Connect with us

Čo hľadáte?

Hrozivá nálada na trhoch – obavy z recesie stúpajú, všetky oči mieria na Fed

pád
Zdroj: Unsplash.com

Po výplachu na amerických trhoch začal nový obchodný týždeň krvácaním akcii v Ázii a podobný scenár evidujeme aj v Európe. Pre-market hours nenaznačujú nič iné ani pre americké indexy S&p500, Nasdaq či Dow. 

Áziu naďalej znervózňuje zero-covid politika Číny

Prvý obchodný deň nového týždňa dopadol pre ázijské trhy veľmi negatívne. Obrovský prepad v podobe poklesu o 3,23% sme videli u ostro sledovaného hongkonského indexu Hang Seng, ktorý trpel aj pre výrazne oslabenia čínskych firiem Tencent (-489%) či Alibaba (-7,45%). Ich poklesy oslabili aj technologický index Hang Seng Tech, ktorý stratil dokonca 4,4%.

Pokiaľ ide o indexy na pevninskej Číne, tie taktiež oslabovali, no nie až tak výrazne  – Shanghai Composite padol o 0,89% a Shenzhen Component o 0,29%.

Juhokórejský Kospi padol o 3,52%, k čomu prispeli oslabenia Samsung Electronics (-2,66%) či Kakao (-4,49%). Nedarilo sa ani japonskému indexu Nikkei 225, ktorý klesol o 3% aj „vďaka” oslabeniu SoftBank Group (-6,85%) či indexu Topix, ktorý oslabil o 2,16%. Nuž a najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonsko MSCI oslabil o 2,67%.

CNBC konštatuje, že náladu investorov v Ázii naďalej negatívne ovplyvňujú správy týkajúce sa pandémie Covid-19 v Číne, ktorá je známa svojou zero-covid politikou. Mesto Peking najnovšie opäť uzavrelo športoviská, odložilo návrat detí do škôl a sprísnilo ďalšie kontroly – všetko len pár dní po tom, ako sa zdalo, že sa dostáva z najhoršieho von.

Ázijských investorov bude tento týždeň určite zaujímať report o čínskej ekonomike (v stredu) vrátane dát o priemyselnej výrobe a maloobchodných tržbách za máj. Ich pozornosť sa však určite upriami aj na americký Fed a to, ako zvýši úrokové sadzby, o čom píšeme v texte nižšie.

Európske trhy padajú, nálade nepridala ECB a ani dáta z USA

O nič pozitívnejšia nálada nie je ani v Európe, kde najširší paneurópsky index Stoxx600 dnes oslabuje už o vyše 1,6%. Pridávajú sa k nemu aj nemecký DAX (-1,67%), francúzsky CAC (-2,44%) a britský FTSE (-1,29%).

Nálada európskych investorov je zlá či už v spojitosti so zlými informáciami o vývoji inflácie v USA, ktoré veľmi negatívne ovplyvnili americké trhy, alebo aj kvôli tomu, že Európska centrálna banka (ECB) bude musieť začať hasiť infláciu skrz zvyšovanie úrokových sadzieb, čo bolo potvrdeného štvrtok. ECB podľa všetkého najprv v júli zvýši sadzby o 25 bázických bodov a v septembri tak urobí opäť v závislosti od toho, aké budú v danom čase strednodobé inflačné výhľady.

Európska centrálna banka potvrdila zvyšovanie sadzieb a zvýšila projekciu rastu inflácie

Dobrej nálade nepridali ani správy, podľa ktorých ekonomika Veľkej Británie v apríli nečakane klesla medzimesačne o 0,3%, čím sa zvýšili obavy z recesie krátko pred blížiacim sa štvrtkovým vyhlásením Bank of England ohľadom ďalších krokov v boji proti inflácii.

Všetky oči na Fed – začne dvojdňový míting

Americké indexy v reakcii na zlé dáta o inflácii (CPI), ktorá sa dostala opäť na svoj 40-ročný vrchol (8,6% medziročný rast) v piatok výrazne krvácaliDow klesol o 2,73%, S&P500 o 2,91% a Nasdaq až o 3,52%. Pozitívnejšie zďaleka nevyzerajú ani pre market hours – v čase písania článku futures na Dow klesajú o takmer 2%, na S&P500 o 2,56% a Nasdaq až 3,35%.

Dáta o inflácii spôsobili ďalší výplach – Dow, S&P500 a Nasdaq sa prudko prepadli

Rovnako ako minulý týždeň aj v tomto týždni sa bude pozornosť nielen amerických ale aj svetových investorov sústrediť na americkú centrálnu banku, čiže Fed – po zlých dátach o inflácii sa totiž očakáva, že sa bude musieť držať svojej prísnej menovej politiky. Míting Fed začína v utorok a končí v stredu (14-15.6.), pričom odhady hovoria o tom, že predseda Fed Jerome Powell oznámi ďalšie zvýšenie sadzieb aspoň o 50 bázických bodov (0,5 percentuálneho bodu). Stretnutie guvernérov amerických centrálnych bánk bude však zaujímavé aj kvôli zverejneniu ich nových projekcii pre vývoj americkej ekonomiky a inflácie pre nadchádzajúce obdobie.

,,Májová správa CPI ukázala slabé známky vrcholiacej inflácie, aj keď stále očakávame, že vrchol čoskoro dosiahne. Správa tiež naznačuje, že Fed bude jastrabičí a že za zvyšuje riziko recesie,” komentoval situáciu Ed Yardeni, prezident Yardeni Research, ktorý doplnil, že šance na príchod recesie v USA vidí aktuálne na 45%, kým pred dátami o CPI hovoril o 40% šanci.

,,Pre trhy to znamená, že inflácia v USA nedosiahla vrchol, čo stavia Fed do väčšieho záväzku, ku ktorému sa už zaviazal, tj. k väčšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb a na dlhšie obdobie,” doplnila k situácii Lavanya Venkateswaran, ekonómka z Mizuho Bank, ktorá tiež upozornila, že k inflácii sa pridávajú ďalšie negatívne faktory, či už vojna na Ukrajine, napätie v súvislosti s čínsko-taiwanskými vzťahmi, zero-covid politika Číny či riziká spojené exportom plodín z Ruska a Ukrajiny, ktoré môžu vyústiť do vážnej globálnej potravinovej krízy.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....