Connect with us

Čo hľadáte?

Fed zvýšil sadzby a tvrdí, že americká ekonomika nie je v recesii

Jerome Powell
Zdroj: YouTube

Americká centrálna banka Fed oznámila po dvojdňovom mítingu FOMC ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb s cieľom spomaliť najvyššiu infláciu v USA za posledných 40 rokov. Napokon pristúpila k očakávanému zvýšeniu o 75 bázických bodov.

Analytici skonštatovali, že po dvoch zvýšeniach základnej jednodňovej sadzby o 75 bodov (Fed tak urobil rovnako aj v júni) ide o najprísnejšie použitie nástroja menovej politiky Fed od začiatku 90 rokov. Tentokrát bolo zvýšenie sadzieb o túto mieru schválené jednohlasne, kým v júni bola proti prezidentka Fed z Kansas City Esther George.

Trhy tento krok Fed však výraznejšie neprekvapil, pretože sa vzhľadom na vysokú infláciu v USA a komentáre guvernérov Fed z predošlých týždňov očakával. Prekvapením by bolo, keby Fed zvýšil sadzby menej výrazne, alebo by naopak pristúpil k ešte prísnejšiemu zvýšeniu tejto miery o celých 100 bodov. Či to bolo v hre naznačia zrejme až Fed Minutes, ktoré budú zverejnené 17. augusta.

Azda najzaujímavejším konštatovaním z celej tlačovej konferencie, ktorá nasledovala po mítingu, bol náznak, že Fed v nasledujúcich mesiacoch tempo sprísňovania menovej politiky spomalí.

,,Keďže sa pozícia menovej politiky ďalej sprísňuje, bude pravdepodobne vhodné spomaliť tempo zvyšovania, kým zhodnotíme, ako naše kumulatívne úpravy politiky ovplyvňujú ekonomiku a infláciu,“ skonštatoval šéf Fed Jerome Powell počas tlačovej konferencie.

Federálny výbor pre voľný trh tiež skonštatoval, že “nedávne ukazovatele výdavkov a produkcie sa zmiernili“ a doplnil: ,,Napriek tomu bol nárast pracovných miest v posledných mesiacoch výrazný a miera nezamestnanosti zostala nízka“.

Fed sa vyjadril aj k inflácii, ktorú opísal ako „zvýšenú“ a opätovne za ňu obvinil najmä problémy dodávateľských reťazcov, ktoré zvyšujú ceny potravín a energii.

Podľa Powella ekonomika v recesii nie je

Powell tiež poznamenal, že americká ekonomika podľa jeho názoru nie je v recesii. Urobil tak len deň predtým ako budú zverejnené dáta o HDP USA za druhý kvartál 2022. V tom prvom kleslo americké HDP o 1,6% a ak by kleslo aj v druhom (dozvieme sa dnes) z technického pohľadu by bola recesia hotovou vecou. Pravdepodobnosť poklesu je pritom veľká, Fed v Atlante dokonca očakáva pokles o ďalších 1,6%.

,,Zamyslite sa nad tým, čo je to recesia. Ide o všeobecný pokles v mnohých odvetviach, ktorý  trvá viac ako pár mesiacov. Teraz to tak nevyzerá. Skutočným dôvodom je, že trh práce je tak silným signálom ekonomickej sily, že vás to núti spochybňovať údaje o HDP,“ vyhlásil Powell odvolávajúci sa na dáta, podľa ktorých nezamestnanosť v USA nerastie a stále sa vytvára dostatok pracovných miest – v konkrétnych číslach sa miera nezamestnanosti v USA držala v júni úrovne 3,6%, čo je blízko plnej zamestnanosti.

Úrokové sadzby sú nástrojom, ktorý môže spomaliť infláciu, pre ktorú sa stávajú ľudia chudobnejší, no môže negatívne ovplyvniť ekonomiku. Fed zvyšovaním sadzieb teda balansuje na pokraji recesie, no verí, že sa jej USA napokon vyhnú.

Najbližší míting FOMC bude v septembri

Ďalší míting Fed je naplánovaný na 20.-21. septembra a predpokladá sa, že bude opäť v znení ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb. Otázkou je len  to, o koľko. Predbežne podľa nástroja FedWatch od CME verí 53% investorov v to, že budú zvýšené o ďalších 75 bodov, kým 47% očakáva zvýšenie v miernejšom tempe o 50 bodov. Dovtedy však budú zverejnené ešte mnohé dáta týkajúce sa vývoja inflácie a stavu americkej ekonomiky, ktoré môžu budúci verdikt Fed výrazne ovplyvniť.

Analytici očakávajú, že k prvému znižovaniu úrokových sadzieb sa Fed uchýli niekedy v polovica budúceho roka, hoci Fed oficiálne nič také nepotvrdil.

Zdroj: cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Utorok 4. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Štvrtok 6. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Utorok 4. októbra  – Aj v druhý obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Aj v tretí obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako v minulom týždni, aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...