Inflácia znehodnocuje peniaze. Preto ľudia hľadajú ochranu pred infláciou prostredníctvom investícií do iných finančných nástrojov, ako je napríklad zlato. Od marca do decembra 2022 však cena zlata klesla o 22% a obchoduje sa 14% pod historickým maximom.
V tomto článku budeme analyzovať ponuku a dopyt po zlate, pozrieme sa na jeho dynamiku za posledných dvanásť rokov a zistíme, či sú investície do tohto kovu pred infláciou.
Aké sú zdroje dopytu po zlate
Podľa nižšie uvedeného grafu, ktorý je založený na údajoch poskytnutých ICE Benchmark Administration, Metals Focus, Refinitív GFMS a World Gold Council. Dopyt po zlate v roku 2022 generovali predovšetkým výrobcovia šperkov. Na druhom mieste boli súkromní a inštitucionálni investori, na treťom centrálnej banky a na štvrtom mieste technologická výroba. Poďme analyzovať hlavné zdroje dopytu po zlate.

Výrobcovia šperkov
Dopyt zo sektoru klenotníctva je dlhodobo viac-menej stabilný, cca 2000-2500 ton ročne. Dopyt po drahom kove sa zvyšuje, keď jeho cena klesá, ale potom sa vracia na priemerné hodnoty.
Inými slovami, keď cena zlata klesne, ten, kto jeho nákup odkladal, sa teraz rozhodne priviesť svoje potreby k životu, kým sa cena nevráti vyššie. Dopyt po zlate prudko stúpa, aby sa krátko potom vyrovnal.
Centrálne banky (CB)
Do roku 2016 ceny zlata klesli z 1 700 na 1 250 USD za trójsku uncu. Spolu s cenou klesol aj dopyt generovaný centrálnymi bankami na 85 ton za štvrťrok.
Situácia sa však zmenila v roku 2018, keď CB začali aktívne nakupovať zlato a vytlačili cenu až k 2 000 USD. CB pokračovali v postupnom predaji drahého kovu, zatiaľ čo cena rástla. V roku 2020, keď cena dosiahla svoj vrchol, ponuka na trhu prevyšovala dopyt.
Dôvodom takéhoto konania CB neboli špekulácie, ale svetová kríza a panika na trhu, ktorá bola spôsobená pandémiou COVID-19 a ktorá prinútila krajiny predávať zlato na podporu svojich ekonomík.
Na začiatku roka 2021 dopyt po zlate rástol, ale neskôr opäť klesol. Dopyt zo strany centrálnych bánk začal znovu rásť v roku 2022, ale cena drahého kovu bez ohľadu na to klesla z 2 000 na 1 600 USD.

Výsledky za 3. štvrťrok 2022 ukazujú, že CB nakúpili rekordné množstvo zlata – 400 ton. To je dvakrát viac, než je priemer, ale ani tak veľký objem obchodov neviedol k nárastu ceny zlata: od 1. júla do 1. októbra klesla cena o 8 %.
Jedným z hlavných dôvodov takého rekordu sú sankcie proti Rusku, ktorého zlaté rezervy boli zmrazené. V dôsledku toho sa niektoré krajiny rozhodli pre diverzifikáciu rizík pre investovanie do zlata namiesto amerických štátnych dlhopisov.
Investori
V 1. štvrťroku 2022 bol dopyt po zlate generovaný investormi vysoký, čo vytlačilo cenu zlata na historické maximá. V 2. štvrťroku sa však investície znížili takmer trikrát a cena sa prepadla.
Dopyt generovaný CB dosiahol v 3. štvrťroku rekordnú výšku, zároveň však objem investícií do zlata klesol o 71,6 % oproti štatistikám predchádzajúceho štvrťroka. To viedlo v konečnom dôsledku k ďalšiemu poklesu ceny tohto finančného nástroja.

Investičný sektor zahŕňa individuálnych investorov, ktorí nakupujú zlaté mince a zliatky, a inštitucionálnych investorov – ETF. Príliv kapitálu do fondov vedie k zvýšeniu objemu investícií.
Podľa nižšie uvedeného grafu (ktorý je založený na informáciách od Bloomberg, Company Filings, ICE Benchmark Administration a World Gold Council) držali 31. októbra 2022 investori z Ázie takmer 120 ton zlata, Európania 1 500 ton a americkí investori 1 700 ton.
Americké ETF sú najväčšími investormi do zlata a bežne nakupujú o 200 ton viac ako európske. Graf ukazuje, že odliv peňazí z európskych ETF sa v októbri zastavil, ale cena zlata stále klesala. V novembri sa odliv peňazí z amerických ETF zastavil a cena zlata začala postupne rásť.

Ako investovať do zlata
Existuje niekoľko spôsobov, ako investovať na burze do zlata
- Prostredníctvom futures
- akcií spoločností ťažiacich zlato
- ETF
Ak vyčleníme lídrov v odbore z hľadiska trhovej kapitalizácie, tak medzi spoločnosti ťažiace zlato, sú to Newmont Corporation (NYSE: NEM), Barrick Gold Corporation (NYSE: GOLD) a Agnico Eagle Mines Limited (NYSE: AEM). Ich trhová kapitalizácia je 38,5 miliárd USD, 30 miliárd USD a 23,7 miliárd USD.
Všetky tri vyššie uvedené inštrumenty je možné u RoboMarkets obchodovať. Investor si napríklad môže v mobilnej aplikácii R StocksTrader vytvoriť vlastný Watchlist, v ktorom bude sledovať ich cenový vývoj a pochopí spoločných menovateľov ale aj rozdiely medzi týmito akciami.
Medzi ETF v tomto sektore sú traja lídri z hľadiska spravovaných aktív:
- SPDR Gold Shares (NYSE: GLD) – 51 miliárd USD
- iShares Gold Trust (NYSE: IAU) – 25,3 miliardy USD
- SPDR Gold MiniShares Trust (NYSE: GLDM) – 4,9 miliardy USD
Porovnanie návratnosti investícií do zlata s infláciou
Tu všetko závisí od doby investície do drahého kovu. Ak by bola investícia vykonaná v auguste 2011, návratnosť za posledných 11 rokov by bola takmer nulová. Ak by bola urobená na začiatku roka 2010, potom by to bolo takmer 64 %.
Teraz porovnajme tento výsledok s infláciou v USA. Od roku 2010 do decembra 2022 bola priemerná miera inflácie USD 2,64 % ročne, alebo 34,3 % za dvanásť rokov a jedenásť mesiacov.
Záver
Hlavnými zdrojmi dopytu po zlate sú výrobcovia šperkov, individuálni a inštitucionálni investori a centrálne banky. Analyzovali sme hlavné zmeny v záujme o tento finančný nástroj za posledných niekoľko rokov. Hovorili sme o spôsoboch investovania do zlata a uviedli sme lídrov v sektore ťažby zlata popri veľkých ETF, ktoré sa špecializujú na zlato.
* – Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcich výsledkov alebo budúcej výkonnosti.
Tím RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/
Upozornenie na riziká
Tento materiál a informácie v ňom obsiahnuté slúžia len na informačné účely a v žiadnom prípade by nemali byť považované za poskytovanie investičného poradenstva na účely zákona o investičných spoločnostiach 87 (I) 2017 Cyperskej republiky, alebo akúkoľvek inú formu osobného poradenstva alebo odporúčania, ktorá sa týka určitých typov transakcií s určitými druhmi finančných nástrojov.