Connect with us

Čo hľadáte?

ECB prekvapila: S nákupmi dlhopisov skončí skôr, sadzby nemení

Európska komisia
Zdroj: Pixabay.com

Európska centrálna banka (ECB) plánuje ukončiť nákupy dlhopisov už v treťom štvrťroku, teda skôr než to plánovala. Toto rozhodnutie ovplyvnil vývoj vojny na Ukrajine a tempo rastu inflácie v EÚ.

Európska centrálna banka dnes uviedla, že program nákupu dlhopisov ukončí v 3. kvartáli 2022 za predpokladu, že to ekonomické údaje dovolia. Dopĺňa však, že toto rozhodnutie je kedykoľvek pripravená prehodnotiť, ak sa ekonomický výhľad medzičasom zmení.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová prišla s týmto oznámením v rovnaký deň ako v USA zverejnili čerstvé dáta o vývoji inflácie, ktorá sa dostala na 40-ročné maximum v podobe medziročného rastu cien o 7,9%. Rozhodnutie ECB upustiť od ekonomických stimulov rýchlejšie než plánovala prichádza uprostred rastúcich obáv zo stagflácie ekonomiky eurozóny, ku ktorej môže dôjsť pre kombináciu pomalého ekonomického rastu a vysokej inflácie.

Spotrebiteľské ceny v 19 krajinách, ktoré používajú v rámci Európskej únie euro, kde radíme aj Slovensko, sa za štyri mesiace po sebe vyšplhali na rekordné maxima, pričom naposledy vo februári dosiahli medziročný rast 5,8%.

Úrokové sadzby zatiaľ nezmení

ECB dnes taktiež uviedla, že čisté nákupy aktív v rámci jej podporného programu budú v apríli predstavovať 40 miliárd eur, v máji 30 miliárd eur  a v júni už len 20 miliárd  eur.

Úrokové sadzby zatiaľ však ponecháva nezmenené, čo znamená, že základná referenčná sadzba je na úrovni 0%, sadzba pre jednodňové refinančné operácie zostáva na 0,25% a sadzba pre jednodňové sterilizačné operácie na úrovni -0,5%.

Akékoľvek zvyšovanie úrokových sadzieb príde až po tom ako dôjde ku ukončeniu nákupov aktív a takéto navyšovanie sadzieb bude prebiehať postupne. Inak povedané aspoň v tomto momente zvyšovanie sadzieb nie je v hre, čo je v kontraste s očakávanými krokmi amerického FED či s inými centrálnymi bankami, ktoré už k zvyšovaniu sadzieb medzičasom pre rastúcu infláciu pristúpili.

Prečítajte si tiež:

Inflácia v USA je na 40-ročnom maxime. Medziročne stúpla o 7,9%

Nemalú rolu zohráva vojna na Ukrajine

Zasadanie ECB sa konalo presne dva týždne od invázie ruských vojsk na Ukrajinu. Centrálni bankári EÚ si dobre uvedomujú, že dosah vojny bude ovplyvňovať aj ich prácu a európsku ekonomiku.

,,Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou bude mať materiálny vplyv na ekonomickú aktivitu a infláciu prostredníctvom vyšších cien energii a komodít, narušenia medzinárodného obchodu a slabšej dôvery (v trh). Rozsah týchto účinkov (vojny) bude závisieť od toho, ako sa bude konflikt vyvíjať a od ďalších prípadných opatrení,“ povedala Christine Lagardeová.

ECB zároveň uviedla, že mení svoj výhľad pre vývoj inflácie v roku 2022 z 3,2% na 5,1%. Očakáva, že v roku 2023 klesne na 2,1% a v roku 2024 sa dostane na „želaných” 1,9%. Treba však upozorniť, že tieto odhady ECB či FED sú tradične veľmi optimistické a následne sa ukazuje, že obvykle aj vzdialené realite. Ak teda ECB očakáva vývoj inflácie v tomto roku na úrovni 5,1%, v skutočnosti nemožno vylúčiť ani omnoho vyššie percento.

Spravodajský kanál CNBC tvrdí, že rozhodnutie ECB ukončiť nákupy aktív skôr než sa plánovalo prekvapilo viacero analytikov. Citoval napríklad Megan Greenovú z poradenskej firmy Kroll Institute.

,,Myslím si, že to čo Lagardeová a rada guvernérov ECB urobila, jej ponúka určitú flexibilitu, vyhlásila a doplnila, že Lagardeová si nechala týmto spôsobom otvorené dvere pre viacero možnosti. Domnieva sa však, že ECB pristupuje k veci nesprávne, pričom použila pojem „obrátene“, keď skonštatovala, že ECB sa mala najprv pozrieť na úrokové sadzby a až potom na znižovanie nákupov aktív. Greeeová následne skonštatovala, že pre ECB bude naozaj ťažké znova spustiť program nákupu aktív, ak to bude potrebovať.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...