Connect with us

Čo hľadáte?

Investori čakajú na dôležité dáta o americkom trhu práce (doobedňajší súhrn)

Zamestnanec
Zdroj: Unsplash.com

Aj v posledný obchodný deň tohto týždňa vám prinášame tradičný doobedňajší súhrn k situácii na ázijských, európskych a amerických trhoch. Najväčšiu pozornosť si dnes pýtajú dáta o trhu práce v USA. 

Ázia

Na ázijských trhoch sa v piatok darilo najmä akciám na Taiwane, čo možno vyhodnotiť ako pozitívnu reakciu investorov na mierne upokojenie situácie po kontroverznej návšteve americkej predsedkyne Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej, ktorá rozzúrila Čínu, pretože si na tento ostrov nárokuje.

Taiwanský index Taiex vďaka tomu poskočil o 2,27%, pričom akcie významného výrobcu čipov spoločnosti TSMC stúpli o 3,2%.

Návšteva Pelosiovej, na ktorú Čína reagovala vojenskými cvičeniami v blízkosti Taiwanu, má však dozvuky aj v iných oblastiach regiónu. Čínske testovacie rakety totiž dopadli do japonskej ekonomickej zóny, čo Japonsko označilo za „vážny problém“. Indexy v Japonsku napriek tomu v piatok posilňovali – Nikkei 225 o 0,87% a Topix o 0,85%.

Posilnili taktiež MSCI – najširší ázijský index mimo Japonsko, konkrétne o 0,92% a tiež austrálsky S&P/ASX200, ktorý pridal 0,58%. Ten rástol napriek tomu, že austrálska centrálna banka revidovala svoje prognózy inflácie a varovala, že austrálska ekonomika začne spomaľovať.

Rástli aj indexy v Južnej Kórei, kde Kospi posilnil o 0,72% a Kosdaq o 0,79%.

Vo veľmi miernom pluse 0,14% ukončil deň aj hongkonský index Hang Seng a to napriek tomu, že akcie Alibaba začali opäť klesať –  dnes stratili 2,42% z dôvodu, že spoločnosť oznámila stagnáciu rastu tržieb, hoci jej fiškálne zisky za prvý kvartál prekonali očakávania.

V zelených číslach skončili aj čínske pevninské indexy Shanghai Composite Shenzhen Component – konkrétne o 1,19% resp. 1,69%.

Nuž a z regiónu prišla správa aj o zvýšení úrokových sadzieb centrálnou bankou Indie. Reserve Bank of India pristúpila pre rastúcu infláciu k zvýšeniu sadzieb o 50 bázických bodov na 5,4%. Analytici však očakávajú, že bude musieť zvýšiť sadzby ešte aspoň o ďalších 50 bodov, aby dostala situáciu pod kontrolu.

Európa

Nálada na európskych trhoch je dnes rozpačitá, keďže mierne oslabuje väčšina sledovaných indexov. V neutrálnej hodnote je len Stoxx600, kým DAX, CACFTSE 100 oslabujú v rozmedzí od 0,1% do 0,4%.

V Európe rezonuje včerajšie rozhodnutie britskej Bank of England, ktorá prvýkrát od roku 1997 zvýšila úrokové sadzby o 50 bázických bodov a zároveň uviedla, že očakáva ďalší rast inflácie a príchod dlhšej recesie. Inflácia v UK podľa jej názoru dosiahne koncom roka až 13% medziročný rast.

Pesimistický scenár: Britská centrálna banka očakáva dlhú recesiu a ďalší rast inflácie

Európske trhy sa sústredia aj na dnešné dáta z USA, ktoré budú vypovedať o kondícií amerického trhu práce a veľa napovedia ohľadom americkej recesie. Podpornejšie sme tému rozpísali v tomto článku v odsekoch nižšie.

Dnes pokračujú na Starom kontinente earnings, pričom výsledky oznamujú aj veľké firmy ako Deutsche Post, London Stock Exchange Group, WPP či Allianz.

Výbornú reakciu na earnings zaznamenala Deutsche Post, ktorá potešila investorov svojimi kvartálnymi výsledkami a tak jej akcie stúpajú už o 6%. Naopak negatívna reakcia prišla na earnings WPP, ktoré klesajú pre výrazný pokles príjmov britského reklamného giganta už o 7%.

Európskych investorov mohli dnes potešiť ekonomické dáta týkajúce sa francúzskej priemyselnej produkcie v júni, ktoré prekonali očakávania. Analytici totiž počítali s tým, že klesne o 0,2%, no v skutočnosti posilnila o 1,4%.

USA

Americké indexy sa včera obchodovali v zmiešanej nálade – kým Nasdaq posilnil o 0,41%, S&P500 Dow klesali o 0,08% resp. 0,26%. Pre-market hours sú dnes zatiaľ v neutrálnych úrovniach.

Najväčšia pozornosť sa sústredí na dnešné dáta týkajúce sa kondície amerického trhu práce. Podľa prieskumov sa očakáva, že v júli pribudlo 258 000 nových pracovných miest, čo by bol pokles z 372 000 v júni. Analytici zároveň predpokladajú, že  nezamestnanosť zostane na nízkej úrovni 3,6%.

Správa o vývoji pracovných miest bude zverejnená o 14:30h SEČ (stredoeurópskeho času) a podstatná je najmä z dôvodu, že na dobrú kondíciu amerického trhu práce sa spolieha Biely dom aj Fed pri tvrdeniach, že americká ekonomika nie je v recesii napriek tomu, že jej HDP kleslo dva štvrťroky v rade. Inak povedané ak by čísla nenaplnili očakávania a nezamestnanosť by stúpla, ich tvrdenia by boli ľahko spochybniteľné a riziko recesie v USA by stúplo.

Dáta z trhu práce budú dôležité aj pre Fed, ktorý bude mať najbližší míting v septembri, na ktorom bude opäť zvyšovať úrokové sadzby. Do značnej miery teda môže ovplyvniť jeho ďalšie rozhodnutie.

Pred začiatkom piatkového obchodovania bude investorov zaujímať aj to, či sa indexu S&P500 podarí zaznamenať tretí zelený týždeň v rade. Pred otvorením hlavných obchodných hodín je v tomto týždni v skromnom pluse 0,5%, kým Dow klesá o 0,4% a Nasdaq po prvých štyroch dňoch posilnil o 2,7%

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...