Akcie čínskych spoločnosti obchodovaných na hongkonskej burze cenných papierov Tencent (+10,6%), Alibaba (+7,5%), Xiomi (+4,99%) či JD.com (+8,4%) dnes výrazne posilnili, pričom index Hang Seng, ktorý sa v posledných mesiacoch otriasal v základoch a klesol na najnižšie úrovne od roku 2009, rástol o 5,23%.
Podľa Tiny Tengovej, analytičky CMC Markets, k tomu prispeli lepšie než očakávané čísla týkajúce sa Indexu výrobných manažérov (PMI) týkajúceho sa kondície čínskych továrni od Caixin, hoci skončili tretí mesiac pod úrovňou 50, ktorá oddeľuje pokles od rastu.
Chinese tech stocks jump at #HKEX on the better-than-expected Caixin Manufacturing PMI data: #Alibaba up 6.5%, #Meituan jumps 9.1%, #Tencent surges 7.2%, and #Baidu rises 3.9%.
— tinateng (@tinateng_cmc) November 1, 2022
Kým Tina Tengová hľadala dôvody dnešného rastu čínskych akcii v Hongkongu v súvislosti so zmieňovaným indexom PMI, internetom sa šíria špekulácie, podľa ktorých by hlavnou príčinou zmeny sentimentu na trhoch v súvislosti s čínskymi akciami mali byť prípravy na prehodnotenie čínskej zero-covid politiky, čo by viedlo k “znovuotvoreniu Číny”.
Jerome Taylor, špecialista na ázijsko-pacifickú oblasť, zdieľal na Twitteri príspevok, podľa ktorého by sa mohla Čína pripravovať na zmenu svojej prísnej protipandemickej politiky, ktorá dlhodobo obmedzuje svetové dodávateľské reťazce a taktiež ekonomicky rásť Číny. V tweete sa zmieňuje, že k tejto zmene kurzu by malo dôjsť v marci 2023 a že už bola založená špeciálna rada, ktorá sa venuje tejto problematike.
It is this unsourced and unverified social media rumour that is mostly behind today's spike on the Chinese and Hong Kong stock exchanges which says a lot more about the reliability of daily investor sentiment than it does about whether China really is actually reopening https://t.co/yi9gYOQBOE
— Jerome Taylor (@JeromeTaylor) November 1, 2022
Nutné je uviesť, že v tomto momente ide len o neoverené špekulácie, ktoré však výrazným spôsobom zdvihli volatilitu v Číne a Hongkongu.
Zdroj: Twitter