Connect with us

Čo hľadáte?

Earnings v USA zatiaľ prekonávajú očakávania, čaká sa na ortieľ ECB (súhrn k trhom)

trhy
Zdroj: Pixabay.com

Americké indexy pozitívne reagujú na earnings amerických firiem, ktoré sú zatiaľ lepšie, než sa očakávalo, z Európy prichádzajú dobré aj zlé správy a Bank of Japan sa drží svojej ultraľahkej menovej politiky. Je tu tradičný doobedňajší súhrn.

Ázia

Nálada na ázijských trhoch bola po pozitívnom utorku dnes prevažne zmiešaná.

Japonský Nikkei 225 po včerajšom výraznejšom raste dnes oslabil o 0,44%, kým ďalší index z krajiny vychádzajúceho slnka Topix po oznámení rozhodnutia japonskej centrálnej banky Bank of Japan posilnil o 0,21%.

Bank of Japan vo štvrtok rozhodla, že ponechá úrokové sadzby na rovnakých pozíciách, než doteraz. Japonská centrálna banka tak podľa očakávaní stojí pri svojej ultraľahkej menovej politike a to napriek tomu, že znížila prognózu rastu na rok 2022 a zvýšila svoje predpovede pre infláciu.

,,Bank od Japan zostáva baštou stability,“ komentoval toto rozhodnutie Jesper Koll, riaditeľ Monex Group Japan. ,,Revízia prognózy rastu Bank of Japan nadol však zostane na svojom mieste oveľa, oveľa dlhšiu dobu,“ dodal.

Konanie japonskej centrálnej banky je v silnom kontraste s ostatnými významnými centrálnymi bankami. Americký Fed naposledy zvýšil sadzby najvyšším spôsobom od roku 1994 a Európska centrálna banka (ECB) by mala so zvyšovaním sadzieb začať práve dnes.

Pravdou však je, že Japonsko zďaleka nezápasí s takou vysokou infláciou, aká je aktuálne v USA či Európe. Posledný index spotrebiteľských cien vypovedá o medziročnom raste cien v Japonsku len na úrovni 2,1%, čo je tesne nad cieľom Bank of Japan, kým v eurozóne je na 8,6% a v USA na 9,1%.

V Austrálii posilnil S&P/ASX 200 o 0,52% a v Južnej Kórei posilnili indexy KospiKosdaq o 0,93% resp. 0,56%. Prispeli k tomu aj earnings Hyundai Motors, keďže automobilka v prekvapila ziskami, ktoré prekonali odhady analytikov.

Horšia nálada bola na čínskych a hongkonských trhoch. Najsledovanejší index v Hongkongu Hang Seng klesol o 1,51%, Shanghai Composite oslabil o 0,99% a Shenzhen Component klesol o 0,94%.

Európa

Nálada na európskych trhoch je dnes opatrná, keďže obchodníci čakajú na finálny verdikt Európskej centrálnej banky, ktorá má dnes míting vo Frankfurte, po ktorom oznámi prvýkrát za 11 rokov zvyšovanie úrokových sadzieb. Otázkou zostáva o koľko, nakoľko niektorí analytici tipujú, že by ich mohla prekvapujúco zvýšiť až o 50 bázických bodov, keďže inflácia v eurozóne eskaluje. Oznámenie sa očakáva v poobedňajších hodinách.

Najsledovanejší európsky index Stoxx600 zatiaľ stúpa o 0,2%, francúzsky CAC o 0,40%, kým nemecký DAX a britský FTSE 100 oslabujú o 0,3% resp. 0,4%.

Spomedzi správ zaujala eskalácia napätia na talianskej politickej scéne, nakoľko premiér Mario Draghi napokon skutočne rezignuje na svoju pozíciu. Demisiu podá po tom ako sa dnes viaceré strany vládnej koalície zdržali hlasovania o dôvere, ktorého cieľom bolo obnovenie a znovu zjednotenie nejednotnej koalície.

O čosi pozitívnejšie sa javia správy v spojitosti s dodávkami plynu z Ruska do Európy. V regióne totiž figurovali vážne obavy, že Rusko neobnoví jeho tok po ukončení plánovanej údržby plynovodu Nord Stream 1. To sa však napokon nestalo a podľa webovej stránky Nord Stream boli toky plynu úspešne obnovené.  Napriek tomu zostávajú dodávky tejto suroviny z Ruska, na ktoré sú uvalené sankcie, horúcou témou, keďže Európska únia sa chce čím skôr zbaviť závislosti od ruského plynu, kým Putin zatiaľ môže skrz energie EÚ vydierať.

USA

Americké trhy včera pokračovali v posilňovaní, pričom tri najsledovanejšie indexy Dow, S&P500 a Nasdaq posilnili o 0,15%, 0,59% resp. 1,58%. Aktuálne pre-market hours vyzerajú, že pred začiatkom obchodného dňa je na trhu nerozhodná nálada. Dow klesá o 0,17%, S&P500 je v neutrálnej úrovni a Nasdaq posilňuje o 0,2%.

Horúcou témou na amerických trhoch sú v tomto týždni earnings, čiže zverejňovanie hospodárskych výsledkov verejne obchodovaných firiem. V reakcii na ne posilnili akcie firme AlcoaCSX, keďže ich výsledky prekonali očakávania.

O čosi opatrnejšia bola reakcia na earnings automobilky Tesla, ktorej výsledky priniesli zmiešané dáta – kým výrobca elektromobilov oznámil vyššie zisky, než sa predpokladalo, prekvapil zmenšujúcimi sa hrubými maržami. Akcie Tesla však v pre-market hours priebežne posilňujú o 3,5%, čo znamená, že trh zobral tieto dáta pozitívne. Firma miliardára Elona Muska mimochodom oznámila aj to, že v druhom kvartáli 2022 predala 75% držaných bitcoinov (BTC).

Negatívna bola reakcia trhu na earnings United Airlines, keďže letecká firma síce oznámila zisk, no jej výsledky nenaplnili očakávania. V pre-market hours tak akcie firmy oslabujú už o vyše 6%.

Dnes sa bude pozornosť investorov sústrediť najmä na výsledky AT&T a American Airlines. Ešte predtým ako sa ich dozvieme, však vieme skonštatovať, že podľa dát FactSet z 13% firiem z S&P500 indexu, ktoré už oznámili svoje výsledky, zhruba dve tretiny oznámili lepšie čísla, než sa očakávalo.

Indexy S&P500, Nasdaq a Dow sú možno aj vďaka tomu na najvyšších úrovniach za posledný mesiac, pričom Nasdaq posilnil za týždeň už o takmer 4%. ,,Zdá sa, že býky sa vracajú na trh. Za posledných pár dní sme videli prudké nárasty v oblasti technológii, kryptomien na iných rizikových aktív,” povedala Callie Cox z eToro, ktorá priznala, že ju prekvapuje posilňovanie technologického sektoru nad inými segmentmi, keďže tento sektor má aktuálne viacero „slabších miest“.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....