Connect with us

Čo hľadáte?

Dnes sa v USA neobchoduje, zaujať by mohol prejav Lagardovej (doobedňajší súhrn)

Lagarde
Zdroj: YouTube.com

Na amerických trhoch je dnes voľno, tie ázijské sa obchodovali v zmiešanej nálade a v Európe je obchodovanie opatrne optimistické, pričom pozornosť si pýta prejav Christine Lagardovej.

Kľúčové úrokové sadzby v Číne sa nezmenili

Pozornosť investorov sa na úvod obchodného týždňa sústredila na Čínu, centrálnu banku PBoC a jej hlavné úrokové sadzby jednoročných a 5-ročných úverov, ktoré zostali napokon nezmenené. Naplnili sa tak predpoklady prieskumu agentúry Reuters, v ktorom prevažná časť respondentov predpovedala žiadnu zmenu.

Na pevninskej Číne v miernom poklese uzavrel deň Shanghai Composite, kým Shenzhen Component posilnil o 1,26%. Hongkonský Hang Seng medzitým posilnil o 0,42%, pričom negatívne ho ovplyvnil napríklad pokles akcii Netease o 6,68%, keďže firma oznámila oneskorenie vydania svojej očakávanej videohry Diablo Immortal v Číne.

Z čínskych trhov zaujala aj informácia agentúry Reuters, podľa ktorej čínska centrálna banka prijala žiadosť Ant Group pridruženej Alibaba na vytvorenie finančnej holdingovej firmy, čím sa oživili nádeje na potenciálny vstup Ant na burzu.

Na ázijských trhoch sa najviac nedarilo tým juhokórejským, kde najsledovanejší index Kospi klesol až o 2,04%, čomu prispel aj pokles akcii Samsung Electronics a výrobcu čipov SK Hynix (oboje cca o 2 percentá).

Japonské indexy Nikkei 225 a Topix taktiež oslabovali o 0,74% resp. 0,92%, rovnako ako austrálsky index S&P/ASX 200, ktorý klesol o 0,64%.

Lagardová bude mať prejav v europarlamente

Obchodovanie na európskych trhoch je dnes opatrné, no prevažne plusové – najsledovanejší paneurópsky index Stoxx600 zatiaľ posilňuje o 0,25%, nemecký DAX o 0,25%, britský FTSE 100 o 0,56% a francúzsky CAC klesá o 0,08%. Po predošlom negatívnom týždni by však tento mohol začať rastom.

Čakáva sa, že by sa mohli objaviť nové podrobnosti v súvislosti s prekvapujúcim oznámením Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá minulý týždeň po mimoriadnej schôdzi informovala, že vytvorí nástroj na riešenie fragmentácie eurozóny, čo je krok zameraný na zmiernenie obáv z novej dlhovej krízy bloku používajúceho euro. Viac by mohlo načrtnúť už dnešné vystúpenie šéfky ECB Christine Lagarovej v Európskom parlamente v Bruseli, kde určite príde na tému aj inflácia v eurozóne a zvyšovanie úrokových sadzieb. Medzitým sa už viac menej počíta s tým, že ECB v júli zvýši sadzby aspoň o 25 bodov, aby ako posledná z veľkých centrálnych bánk započala svoj boj s rastúcimi cenami.

Zaujali tiež čerstvé dáta, podľa ktorých ceny nemeckých výrobcov stúpli podľa aktualizovaných májových dát medziročne o 33,6%, čo je ich najväčší zaznamenaný rast od sledovania tejto štatistiky.

V Európe posilnili aukcie Renault a to o vyše 6% po tom ako agentúra Jeffries zmenila signál v prípade akcii tejto automobilky na ,,kúpiť“ z „držať“.

Na záver európskych správ určite stojí za zmienku, že strana francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona získala v Národnom zhromaždení len 243 kresiel, čo znamená, že Macron stratil parlamentnú väčšinu, čo mu sťaží vládnutie v krajine. V 577-člennje dolnej komore bude mať jeho koalícia Spolu najsilnejšie zastúpenie, no nie väčšinu. Na ňu by potrebovala až 289 kresiel.

V USA sa dnes neobchoduje, Brill vyzýva na opatrnosť

Americké indexy majú za sebou ďalší zlý týždeň, ktorý nevylepšil ani piatok, kedy Dow klesol o 0,13% a S&P500 s Nasdaq posilnili o 0,22% resp. 1,43%. Napriek tomu to však bol pre NasdaqS&P500 desiaty z posledných 11 týždňov uzavretý v strate a v prípade Dow dokonca už 11 z 12.

Dnes sa v USA neobchoduje pre sviatky, no pre-market hours zatiaľ naznačujú, že v utorok by mohla byť nálada na amerických trhoch o čosi lepšia. Do značnej miery ju v tomto týždni ovplyvnia dva prejavy šéfa Fed Jeromeho Powella pred americkým kongresom (v stredu a vo štvrtok) a aktualizované dáta o stavebných povoleniach, predajoch starých aj nových domov či žiadostiach o podporu v nezamestnanosti. Viac sa dočítate tu:

Čo by ste mali vedieť a čo budú trhy sledovať budúci týždeň?

Aktuálnu situáciu na trhoch komentoval pre CNBC Felix Brill, investičný riaditeľ VP Bank, ktorý avizuje, že nasledujúce mesiace budú z ekonomického hľadiská ťažké. Nádej podľa neho spočíva vo vyriešení problémov dodávateľského reťazca.

,,Globálne ekonomické obavy narastajú. V Číne viedli lockdowny súvisiace s Covid-19 k ekonomickému spomaleniu. Postoj americkej centrálnej banky (Fed) v oblasti menovej politiky podporuje obavy, že príliš prudké zvýšenie sadzieb by mohlo zastaviť americkú ekonomiku. V niektorých rozvíjajúcich sa krajinách viedli zvýšené ceny potravín k politickej nestabilite…,“ zhodnotil situáciu.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.cominvesting.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....