Connect with us

Čo hľadáte?

Čísla o inflácii v USA (CPI) nepríjemne prekvapili – trhy reagujú negatívne, príde ďalší prísny krok Fed

dolár
Zdroj: Pixabay.com

Z najdôležitejšieho ekonomického údaju tohto týždňa vyplýva, že inflácia v USA spomaľuje na medziročnej úrovni len veľmi pomaly. Ceny tovarov a služieb v Spojených štátoch v septembri dokonca opäť rástli.

Z Indexu spotrebiteľských cien (CPI), ktorý zverejnil dnes o 14.30 SEČ americký štatistický úrad Bureau of Labor Statistics vyplýva, že ceny v USA medzimesačne rástli o ďalších 0,4%, čo je viac, než odhadoval v prieskume Dow Jones (+0,3%).

Pokiaľ ide o medziročnú infláciu, tá klesla na 8,2% z predošlých 8,3% platných k augustu. Ide však o menší medziročný pokles inflácie, než očakávali prieskumy (8,1%). Inak povedané inflácia v USA je stále blízko svojho 9% vrcholu z júna a stále sa pohybuje okolo úrovni na začiatku 80. rokov minulého storočia.

Tweet: Rast cien v USA podľa kategórii na medziročnej úrovni:

Trhy reagujú okamžitým poklesom

Bez zahrnutia volatilných cien potravín a energii dosiahla takzvaná jadrová inflácia k septembru medzimesačný rast až o 0,6%, čo je viac, než odhadovali prieskumy (+0,4%). Jadrová inflácia je tak aktuálne na úrovni medziročného rastu 6,6%, čo je v jej prípade najvyššie tempo za 40 rokov.

V USA sa v čase písania tohto článku ešte neobchoduje, no futures na indexy Dow, S&P500 a Nasdaq už v reakcii na tieto čísla výrazne oslabujú a padajú v rozsahu od 1,75% (Dow) do takmer 3% (Nasdaq). Keďže tieto dáta sú citlivo vnímané aj v iných končinách sveta, padajú aj európske indexy Dax, FTSE, CAC či Stoxx600 a to v rozsahu od 1% do 1,8%. V Ázii sa dnes už neobchoduje, čiže reakcia ázijsko-pacifických trhov bude známa až zajtra ráno.

Inflácia v USA rastie v poslednej dobe najmä pre rast cien potravín. Potravinový index stúpol v septembri až o 0,8% (medzimesačne) a medziročne stúpli ceny potravín v USA už o 13%.

Pokračujúci prudký rast cien potravín tak mal na komplexný výsledok inflácie zásadný vplyv a plnohodnotne ho nekompenzoval ani medzimesačný pokles cien energii (-2,1%) vrátane poklesu cien pohonných hmôt (-4,9%).

Ostro sledované náklady na bývanie, ktoré tvoria asi tretinu celkového CPI, stúpli medzimesačne 0,7% a sú na úrovni 6,6% medziročného rastu. Výrazne stúpli aj medzimesačné náklady na dopravné služby (+1,9%) a lekársku starostlivosť (+1%).

Reálne mzdy Američanov klesajú

Z uvedených dát je zrejmé, že inflácia sa zahryzla do širšej americkej ekonomiky a nie je už len problémom rastu cien energii.

K týmto dátam je nutné doplniť, že kým ceny tovarov a služieb v USA naďalej rastú, reálne hodinové zárobky Američanov klesajú. Podľa čerstvých dát klesol hodinový zárobok upravený o infláciu za mesiac o 0,1% a za rok až o 3%.

Bude Fed ešte prísnejší?

Centrálna banka tieto čísla pozorne sleduje a podľa všetkého na ne bude reagovať ďalším zvýšením úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. To je vo všeobecnosti očakávaný krok, no tieto čísla môžu naznačiť takýto scenár nielen k najbližšiemu mítingu FOMC (1-.2. november), ale aj k tomu decembrovému.

Podľa poslednej aktualizácie nástroja Fed Watch od CME stúpla pravdepodobnosť, že Fed zvýši úrokové sadzby o 75 bodov na 98% a možnosť zvýšenia o 50 bodov úplne vypadla z hry. Naopak 2% investorov si dokonca myslí, že Fed môže byť ešte prísnejší a zvýšiť sadzby až o celý percentuálny bod (100 bázických bodov).

PPI tiež nedopadlo pozitívne

Včera bol publikovaný aj Index cien výrobcov v USA (PPI), ktorý je tiež veľmi dôležitým údajom vypovedajúcim o inflácii, pretože informuje o vývoj cien, za ktoré si medzi sebou vymieňajú tovary a služby podnikateľské subjekty. Zo včerajšieho reportu vyplynulo, že PPI stúplo medzimesačne o 0,4%, čo je viac, než odhadovaných 0,2%. Jadrové PPI stúplo o 0,3%, čo bolo v súlade s odhadmi z prieskumov. medziročne je PPI na úrovni 8,5%, odhad počítal s 8,4%.

Zdroj: cnbc.com

 

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 24. novembra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj dnes vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Utorok 22. november  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj dnes vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Streda 23. novembra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj dnes vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké...

centrálne banky

V USA boli včera publikované tzv. Fed Minutes, ktoré sú zápisnicou z posledného mítingu guvernérov americkej centrálnej banky (FOMC), na ktorom zvýšili úrokové sadzby o 75 bázických...

akciové trhy

S&P500 je stále bullish a je stále v rastúcom channeli bez akejkoľvek známky korekcie. Pomaly sa však blížime do finále a zobchodované objemy klesajú – to neveští...

akciové trhy

Prezidentka Fed v Clevelande Loretta Mesterová uviedla, že čísla týkajúce sa inflácie budú musieť byť viackrát po sebe optimistické, aby bola ochotná prehodnotiť svoj...

Analýzy

V dnešní páteční analýze se podíváme na euro z pohledu amerického dolaru a české koruny. Existuje totiž možnost, že oslabování eura je u konce...

akciové trhy

Streda 23. novembra  – Aj v stredu, tretí obchodný deň tohto týždňa, vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...