z júna, kedy bolo vytvorených 372 000 pozícii.

Tieto čísla hrajú do karát tvrdení Fedu (americkej centrálnej banky) a Bieleho domu, ktoré popierali tvrdenie, že americká ekonomika sa dostala do recesie, keď jej HDP kleslo dva kvartály po sebe (ekonómami je tento jav vyhodnocovaný ako technický stav recesie pozn.), argumentáciou, že o recesii nemožno hovoriť v čase, kedy je na trhu práce dobrá nálada a neklesá zamestnanosť.

Pozitívnym javom je aj rast miezd, keďže medzimesačne stúpli mzdy o 0,5% a medziročne o 5,2%. To síce nekompenzuje vysokú infláciu, ktorá je na najvyššej úrovni od 80. rokov (9,1 % medziročný rast), no aspoň čiastočne ju to kompenzuje.

Najviac nových pozícii v júli pribudlo v sektore voľného času a pohostinstva, za ktorým nasledovali profesionálne a obchodne služby. Na treťom mieste skončila zdravotná starostlivosť a na štvrtom štátne mzdy.

Júlové čísla sú napokon najlepšie od februára a sú výrazne lepšie, než je priemer za posledné 4 mesiace v podobe 388 000 nových pracovných miest.

Ekonómovia očakávali, že nezamestnanosť začne rásť, keď Fed začne zvyšovať úrokové sadzby s cieľom spomaliť infláciu. Obavy súvisia najmä s tým, že ak bude Fed príliš prísny, dostane americkú ekonomiku do recesie. Dnešné čísla však naznačujú, že Fed má v silnom trhu práce „oporu“ a môže si tak dovoliť ďalšie sprísňovanie. Najbližší míting Fed je však na programe až v septembri.

Trhy pred začiatkom dnešného obchodovania v USA zohľadňujú tieto aktuálne čísla negatívne, pretože nahrávajú predpokladu, že Fed zvýši aj v septembri sadzby o ďalších 75 bodov. Futures Dow zatiaľ klesajú počas pre-market hours o 0,65%, S&P500 o 1% a Nasdaq o 1,3%.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Obchodovanie na globálnych trhoch prebieha v pozitívnej nálade, nakoľko mnohí investori vyhodnocujú čísla o inflácii v USA veľmi pozitívne. Analytici však upozorňujú, že jeden...

akciové trhy

Nálada na akciových trhoch sa ku koncu týždňa mierne zhoršila, hoci americké futures  naznačujú možný zelený deň. Investorov zaujali dáta z UK, čísla o...

akciové trhy

Pondelok 15. augusta 2022 – Americké indexy v piatok výrazne posilňovali, čím sa ešte väčšmi vzdialili lokálneho tohtoročného dna. Analytici preto začínajú špekulovať, či...

akciové trhy

Pondelok 15. augusta 2022 – Na európskych trhoch panuje v čase písania článku prevažne opatrná nálada – kým nemecký DAX veľmi mierne oslabuje, francúzsky...

akciové trhy

Pondelok 15. augusta 2022 – Na ázijských trhoch prevládala v pondelok prevažne optimistická nálada – výnimkou boli Čína a Hongkong, kde síce Shenzhen Component...