Connect with us

Čo hľadáte?

Darilo sa čínskym technologickým akciám, dáta z GDPNow umocňujú obavy z recesie v USA

wall street
Zdroj: Unsplash.com

Americké indexy Nasdaq, S&P500 a Dow sa aj vďaka posilňovaniu v prvých dvoch dňoch tohto týždňa vzďaľujú svojmu tohtoročnému dnu, no optimizmus  nevlial do trhu aktualizovaný ukazovateľ GDPNow od atlantskej centrálnej banky. Medzitým rástli akcie v Číne a európski investori radšej vyčkávajú na záver týždňa.

Čínske technologické akcie výrazne posilnili

Obchodovanie na ázijských trhoch sa dnes viezlo v pozitívnej nálade, pričom výrazné zisky zaznamenal napríklad hongkonský index Hang Seng, ktorý stúpol o 2,11%.

K jeho rastu prispel najmä výrazný rast akcii čínskych technologických firiem kótovaných na burze v Hongkongu ako sú Alibaba (+10%), Tencent (+5,66%) či NetEase (+4,9%). Na pevninskej Číne medzitým posilňovali indexy Shanghai Composite (+0,66%) a Shenzhen Component (+0,77%).

V Ázii zarezonovalo aj ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb Indickou centrálnou bankou (RBI) o 50 bázických bodov, čim sa základná sadzba dostala na 4,9%, čo je však stále menej, než bola úroveň pred vypuknutím pandémie. Po oznámení tejto správy indexy Nifty a BSE Sensex stúpli o 0,3%.

V Japonsku posilňovali indexy Nikkei 225 aj Topix, ktoré stúpli o 1% resp. 1,18%. Pomôcť im mohla aj aktualizovaná správa týkajúca sa hospodárskeho rastu Japonska v prvom kvartáli. Prvé informácie o poklese o 1% boli totiž revidované “len” na pokles o 0,5%.

Menej výrazne bolo obchodovanie v Južnej Kórei, kde Kospi uzavrel na približne rovnakých hodnotách ako otváral obchodný deň. Austrálsky S&P/ASX 200 posilnil o 0,36% a najširší index ázijsko-pacifických akcii MSCI mimo Japonsko stúpol o 1,17%.

Európski investori čakajú na záver týždňa

Na európskych trhoch pokračuje nastolená nálada z úvodu týždňa v podobe minimálnych výkyvov s tým, že trhy podľa všetkého čakajú na štvrtkový míting Európskej centrálnej banky (kde sa bude riešiť téma zvyšovania úrokových sadzieb) a piatkové dáta o inflácii v USA. Dôkazom toho je zatiaľ aj nepatrný pokles paneurópskeho indexu Stoxx600 o 0,16% či oslabovanie nemeckého DAX o 0,14 a francúzskeho CAC o 0,27%. Britský FTSE 100 klesá priebežne o 0,08%.

Pri pohľade na jednotlivé akciové tituly evidovať výrazný približne 5 percentný prepad akcii Credit Suisse po tom, čo boli medializované negatívne prognózy pre druhy kvartál. Naopak najvýraznejší rast evidovať u Kindred Group, ktorej akcii po získaní licencie na hazardné hry v Holandsku stúpli o 11%.

Americké indexy posilňovali aj v utorok

Americké indexy majú za sebou druhý pozitívny deň v rade, keď Dow stúpol o 0,8%, S&P500 o 0,95% a Nasdaq a o 0,94%. Pre-marker hours sa však zatiaľ červenajú, keďže futures na Dow klesajú o 0,33%, na S&P500 o 0,37% a na Nasdaq o 0,39%.

Podobné ako v prípade európskych trhov aj v prípade tých amerických platí, že hlavná pozornosť investorov sa sústredí na piatok, kedy budú zverejnené dáta o vývoji spotrebiteľskej inflácie v USA. Tie veľa napovedia aj smerom k ďalším krokom Fed v súvislosti so zvyšovaním úrokových sadzieb.

Ešte pred nimi nevlial viac optimizmu do trhu ukazovateľ GDPNow americkej centrálnej banky v Atlante, ktorý ukazuje tempo rastu americkej ekonomiky (HDP) v druhom kvartáli len na úrovni 0,9%, hoci minulý týždeň ukazoval 1,3%, čo umocňuje obavy z príchodu recesie. Tento ukazovateľ je však neoficiálny a vyhodnocuje priebežné dáta pomocou metodiky U.S. Bureau of Economic Analysis.

Zdroj: cnbc.com ,cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....