Connect with us

Čo hľadáte?

Briti čelia obrovskej kríze životných nákladov – takéto čísla si nepamätajú od roku 1992

Veľká Británia, Big Ben
Zdroj: Pixabay.com

Britské domácnosti sa dostávajú do vážnych finančných problémov. Ich životné náklady sú najvyššie za celé desaťročia popri tom ako klesajú aj ich reálne mzdy a ich peňaženky medzitým vyčerpáva energetická kríza.

Ako informoval portál CNBC, inflácia vo Veľkej Británii vystrelila na úrovne, ktoré neboli zaznamenané desiatky rokov, keďže medziročný rast inflácie k decembru 2021 predstavoval 5,4%, čo je najvyššie číslo od marca 1992 (mimochodom medziročný rast inflácie v USA bol až 7,2%, čo bolo najvyššie číslo od roku 1982, viac sa dozvieme už tento týždeň, pozn.red.).

K tomu treba prirátať, že dávky spojené so sociálnym zabezpečením sa v januári zvýšia o 3,1% a rovnako tak vláda zvýši štátne dôchodky o 3,1%.

,,Najnovšie oficiálne údaje ukazujú, že priemerné zárobky po úprave o infláciu klesli vo VB v novembri o 1% oproti predchádzajúcemu roku, že je prvý pokles miezd od vrcholu pandémie koronavírusu,” dopĺňa k téme redaktorka Chloe Taylor z CNBC.

Čakajú ich ďalšie škrty

Britov zároveň čakajú ďalšie škrty v podobe zvýšených výdavkov v oblasti zdaňovania príjmov o 1,25% percentuálneho bodu. Premiér Boris Johnson chce toto navýšenie presadiť napriek nevôli poslancov v jeho vlastnej strane.

Hrozivo znie aj informácia, podľa ktorej medzi 19. januárom a 30. januárom každý piaty dospelý Brit mal väčší problém s platením svojich účtov než v porovnaní s rovnakým obdobím takto pred rokom.

Dve tretiny dospelých Britov taktiež priznali, že ich životné náklady sa v novembri zvýšili, pričom najčastejšie to odôvodnili vyššími nákladmi na jedlo. OSN tieto dáta vyzbierala na vzorke 3500 respondentov.

Rast cien potravín pritom nie je zrejme u konca. John Allan, ktorý je predsedom najväčšieho britského reťazca s potravinami TESCO v nedeľu v rozhovore pre BBC vyhlásil „že to najhoršie ešte len príde”.

Problémy robia aj vysoké ceny energii

K týmto nelichotivým správam treba doplniť aj oznámenie od Ofgemu, regulátora pre energetický sektor Spojeného kráľovstva, ktorý uviedol, že zvýšil cenový strop energie o 54%, čo znamená, že ročné účty miliónov britských domácnosti za spotrebu energie sa od apríla zvýšia o zhruba 700 libier ročne.

Na energetickú spotrebu vo Veľkej Británii vplýva najmä skutočnosť, že táto krajina je výrazne závislá od plynu, ktorého je aktuálne nedostatok, čo vytlačilo jeho cenu v Európe na rekordné maximá.

Minister financií Rishi Sunak už medzitým informoval, že sa občanom pokúsia pomôcť aspoň zľavou na ich zvýšene účty za elektrinu v podobe 200 libier, ktoré budú následne po dobu nasledujúcich 5 rokov splácať po 40 libier. Taktiež prisľúbil, že domácnostiam bude poskytnutá zľava 150 libier na obecné dane, teda poplatok, ktorý sa platí na základe hodnoty ich vlastnej nehnuteľnosti.

Rastúca inflácia je v Británii už dlhšiu dobu diskutovaná téma. Bank of England, čiže centrálna banka tejto krajiny, sa rozhodla minulý týždeň druhýkrát za dva mesiace zvýšiť úrokové sadzby. Naposledy tak urobila v roku 2004, čo len podčiarkuje vážnosť situácie. Písali sme o tom tu.

Bank of England opäť zvyšuje úrokové sadzby. Neurobila tak od roku 2004

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, na ktorých sa riešia najmä úrokové...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde je horúcou témou ruská mobilizácia.  Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, ktoré aj dnes súvisia prevažne s Čínou. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...