Z Európy nás zaujali najmä tieto správy:
HDP eurozóny dopadlo lepšie, než sa čakalo
Ekonomika eurozóny vo štvrtom kvartáli prekvapujúco stúpla o 0,1%, čím prekonala odhady analytikov z prieskumu, ktorí počítali s jej miernym poklesom o 0,1%.
Eurozone avoids recession as economy expands in Q4, but consumer spending weakened materially across the region weighed down by elevated inflation and rising interest rates
Real GDP in Q4 2022
🇪🇺 +0.1%
🇪🇸+0.2%
🇫🇷+0.1%
🇮🇹 -0.1%
🇩🇪 -0.2%https://t.co/1ORaD3OA6y pic.twitter.com/1MsN2R0FGS— Gregory Daco (@GregDaco) January 31, 2023
HDP v štvrtom kvartáli však nenadviazalo na 0,3% rast v predošlom. Vyplýva to z dát, ktoré v utorok zverejnil Eurostat.
Pokiaľ ide o ekonomiku celej Európskej únie, tá v medzi kvartálnom porovnaní v tom štvrtom stagnovala po raste o 0,3% v tom treťom.
Zaujalo Nemecko, ktorého ekonomika vo štvrtom kvartáli klesla o 0,2%. Z Nemecka tiež včera prišli nie veľmi optimistické čísla týkajúce sa maloobchodného predaja v decembri, ktorý padol o 5,3%, hoci analytici očakávali rast o 0,2%.
Francúzsko, druhá najsilnejšia ekonomika eurozóny, stúplo v 4. kvartáli o 0,1%, čo je však tiež spomalenie v porovnaní s tretím kvartálom, kedy rástlo o 0,2%.
France and Spain keep Eurozone out of technical recession #europeaneconomics #GDP #EconTwitter #macroeconomics pic.twitter.com/sy3eC2uCWA
— Berenberg Economics (@Berenberg_Econ) February 1, 2023
Dáta Eurostatu sú zatiaľ iba predbežné a zahŕňajú výsledky 12 krajín. Revidované a upresnené budú v polovici februára.
Recesia je stále reálna, varuje Leenders
Joost van Leenders, senior portfólio manažér v Kempen Capital Management, pre CNBC v reakcii na HDP v eurozóne a EÚ povedal, že tieto a ďalšie ukazovatele naznačujú, vyhliadky smerom do roku 2023 nie sú až také optimistické a možnosť recesie v Európe a USA je „stále pevne na programe“.
Už zajtra oznámia svoje verdikty ECB a BoE
Dnes oznámi zvyšovanie úrokových sadzieb americký Fe, a už zajtra to iste urobia Európska centrálna banka (ECB) a britská Bank of England.
Predpokladá sa, že ECB pristúpi k zvýšeniu sadzieb o 50 bázických bodov, pričom v tomto roku ich pravdepodobne zdvihne minimálne o 1 percentuálny bod.
Pokiaľ ide o britskú centrálnu banku, aktuálne, očakávané zvýšenie o 50 bodov, bude možno už posledné.
Víťazi a porazení
Akcie Unicredit včera stúpli o 12,29% v reakcii na lepšie než očakávané výsledky týkajúce sa zisku spoločnosti vo štvrtom kvartáli. Zisky UniCredit boli najlepšie za viac ako 10 rokov a firma tiež oznámila, že investorom vráti 5,25 miliardy eur.
UniCredit Q4 2022 Earnings:
– Net Income EU2.46B (est EU1.03B)
– Rev EU5.72B (est EU5.15B)
– Net Interest Income EU3.43B (est EU3.12B)
– Sees 2023 Rev Above EU18.5B (est EU19.52B)
– Boosts '22 Investor Returns To €5.25B VS €3.8B In '21— WORLAB (@worlab1) February 1, 2023
V opačnej pozícii sa ocitol Philips, ktorý investorov nepotešil a po správe, že musí prepúšťať jeho akcie klesli o takmer 6%.
Pokles zaznamenal aj nemecký výrobca zbraní Rheinmetall, ktorý klesol o takmer 6%, no za posledný mesiac je stále v pluse takmer 9%.
Klesli aj akcie švajčiarskej UBS (-2%), ktorej zisk prekonal očakávania, no švajčiarsky bankový gigant naznačil, že je opatrný, pokiaľ ide o vyhliadky smerom do ďalších kvartálov pre hospodársky výhľad v širšom zmysle.
Rekordná inflácia potravín v UK
Inflácia cien potravín v UK dosiahla rekordnú úroveň 16,7% medziročného rastu, čo predstavuje nárast o 2,3% v porovnaní s predošlým mesiacom.
UK grocery price inflation surges to record 16.7% – Kantar https://t.co/kj1i7UePck pic.twitter.com/bYSUNTyNTT
— Reuters (@Reuters) January 31, 2023
Vyplýva to zo súkromného prieskumu, ktorý vypracovala spoločnosť Kantar. Ide o najvyššie číslo od roku 2008, kedy začala sledovať ceny potravín vo Veľkej Británii.
,,Mysleli sme si, že inflácia klesá. Skutočnosť, že sa to vrátilo späť, nie je skvelá správa,“ povedal pre CNBC Fraser McKevitt, vedúci oddelenia maloobchodu a spotrebiteľov v Kantar.
Dopyt po úveroch v eurozóne prudko klesá
Dopyt po hypotékach v eurozóne klesol vo štvrtom kvartáli 2022 na najnižšie úrovne od roku 2003, kedy začala tento prieskum realizovať Európska centrálna banka.
K tomuto poklesu prispela najmä nízka spotrebiteľská dôvera, vysoké úrokové sadzby a zhoršujúce sa vyhliadky trhu v súvislosti s cenami nehnuteľnosti.
Zhoršili sa aj ostatné úvery poskytované domácnostiam či firmám. ECB očakáva, že tento trend zostane platný aj v prvom kvartáli 2023.
Zdroje: CNBC, Investing