Connect with us

Čo hľadáte?

Investorov nepotešili earnings gigantov z Wall Street a ani čínske HDP (doobedňajší súhrn k trhom)

wall street
Zdroj: Unsplash.com

Dáta o čínskom HDP nenaplnili očakávania, taliansky premiér chce rezignovať, earnings gigantov z Wall Street nepotešili a guvernéri Fed naopak investorov mierne povzbudili. Je tu dnešný doobedňajší prehľad k trhom v Ázii, Európe a USA. 

Ázia

Nálada na ázijsko-pacifických trhoch bola v piatok zmiešaná, pričom najvýraznejšie oslabenia evidovať v Číne respektíve v Hongkongu, kde hongkonský index Hang Seng oslabil o 2,16% a čínske pevninské indexy Shanghai Composite a Shenzhen Component stratili 1,64% respektíve 1,52%.

K poklesom týchto indexov prispeli správy o čínskom HDP, ktoré nenaplnilo očakávania, keďže v druhom štvrťroku stúplo len o 0,4% v porovnaní so 4,8% rastom v prvom kvartáli a nedosiahlo sa ani predpokladané 1%, ktoré očakváali investori na základe prieskumu agentúry Reuters. Kvartálny rast čínskeho HDP len o 0,4% je najslabším výkonom čínskej ekonomiky od prvého kvartálu 2020 po prvotnej reakcii trhov na prvú vlnu pandémie Covid-19.

HDP Číny rástlo v Q2 pomalšie, než sa očakávalo. Strašiakom zostáva Covid-19 a zero-covid politika

Očakávania však prekonali aspoň čínske maloobchodné tržby, ktoré v júni vzrástli o 3,1%, pričom prieskum Reuters nepredpokladal v tomto segmente žiadny rast v porovnaní s predošlým rokom.

Frederic Neumann, spoluvedúci ázijského oddelenia v HSBC uviedol, že ho tieto čísla neprekvapili vzhľadom na vážne obmedzenia produkcie a logistiky pre čínsku zero-covid politiku a lockdowny v predošlom období. Nie príliš pozitívne však komentoval fakt, že oživenie čínskej ekonomiky je zatiaľ na základe dát pomerné slabé, hoci najhoršie obmedzenia kvôli Covid-19 už pominuli (aspoň nateraz).

 ,,To znamená, že ekonomika v skutočnosti nenaštartovala ani v 3. kvartáli. Možno je to správa, že potrebujeme ešte viac stimulov okrem toho, čo bolo oznámene v posledných týždňoch a mesiacoch,“ dodal.

Z Číny prichádzajú aj ďalšie negatívne správy, ktoré sa týkajú akcii bank a nehnuteľnosti. Rastie totiž počet prípadov bojkotovania splátok hypoték za nedokončené projekty nehnuteľnosti. Denník South China Morning Post informoval, že bojkot sa týka už 230 nedokončených budov v 86 mestách. Akcie China Overseas Land and Investment v reakcii na to stratili v piatok 1,3%, kým Longfora klesli až o 4,52%.

Na ostatných ázijských trhoch sa obchodovalo v piatok takto:

  • Austrálsky S&P/ASX 200 posilnil o 0,77%
  • Juhokórejský Kospi stúpol o 0,3%, kým Kosdaq stratil 0,3%
  • Japonský Nikkei 225 stúpol o 0,5%, kým Topix stagnoval
  • MSCI – najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonsko klesol o 0,33%

Horúcou témou aj pre ázijské trhy zostáva globálna inflácia a obavy zo sprísňujúcej politiky centrálnych bánk. ,,Inflácia a zvyšovanie úrokových sadzieb a strach z toho, že to povedie k recesii, dominovali na investičných trhoch aj v poslednom týždni,“ uviedol v poznámke k trhom na tomto kontinente Shane Oliver, hlavný ekonóm AMP Capital.

Európa

Hoci investori očakávajú, že pre zlé správy o vývoji inflácie v USA bude Fed zvyšovať úrokové sadzby ešte prísnejším spôsobom, európske trhy dnes na rozdiel od včerajška posilňujú. Najširší paneurópsky index Stoxx600 rastie takmer o 0,7%, nemecký DAX o 1%, francúzsky CAC o 0,5% a britský FTSE 100 o 0,65%.

