Connect with us

Čo hľadáte?

Fed urobil správnu vec, zhodujú sa analytici – riziko recesie však stúpa a trhy opäť oslabujú (doobedňajší súhrn)

dolár
Zdroj: Unsplash.com

Nálada na trhoch je vo štvrtok opäť ponurá, čo vykresľujú oslabovania na ázijských a európskych trhoch a tiež klesajúce futures Dow, S&P500 či Nasdaq. Najhorúcejšou témou zostáva rozhodnutie Fed zvýšiť sadzby o 75 bázickych bodov.

Hang Seng stratil 2,5%, ázijské trhy prevažne oslabovali

Nálada na ázijských trhoch bola vo štvrtok prevažne negatívna. Veľký pokles o vyše 2,5% zaznamenal najsledovanejší hongkonský index Hang Seng, ktorý ovplyvnili najmä ďalšie výplachy na akciách popredných čínskych titulov Tencent (-4%), Alibaba (-4,45%) a Netease (takmer -7%).

Na predošlé zelené dni nenadviazali ani najväčšie indexy na pevninskej Číne – Shanghai Composite klesol o 0,61% a Shenzhen Component o 0,1%.

Naopak po predošlých poklesoch si pozitívnejší deň užili indexy v Japonsku, kde Nikkei 225 pridal 0,4% a Topix 0,64%.

V Austrálii medzitým S&P/ASX 200 poklesol 0,15%, no hlavný focus u protinožcov sa zameral na čerstvé dáta o nezamestnanosti, ktoré ukázali že je na stabilnej úrovni 3,9%. To je podobný signál, aký dostal nedávno americký Fed – inak povedané stabilné prostredie na trhu práce môže austrálskej banke vliať viac chuti do opätovného zvýšenia úrokových sadzieb.

K ázijskom trhom ešte dopĺňame, že juhokórejský Kospi posilnil o 0,16% a najširší ázijsko-pacifický index MSCI mimo Japonsko klesol o 1,1%.

Európske indexy strácajú, čaká sa na verdikt Bank of England

Dnes sa zatiaľ nedarí ani európskym trhom, ktoré výraznejšie oslabujú – paneurópsky Stoxx600 klesá už o 1,45%, nemecký DAX takmer o 2%, francúzsky CAC o 1,38% a britský FTSE 100 o 1,6%. Podľa analytikov ide o reakciu globálnych investorov na rozhodnutie amerického Fed prísnym spôsobom zvýšiť úrokové sadzby, čo je krok, ktorému sa pravdepodobne nevyhne v dohľadnej dobe ani Európska centrálna banka (ECB).

Pravdepodobne už dnes tak urobí Bank of England, čiže britská centrálna banka, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou oznámi už piate zvýšenie sadzieb v rade – tie aktuálne sú pritom na úrovni 1%, čo je najviac za posledných 13 rokov. Bank of England však na výber príliš nemá – podľa posledných dát je inflácia v UK na úrovni 9% medziročného rastu, čo je najvyššie číslo za posledných 40 rokov, pričom prognózy hovoria o o tom, že koncom tohto roka stúpne až k 10%.

Dnes budú európskych investorov zaujímať aj dáta týkajúce sa nových registrácii áut v EÚ a tiež dáta o raste miezd v eurozóne v prvom kvartáli 2022. Zverejnené budú tiež májové čísla o vývoji inflácie v Taliansku.

Analytici schvaľujú rozhodnutie Fed, no varujú pred recesiou

Najväčšia pozornosť sa  sústredila na americký Fed, ktorý v stredu večer nášho času oznámil, že zvyšuje úrokové sadzby o 75 bázických bodov, čo je najvyššie nárazové zvýšenie od roku 1994.

Americký Fed zvýšil úrokové sadzby najvýraznejším spôsobom od roku 1994!

Predseda americkej centrálnej banky Jerome Powell na nasledovnej tlačovej konferencii zároveň uviedol, že aj po ďalšom mítingu Fed v budúcom mesiaci pravdepodobne zvýšia sadzby o 50 alebo opäť o 75 bodov, čo znamená, že Fed bude naďalej veľmi prísny, kým nedostane infláciu na klesajúcu trajektóriu a nevráti sa k želaným 2%. Powell však skonštatoval, že ,,dnešné zvýšenie bolo samozrejme nezvyčajne veľké a neočakávam, že pohyby takýchto rozmerov sa stanú bežné”, pričom doplnil, že rozhodnutia budú robiť vždy stretnutie po stretnutí.

Najdôležitejší posolstvom, ku ktorému sa Fed zaviazal aj vo vyhlásení, je konštatovanie, že dostať infláciu na 2% bude primárnym a najhlavnejším cieľom, čo možno pochopiť aj tak, že skrotenie inflácie považuje americká centrálna banka za dôležitejší cieľ, než udržanie ekonomického rastu. Naznačuje to aj znenie tlačovej správy, v ktorej tentokrát Fed vynechal konštatovanie, že trh práce zostane silný a len uviedol, že “Fed je silne odhodlaný naplniť svoj cieľ“ (Cieľom Fed je skrotiť infláciu pri zachovaní ekonomického rastu pozn.red.).

Kevin O’Leary z O’Shares ETF skonštatoval, že hoci by bol rád, keby Fed bol ešte prísnejší a teda zvýšil sadzby až o rovne percento, aj zvýšenie sadzieb o 0,75% možno vnímať ako krok, ktorým „chytil býka za rohy“.

Kerry Craig z J.P. Morghan Asset Management doplnil, že stanovisko Fed je jasné – boj s infláciou je prvoradý a preto skonštatoval: ,,Podľa nášho názoru nemožno ignorovať riziko, že (americká) ekonomika sa v roku 2023 dostane do recesie.”

V podobnom duchu naňho nadviazal aj Clifford Bennett, hlavný ekonóm ACY Securities, ktorý povedal, že ak by Fed zanedbal boj s infláciou, spôsobilo by to len ďalšie ekonomické bolesti.

Michael Wilson z JP Morgan Stanley označil zvýšenie sadzieb o 75 bodov za úľavu, no varoval, že trhy sa nespamätajú do dňa na deň. Taktiež upozornil, že tento krok zvyšuje riziko príchodu recesie a nemusí pomôcť ani trhu s dlhopismi.

Americké indexy na míting Fed reagovali najprv rastom, keď stredajší obchodný deň uzavreli  takto – Dow posilnil o 1%, S&P500 o 1,46% a Nasdaq o 2,5%, čo znamená, že prerušili sériu piatich dní strát. Pre-market hours však už naznačujú iný príbeh – futures na Dow klesajú o 1,3%, na S&P500  o 1,7% a na Nasdaq o 2%, čo naznačuje, že zisky z predošlého dňa môžu byť dnes napokon aj zmazané.

CNBC dopĺňa, že S&P500 a Nasdaq sú v zóne medvedieho trhu, pretože od ATH sú aktuálne 21% resp. 32%, čiže viac ako 20% od historických maxím – táto línia je vo všeobecnosti považovaná za hranicu, ktorá potvrdzuje vstup daného investičného aktíva do bearmarketu.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, CNBC

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Utorok 4. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Štvrtok 6. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Utorok 4. októbra  – Aj v druhý obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Aj v tretí obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako v minulom týždni, aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...