Connect with us

Čo hľadáte?

Čínske indexy blízko dna? Dimon vystrašil amerických investorov, pozornosť si vypýtal aj OPEC (doobedňajší súhrn)

trading strach
Zdroj: Unsplash.com

Analytik Dan Fineman si myslí, že čínske akcie by mohli byť blízko svojho dna, pozornosť si vypýtala Saudská Arábia a OPEC, no a amerických investorov vystrašil Jamie Dimon a jeho varovanie. Je tu tradičný doobedňajší report.

Čínske akcie blízko dna?

Čínske index Shanghai Composite a Shenzhen Component uzavreli dnešný deň v pluse, keď posilnili o 0,42% resp. 0,67%, kým hongkonský index Hang Seng medzitým klesol o 1,05%.

Zaujímavý názor na obchodovanie čínskych akcii následne vyjadril Dan Fineman, spoluvedúci pre ázijsko-pacifickú akciovú stratégiu v Credit Suisse. Naznačil totiž, že čínske indexy by mohli byť blízko svojho dna. ,,Akcie v Číne sú velmi lacné, zdá sa, že nachádzajú akúsi formulu, ako sa vysporiadať s covidom, takže si myslím, že sme pravdepodobne na dne alebo blízko dna čínskych akcii,” vyhlásil v rozhovore pre CNBC, aby následne doplnil: ,,(Čínska) vláda sa nechystá prísť s veľkou bazukou nových opatrení, ale myslím si, že s blížiacim sa kongresom strany na konci roka bude politika (pre trhy) čoraz podpornejšia.”

Kým čínske indexy posilňovali, ostatne indexy v ázijsko-pacifickej oblasti dopadli horšie – japonské indexy Nikkei 225 a Topix stratili 0,16% a 0,63%, juhokórejský Kospi klesol o 1% a austrálsky S&P/ASX 200 padol o 0,8%. Nedarilo sa ani najširšiemu indexu mimo Japonsko MSCI, ktorý klesol takmer o 0,9%.

Európa trávi dáta o inflácii a sleduje OPEC

Na európskych trhoch sa zatiaľ zelená paneurópsky index Stoxx600, ktorý posilňuje o 0,31% a rastú aj indexy nemeckého DAX (+0,58%) a francúzskeho CAC (+1%), kým britský FTSE 100 stráca už takmer celé percento.

Európski obchodníci podľa CNBC stále trávia čerstvé čísla o inflácii, ktorá stúpla v eurozóne medziročne o 8,1%, čím prekonala negatívne očakávacia, vytvorila nový rekord a zároveň zaznamenala siedmy rast v rade. Investor sa preto pozorne sústredia na signály z Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá pravdepodobne začne s očakávaným zvyšovaním úrokových sadzieb.

Inflácia v eurozóne stúpla na nové maximá – čísla prekonali odhady analytikov!

Pozornosť sa samozrejme naďalej sústredí aj na rusko-ukrajinský vojnový konflikt, ktorý najnovšie viedol k sankciám EÚ voči dovozu ruskej ropy. Sled týchto udalosti môže napokon viesť k rozhodnutiu Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a ďalších krajín OPEC zvýšiť svoju ťažbu, aby vykryli tú ruskú s tým, že OPEC podľa informácii Wall Street Journal zvažuje vylúčenie Ruska z dohody o ťažbe ropy v rámci spojenectva s označením OPEC+. Stretnutie krajín OPEC na tuto tému je naplánované na štvrtok a bude nepochybne ostro sledovanou témou.

Americké trhy sú napäté – varovania od Dimona a Hawortha

Americké indexy v prvý júnový deň oslabovali – Dow klesol o 0,54%, S&P500 o 0,75% a Nasdaq o 0,72%. Pozitívnejšie však vyzerajú dnešné pre-market hours, počas ktorých futures na Dow stúpajú o 0,24%, S&P500 o 0,37% a Nasdaq o 0,57%.

Sentimentu na americkom trhu neprispel najnovší komentár k situácii od CEO veľkej investičnej banky JPMorgan Chase Jamieho Dimona, ktorý varoval, že sa schyľuje k “veľkému ekonomickému hurikánu”, ktorý bude dôsledkom prísnej monetárnej politiky Fed a vojny na Ukrajine. Zároveň uviedol, že JPMorgan bude pre tieto dôvody narábať so svojou súvahou v nasledujúcom období “veľmi konzervatívne”.

K opatrnosti vyzval aj Rob Haworth, hlavný investičný stratég U.S. Bank Wealth Management, ktorý upozornil, že inflácia zostáva hlavným problémom. Tiež však zmienil nový report, z ktorého vyplýva, že USA dosiahli posledné dva mesiace len veľmi mierny hospodársky rast. ,,Náš názor je opatrný, keďže uzatvárame druhý kvartál. Neistota globálnej centrálnej banky, tempo prísnejšej menovej politiky, stále napäté globálne trhy s energiou a poľnohospodárstvom – čo môže viesť k vyšším cenám – a tiež protivetry pre rast firemných ziskov sú riziká pre investorov, ktorí sa chcú pohnúť vpred.”

Amerických investorov včera zaujali aj dáta týkajúce sa voľných pracovných miest v USA a indexu PMI. Pokiaľ ide o pracovné miesta tie oproti predošlému mesiacu výrazne klesli, ale zistenia naznačujú, že trh práce zostáva napätý. Následne Inštitút pre riadenie dodávok informoval, že americké výrobné PMI (index produktových manažérov) dosiahol v máji 56,1, čo je nárast z minulo mesačnej hodnoty 55,4.

Dnes bude investorov zaujímať aj report týkajúci sa vývoja zamestnanosti v USA, aby získali prehľad o tom, ako zamestnávatelia a pracovníci riešia tému inflácie.

Zdroje: CNBC

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....