Skokanom dna je energetický plynárensky gigant Uniper, ktorý rastie takmer o 10% v reakcii na správy, podľa ktorých Fortum, fínsky väčšinový vlastník tejto spoločnosti, uviedol, že je nútený zvážiť všetky možnosti na zaistenie bezpečnosti európskych energetických trhov. Fortum pritom vystrkoval rožky v čase, kedy Uniper požiadal o pomoc nemeckú vládu.

Po Borisovi Johnsonovi, ktorý oznámil odchod z pozície britského premiéra, sa k podobnému kroku odhodlal aj Talian Mario Draghi, ktorého rezignáciu však odmietol prezident Sergio Mattarella. Draghi poznamenal, že odíde z funkcie talianskeho lídra po tom ako sa jedna zo strán koalície odmietla zúčastniť hlasovania o dôvere vo vládu. V súvislosti s Talianskom bude dnes zaujímavé sledovať aj dáta týkajúce sa talianskej inflácie, ktoré by mali byť zverejnené v doobedňajších hodinách.

USA

Americké trhy včera prevažne oslabovali, keďže Dow klesol o 0,46%, S&P500 o 0,3% a technologicky Nasdaq skončil v nepatrnom pluse 0,03%. Opatrnosť naznačujú aj pre-market hours, v rámci ktorých sú futures Dow, S&P500 aj Nasdaq veľmi blízko neutrálnych hodnôt.

V súvislosti s USA sa pozornosť začína čoraz viac sústreďovať opäť na Fed, ktorý 27. júla oznámi o koľko bázických bodov zvýši úrokové sadzby. Z posledného Indexu spotrebiteľských cien, ktorý bol publikovaný v stredu vyplýva, že inflácia v USA stále nenašla svoj vrchol a aktuálne je na medziročnej úrovni 9,1% rastu, čo tlačí Fed k ešte prísnejšej monetárnej politike.

Inflácia v USA stále rastie, neoficiálne sa spomína až 17%. Bude Fed ešte prísnejší?

Začali preto silnieť špekulácie, že americká centrálna banka o necelé 2 týždne zvýši sadzby až o 100 bázických bodov, čo by bolo ešte viac než v júni o 75 bodov (najviac od roku 1994). Tieto špekulácie však o čosi utíchli po včerajších vyjadreniach dvoch guvernérov Fed Christophera Wallera a Jamesa Bullarda, ktorí naznačili, že napriek vysokej inflácii uprednostňujú v tomto momente zvýšenie „len“ o 75 bodov.

Zvýši Fed sadzby až o 100 bázických bodov? Obchodníci s tým začínajú rátať

Pozornosť si pýta aj prezident USA Joe Biden, ktorý odlieta v piatok do Saudskej Arábie s cieľom prinútiť spojencov v Perzskom zálive pumpovať viac ropy a tým znižovať jej cenu. Tento scenár je však ťažko dosiahnuteľný, pretože voľná kapacita členov OPEC je veľmi nízka.

Ropa medzitým mierne posilnila, no stále sa drží pod hranicou 100 dolárov za barel a to prvýkrát od apríla. K poklesu ceny ropy prispeli obavy z možnej recesie v USA, ku ktorej môže dôjsť aj pre sprísňujúcu sa monetárnu politiku Fed, ktorého primárnym cieľom je zastaviť infláciu.

Pokiaľ ide o sezónu earnings investorov znepokojili dáta Wall Street gigantov JP Morgan Chase a Morgan Stanley. Akcie JP Morgan klesli o približne 3,5% po tom ako banka uviedla, že si vytvorila rezervy na zlé úvery a pozastavila spätne odkupy akcii. Akcie Morgan Stanley klesli menej výrazne – o 0,4%, po earnings, v rámci ktorých banka oznámila, že vykázala nižšie výnosy z investičného bankovníctva, než sa predpokladalo.

Akcie najväčšej americkej banky JP Morgan po earnings výrazne klesli – Jamie Dimon zostáva pesimistický

Dnes sa očakávajú aj ďalšie zaujímavé dáta – bude zverejnený report o júnových maloobchodných tržbách a tiež júnová správa o priemyselnej výrobe. Pozornosť si však vypýta najmä report o spotrebiteľskom sentimente od Michigan University.

Zdroje:
cnbc.com, investing.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....