Connect with us

Čo hľadáte?

Investori čakajú na dáta z USA, Lagardová z ECB bude mať prejav (doobedňajší súhrn)

wall street
Zdroj: Unsplash.com

Pozornosť investorov sa bude dnes sústrediť na čerstvé dáta o trhu práce v USA a na vyjadrenia šéfky ECB Christine Lagardovej. Prinášame vám doobedňajší súhrn k trhom v Ázii, Európe a USA.

Ázia

Najvýraznejšie pohyby v ázijsko-pacifickom regióne dnes zaznamenali japonské akcie, ktoré negatívne reagovali na šokujúce správy o po streľbe vážne zranenom bývalom japonskom premiérovi Shinzovi Abem, ktorý bol aktívne zapojený do aktuálnej volebnej kampane a stále patrí medzi vrcholových japonských politikov.

Indexy Nikkei 225 aj Topix totiž najprv rástli, no po zverejnení týchto správ stratili väčšinu dnešných ziskov a napokon uzavreli v nepatrnom pluse 0,1% resp. 0,27%. Oba indexy boli pritom na úvod obchodného dňa v pluse vyše jedno percento.

Japonský premiér Fumio Kishida streľbu odsúdil „najtvrdším možným spôsobom“ a uviedol, že išlo o barbarský čin, ktorý sa odohral uprostred volieb, ktoré majú byť základom demokracie.

Medzitým austrálsky index S&P/ASX 200 stúpol o 0,45%, juhokórejské indexy KospiKosdaq stúpli o 0,7% resp. 1,12% a hongkonský index Hang Seng posilnil o 0,18%.

V strate skončili akciové indexy na pevninskej Číne – Shenzhen Component prišiel o 0,61% a Shanghai Composite o 0,25%, keďže v Číne pretrvávajú obavy zo spomalenia ekonomiky a rastu cien v kombinácii s „večným problémom“ v podobe prísnej čínskej zero-covid politiky. ,,Riziko je samozrejme tu, môže byť ovplyvnené rastúcou infláciou a rizikom príchodu recesie,“ komentoval situáciu Wey Fook Hou z DBS.

Európa

Európske indexy dnes prevažne oslabujú – Stoxx600 klesá o 0,3%, nemecký DAX o 0,5%, britský FTSE 100 o 0,23% a francúzsky CAC už o 0,6%.

Najväčším skonanom dňa je zatiaľ francúzska energetická spoločnosť EDF, ktorá stúpla o približne 5%, keďže francúzska vláda hľadá nového CEO tejto spoločnosti pred jej znárodnením.  Naopak veľký pokles sledovať u Tag Immobilien, nemeckej realitnej firmy, ktorej akcie klesajú o 9%.

Investorov dnes budú dnes nepochybne zaujímať vyjadrenia Christine Lagardovej, šéfky ECB, ktorá by mala vystúpiť v popoludňajších hodinách s prejavom a tiež správy z Veľkej Británie, kde prebieha politická kríza po tom ako Boris Johnson oznámil, že odstúpi z funkcie premiéra.

USA

Najsledovanejšie americké indexy včera posilňovali – Dow o 1,12%, S&P500 o 1,50% a Nasdaq o 2,28%, čo naznačuje, že tento týždeň by mohli uzavrieť v pozitívnej bilancii. Pre S&P500 to bol mimochodom štvrtý pozitívny deň v rade, čím vyrovnal svoju najdlhšiu kladnú sériu v tomto roku. Piatkové pre-market hours však naznačujú, že investori sú dnes obzvlášť opatrní- futures na Dow klesá o 0,35%, na S&P500 o 0,4% a na Nasdaq o 0,5%.

Nielen amerických investorov budú dnes zaujímať čerstvé dáta od Amerického úradu pre štatistiku práce, ktorý v piatok oznámi údaje o pracovných miestach mimo farmárskych pracovníkov. Podľa prieskumu Dow Jones ekonómovia očakávajú, že v júni došlo k nárastu pracovných miest v USA o 250 000, čo by bolo menej ako 390 000 pracovných miest vytvorených v máji. Tieto dáta bude pozorne sledovať aj Fed, ktorý môže aj na základe nich rozhodovať o svojich ďalších krokoch a rovnako tak by mohli ovplyvniť náladu na trhoch – veľa totiž napovedia o stave amerického trhu práce.

Pokiaľ ide o konkrétne akciové tituly po earnings stúpli akcie Levi Strauss v pre-market hours o 3%, kdeže spoločnosť oznámila, že jej štvrťročné zisky prekonali očakávania a zároveň že zvyšuje dividendu.

Po výbornom dni v podobe 15% rastu mimo hlavných obchodných hodín klesá o zhruba 5% hodnota akcii Gamestop v dôsledku oznámenia o prepustení finančného riaditeľa a pláne prepúšťať zamestnancov. Akcie pritom včera rástli z dôvodu, že firma plánuje splitting akcii v pomere 4:1.

Pred prehnaným optimizmom po sérii pozitívnych dní varoval na CNBC Mark Newton, vedúci technickej stratégie spoločnosti Fundstrat, ktorý uviedol: ,,Ešte nevidíte kapitáliku. Myslím si, že odteraz do júlového zasadnutia Fed (26-27.7.) sa toho musí udiať ešte trochu viac.“

Zdroje: cnbc.com, investing.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...