Connect with us

Čo hľadáte?

Budúci týždeň na svetových trhoch: Pozornosť si vypýtajú earnings a ECB!

trhy kalendar
Zdroj: Unsplash.com

Aj túto nedeľu vám prinášame prehľad najzaujímavejších informácii, na ktoré sa môžu tešiť investori v budúcom obchodnom týždni.

Ešte predtým si však pripomeňme najdôležitejšie správy predošlých dní a to ako sa darilo trhom v ukončenom obchodnom týždni. Ten ovplyvnila najmä správa CPI (Consumer Price Index) vypovedajúca o tom, že inflácia v USA stúpla na 9,1% medziročného rastu. To  bolo viac, než odhadovali pesimistické scenáre analytikov, čo spustilo novú vlnu špekulácii, podľa ktorých by Fed mohol koncom tohto mesiaca zvýšiť úrokové sadzby až o 1 celý percentuálny bod.

Zvýši Fed sadzby až o 100 bázických bodov? Obchodníci s tým začínajú rátať

,,Bola to naozaj skvelá štúdia davovej psychózy. Do týždňa sme vstupovali s 92% šancou, že Fed zvýši sadzby o 75 bodov a v stredu sme boli už na 82% šanci, že bude zvyšovať sadzby o 100 bodov,“ komentoval rýchlu zmenu očakávaní investorov po zverejnení CPI hlavný trhový stratég z National Securities Art Hougan.

Náladu koncom obchodného týždňa zlepšili o čosi pozitívnejšie údaje o maloobchodných tržbách v USA v júni, ktoré prekvapujúco stúpli o 1% a tiež lepšie než očakávané údaje o spotrebiteľských inflačných očakávaniach na základe reportu o spotrebiteľskej nálade v USA od Michigan University.

Týždenne bilancie najsledovanejších svetových indexov sú nasledovné:

  • USA: Index S&P500 uzavrel týždeň v strate 0,46%, Dow klesol o 2,35% a Nasdaq posilnil o 0,67%
  • Čína: Shenzhen Component klesol o 3% a Shanghai Composite o 3,38%
  • Hongkong: Hang Seng klesol o 5,46%
  • Ázia: Japonský Nikkei 225 klesol o 0,39%, austrálsky S&P/ASX 200 klesol o 1,08%
  • Európa: Stoxx600 klesol o 0,3%

Najväčšiu pozornosť si vypýtajú earnings

V nasledujúcom obchodnom týždni bude dominovať najmä téma earnings – čiže hospodárskych výsledkov veľkých verejne obchodovaných spoločnosti. V tom predošlom zaujali najmä nie príliš optimistické údaje od najväčšej banky v USA podľa spravovaných aktív JP Morgan Chase, o ktorých sme písali tu.

Akcie najväčšej americkej banky JP Morgan po earnings výrazne klesli – Jamie Dimon zostáva pesimistický

Už v pondelok zverejnia earnings ďalší giganti z Wall street Bank of America Goldman Sachs.

V utorok sa investori dozvedia, ako sa darilo v druhom kvartáli Johnson & Johnson, Netflixu, Interactive Brokers či Lockheed Martin.

V stredu si pozornosť vypýtajú najmä Tesla, Nasdaq či United Airlines.

Vo štvrtok zverejnia údaje AT&T, Union Pacific, Nokia či Travelers, no a v piatok si bude pýtať najväčšiu pozornosť earnings American Express.

Investorov bude zaujímať predovšetkým to, ako sa spomaľujúca ekonomika a inflácia odzrkadlili na hospodárení týchto firiem. Ak sa ukáže, že ich ovplyvňuje výrazným spôsobom, pre obchodníkov to môže byť ďalší negatívny signál. Stratégovia podľa CNBC pritom očakávajú, že výsledková sezóna za druhy kvartál bude naozaj plná sklamaní a dát naznačujúcich, že firmy sa dostávajú pre infláciu do ďalších problémov popri tom ako už dlhšie zápasia s nedostatkom zamestnancov a problémami s dodávateľskými reťazcami.

Podľa I/B/E/S od Refinitiv stúpnu zisky firiem z S&P500 indexu za druhý kvartál o 5,6%. K piatkovému ránu 80% z 35 firiem z S&P500, ktoré už oznámili earnings, však prekonali v ziskoch očakávania Refinitiv, čo je povzbudzujúce.

Ďalšie reporty

Pokiaľ ide o ďalšie fundamenty, zverejnené budú viaceré dáta týkajúce sa trhu s bývaním, ktoré môžu naznačovať stav ekonomiky a čo-to naznačiť aj Fed.

  • Index týkajúci sa kondície trhu s nehnuteľnosťami od Wells Fargo bude zverejnený v pondelok
  • Dáta o výstavbe nových domov zverejnia v utorok a dáta o predaji už postavených domov zverejnia v stredu.
  • Vo štvrtok si vypýta pozornosť prieskum Fed o výrobe v Philadelphii a v piatok budú zverejnené PMI výroby a služieb

Pozornosť si vypýta aj ECB

Dopĺňame, že míting Fed je naplánovaný na 26-27. júl, no už tento týždeň bude sadzby s najväčšou pravdepodobnosťou zvyšovať Európska centrálna banka (ECB). Nakoľko je inflácia v eurozóne na rekordných maximách, špekuluje sa, že Christine Lagardová a spol. by mohli napokon zvýšiť sadzby o 50 bodov a nie o avizovaných 25 bodov. Ak aj by pristúpili k tomuto rozhodnutiu, stále by to bol zatiaľ len veľmi nesmelý krok v porovnaní s tým, akú stratégiu začal raziť americký Fed.

Zdroje: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...