Len málokto na Wall Street dokázal tento rok predpovedať, že index S&P 500 vzrastie od svojich minuloročných miním o viac ako 20%. Tom Lee však s touto tézou počítal.
V decembri skúsený analytik a spoluzakladateľ Fundstrat Global Advisors tvrdil, že index S&P 500 tento rok vyskočí na hranicu až 4700 bodov a zatiaľ to vyzerá tak, že sa mu táto prognóza plní vzhľadom na to, že index je oficiálne v bull markete.
V marci Lee svoju prognózu upevnil. Argumentoval tým, že akcie budú stúpať v dôsledku klesajúcej inflácie a miernejšej menovej politiky. Zároveň tvrdil, že „americký trh je férovo ohodnotený.“
Odvtedy index S&P 500 vzrástol takmer o 10%, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 15%. Nedávno Lee zverejnil svoju ďalšiu prognózu.
The S&P 500 is now up 15.3% YTD, the best start to a year since 1997. $SPX pic.twitter.com/Qpeklmcwvy
— Charlie Bilello (@charliebilello) June 16, 2023
Napriek pretrvávajúcim obavám z recesie poznamenáva, že americká ekonomika je stále odolná, pričom miera nezamestnanosti sa pohybuje blízko historických miním a rast HDP pokračuje aj v prvom štvrťroku.
„Myslím si, že namiesto toho, aby sa v USA rozvinula recesia, ekonomika v skutočnosti skĺzne do expanzie,“ povedal v pondelok Lee pre CNBC.
Tip na článok: Prečo je nízka nezamestnanosť zlá?
Argumenty pre rast trhu
Investičné banky opakovane varovali, že prudké zvýšenie úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému nakoniec spomalí ekonomiku natoľko, že vznikne recesia. Niektorí špičkoví stratégovia predpovedajú, že zisky podnikov budú počas zvyšku roka klesať a tlačiť na ceny akcií.
Lee však poukázal na klesajúce ceny komodít, ozdravenie dodávateľských reťazcov a silný trh práce ako dôkaz toho, že americká ekonomika a korporácie môžu na tom byť lepšie, než si mnohí myslia.
„Myslím si, že toto sú podmienky na to, aby zisky výrazne rástli,“ povedal a poznamenal, že investori boli tento rok „príliš opatrní“ pri investovaní v dôsledku strachu z recesie.
Lee si všimol, že obavy z recesie na Wall Street čiastočne opadli a v posledných týždňoch sa premenili na FOMO (strach z premeškanej príležitosti), čo by mohlo ešte viac zvýšiť toky peňazí na akciový trh.
Hoci mnohí analytici varovali, že tohtoročné oživenie akciového trhu viedlo najmä niekoľko technologických gigantov, Lee to nevidí ako negatívum.
„Nemyslím si, že ceny akcií sú prehnané. Je pravda, že veľké technologické firmy boli na čele tohtoročného rastu trhu. Ak ale ekonomika skĺzne do expanzie, veľa ďalších mien sa pridá a budú rásť spolu s technologickými titulmi.“

Lee nie je jediný
Pár analytikov na Wall Street sa s názorom Toma Leeho stotožňuje. Jay Hatfield, generálny riaditeľ Infrastructure Capital Management, povedal Fortune, že inflácia v júni môže klesnúť na 3,1%. To umožní Fedu byť o niečo miernejší vo svojej politike.
„Veríme, že Fed bude nútený kapitulovať pred infláciou, keďže medziročné údaje potvrdzujú, že inflácia klesá,“ povedal.
Hatfield teraz vidí, že S&P skončí rok v rozmedzí medzi 4500 a 5000 bodov. Jeho hlavným argumentom je klesajúca inflácia a AI Boom, ktorý naďalej poháňa akciový trh a zvyšuje ekonomickú aktivitu.
Čo by sa mohlo pokaziť?
Pre Leeho jedinou vecou, ktorá by mohla zastaviť tohtoročné oživenie trhu, je agresívny Fed. Ten akosi stále nie je spokojný s tým, že jadrová inflácia sa ochladzuje pomalšie, než by bolo ideálne. Lee si však myslí, že Fed skôr či neskôr zmierni tón a agresívny Fed, čiže ďalšie zvyšovanie sadzieb, už neuvidíme.
„Myslím si, že táto úroveň inflácie sa začne zdať prijateľnejšia pre trh a aj pre Fed. Taktiež som toho názoru, že Fed je v poriadku s tým, kde sú akcie teraz a je rád, že sa trhy neprepadli.“
Zdroje : finance.yahoo.com