Connect with us

Čo hľadáte?

Fed a ECB sú pre infláciu pod tlakom, čaká sa na prognózy EK, slabnúce euro je problém (doobedňajší súhrn)

pokles
Zdroj: Pixabay.com

Inflácia v USA vyššia než pesimistické prognózy, Fed a ECB pod tlakom, či očakávania od čerstvých prognóz Európskej komisie. Prinášame vám tradičný doobedňajší súhrn k trhom v Ázii, Európe a USA. 

Ázia

Nálada na ázijsko-pacifických trhoch bola vo štvrtok zmiešaná, nakoľko niektoré ostro sledované indexy posilňovali, kým iné klesali.

Pokiaľ ide o čínsku oblasť, hongkonský index Hang Seng oslabil vo štvrtok o 0,39%, kým index na pevninskej Číne Shenzhen Component posilnil o 0,75% a Shanghai Composite oslabil o 0,08%.

Akciové indexy v Južnej Kórei boli tiež zmiešané – kým Kospi klesol o 0,27%, Kosdaq posilnil o 0,38%.

V Japonsku bola nálada pozitívnejšia – Nikkei 225 pridal 0,62% a Topix 0,23%, kým austrálsky index S&P/ASX 200 posilnil o 0,44%. Nuž a najširší ázijsko-pacifický index MSCI mimo Japonsko klesol o 0,11%.

Pokiaľ ide o správy z tejto oblasti  zaujali najmä tieto:

  • Austrália podľa oficiálnych údajov vytvorila v júni 88 400 pracovných miest, čo je výrazne viac, než 30 000 odhadovaných podľa agentúry Reuters. Miera nezamestnanosti v Austrálii bola na úrovni 3,5%, čo je tiež menej, než očakávaných 3,8%. Ide o najnižšiu mieru nezamestnanosti za 48 rokov.
  • HDP Signapuru stúplo v 2 kvartáli roku 2022 o 4,8% v porovnaní s obdobím v minulom roku. Je to nárast zo 4% v prvom kvartáli, ale menej než 5,2%, ktoré očakávali analytici v rámci prieskumu Reuters.

Európa

Najsledovanejší paneurópsky index Stoxx600 po včerajšom poklese zatiaľ oslabuje aj dnes a to o 0,35%, nemecký DAX o 0,12%, britský FTSE o 0,35% a francúzsky CAC o 0,66%.

Nálada na európskych trhoch na úvod dňa nie je pozitívna, čo do značnej miery môže byť spôsobené aj nelichotivými číslami o vývoji inflácie v USA, ktoré budú zrejme viesť k ďalšej sprísňujúcej monetárnej politike americkej centrálnej banky Fed. To môže vytvoriť aj ďalší tlak na Európsku centrálnu banku, ktorá je už teraz pre vysokú infláciu v eurozóne pod značným tlakom, no na rozdiel od Fed ešte stále nepristúpila k zvyšovaniu sadzieb.

Situáciu ECB komplikuje klesajúca hodnota eura, ktoré sa dostalo do parity s dolárom na najnižšiu hodnotu za dve dekády. Slabnúce euro môže ešte výraznejšie prispieť rastu už teraz rekordnej inflácie v eurozóne, no naopak rýchle zvyšovanie úrokových sadzieb, ku ktorým by ECB mohla pristúpiť, by zas vytvorilo problém na európsku ekonomiku, ktorá je už aj tak sama o sebe v problémoch a podľa mnohých analytikov sa nevyhne recesii.

Euro klesá voči doláru na najnižšie hodnoty za 20 rokov, ECB je pod tlakom

Európska komisia (EK) je napriek týmto okolnostiam dnes pripravená zverejniť nové ekonomické prognózy, pričom sa očakáva, že dramaticky zníži prognózu pre rast HDP na roky 2022 a 2023 v dôsledku vojny na Ukrajine, rastúcich cien energii a nebezpečia nedostatku dodávok zemného plynu z Ruska.

USA

Americké indexy včera opäť oslabovali – Dow klesol o 0,67%, S&P500 o 0,45% a Nasdaq o 0,15%, pričom zlú náladu na trhoch v USA vykresľujú aj aktuálne pre-market hours – futures na Dow klesajú o 0,61%, na S&P500 o 0,72% a na Nasdaq takmer 0,8%.

Náladu ovplyvnili a ovplyvňujú najmä čerstvé dáta o inflácii v USA na základe Indexu spotrebiteľských cien (CPI), podľa ktorého stúpla inflácia v júni medziročne o 9,1%, čo je viac než v máji (8,6%) a viac než sa očakávalo v prieskume (8,8%). Túto tému sme podrobnejšie rozobrali v tomto článku.

Inflácia v USA stále rastie, neoficiálne sa spomína až 17%. Bude Fed ešte prísnejší?

K inflácii v USA sa vyjadrila ekonómka Commonwealth Bank of Australia Kristina Cliftonová, ktorá uviedla, že “tvrdohlavo vysoká inflácia zvyšuje riziko, že Fed bude aj naďalej prísne zvyšovať úrokové sadzby a spustí recesiu.”

Dáta o inflácii teda podľa všetkého povedú k tomu, že Fed zvýši úrokové sadzby po mítingu 27. júla o ďalších 75 bázických bodov, no špekuluje sa, že by dokonca mohol pristúpiť k zvýšeniu o celý percentuálny bod (100 bázických bodov).

Názor, že Fed zvýši sadzby koncom júla až o 100 bázických bodov (1 percentuálny bod) majú podľa CNBC už aj dve firmy z Wall Street, pričom analytický nástroj FedWatch od skupiny CME tomu dáva čoraz väčšiu šancu.

Pozitívnu náladu nepodporuje ani inverzia výnosovej krivky Ministerstva financií USA, ktorá je vnímaná ako signál recesie. Dvojročný výnos zo štátnych dlhopisov USA totiž naposledy činil 3,2130%, čo je viac než 2,9669% u 10-ročného.

Aj dnes pokračuje v USA sezóna earnings, pričom investorov bude zaujímať ako sa darilo v druhom kvartáli JP Morgan Chase či Morgan Stanley.

Vo štvrtok sa taktiež zverejnia dáta o týždenných žiadostiach o podporu v nezamestnanosti a májová správa Indexu cien výrobcov, ktorá meria ceny vyplácané výrobcom tovarov a poskytovateľom služieb. Obe správy prinesú ďalší pohľad na stav americkej ekonomiky, ktorá sa dostáva pod čoraz väčší tlak, ktorý môže viesť k recesii.

Zdroje: cnbc.com, investing.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....