Connect with us

Čo hľadáte?

Elon Musk kúpil podiel v spoločnosti Twitter. Akcie TWTR stúpli v pre-market hours o 24%

Elon Musk Twitter
Zdroj: YouTube, Twitter

Najbohatší muž planéty Elon Musk sa stal novým významným akcionárom spoločnosti Twitter (TWTR). Podľa podania na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu vlastní 73 486 938 akcii firmy, ktorú v roku 2006 založil ďalší miliardár a známy Bitcoiner Jack Dorsey.

Hodnota akcii Elona Muska podľa uzatváracej piatkovej ceny spoločnosti Twitter predstavovala v čase nákupu 2,89 miliardy amerických dolárov a tvorila 9,2% podiel v tejto firme.

Investícia známeho podnikateľa bola oznámená len necelé dva týždne od momentu, ako Twitter kritizoval z obmedzovania slobody slova, o čom sme písali v tomto článku.

Elon Musk zvažuje založenie vlastnej sociálnej siete – bude úspešnejší než Trump či Google?

,Vzhľadom na to, že Twitter slúži de facto ako verejne námestie, nedodržiavanie zásad slobody prejavu zásadne podkopáva demokraciu. Čo by sa s tým malo urobiť?,“ spýtal sa minulý týždeň svojich vyše 80 miliónov followerov tejto sociálnej siete, v čase kedy ešte nie každého napadlo, že by mohol zvažovať vstup do tejto spoločnosti.

Elon Musk následne naznačil, že zvažuje založenie vlastnej sociálnej siete, čím mnohých zmiatol. Uviedol to v odpovedi na „tweet“ špecialistu na machine learning (strojové učenie) Pranaya Patholea.

Akcie TWTR v pre-market hours okamžite vystrelili

Najnovšia investícia Elona Muska výrazne zvýšila záujem o akcie Twitteru, ktoré sa v premarket hours obchodujú v takmer 25% pluse. Reálny rast hodnoty tejto spoločnosti naznačí až oficiálny obchodný deň v USA.

Hoci investícia Muska je označovaná ako pasívny podiel, analytici už špekulujú, či Musk zaujme v dohľadnej budúcnosti v Twitteri významnejšiu rolu. Len nedávno pritom skončil v pozícii CEO Twitteru Jack Dorsey, ktorý sa chcel viac sústrediť na firmu Block (bývalý Square), z ktorej sa  stáva významná bitcoinová spoločnosť.

Na Twitteri je dlhodobo aktívny

Elon Musk nedávno uviedol, že patril k prvým používateľom Twitteru, no svoj prvý účet zrušil, pretože v tom čase bola táto sociálna sieť “preplnená obsahom o rôznych triviálnych veciach“. Následne používal oficiálny Twitter účet SpaceX, cez ktorý v roku 2009 upozornil, že na tejto sociálnej sieti je niekoľko falošných účtov, ktoré sa vydávajú za jeho osobu. Neskôr si účet obnovil a postupne sa stal jedným z najsledovanejších ľudí tejto platformy.

Elon Musk vysvetlil, ako je to s jeho účtom na Twitteri. Niektorí si myslia, že ho neovláda

Tweety Muska sú častokrát kontroverzne ale aj zábavné, neštíti sa zdieľať ani meme obrázky. Investori napríklad vďaka Muskovej propagácii kryptomeny Dogecoin mohli svojho času celkom slušne zarobiť na tzv. „pumpách” a známe je tiež to, ako dokázal ovplyvniť cenu Bitcoinu tweetom, v ktorom potvrdil investíciu do BTC jeho spoločnosti Tesla v sume 1,5 miliardy dolárov.

Tweety mu však spôsobili aj rôzne problémy. Napríklad v roku 2018 tweetol, že má zaistené financovanie na prevzatie akcii Tesla za 420 dolárov na akciu, čo mu spôsobilo problémy s Americkou komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC).

Zatiaľ nie je jasné, do akej miery chce zasahovať do chodu Twitteru, no pokiaľ ide o firmy SpaceX a Tesla, spravil z nich dominantné spoločnosti vo svojich kategóriách a veľmi smelé ciele má aj s firmami Neuralink či Boring Company.

Zdroj: cnbc.com, FTNews.sk

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....