Akciový trh tento rok, po tom, čo sa v roku 2022 prepadol o viac ako 20%, výrazne stúpa a mieri k bodu, kedy by mohol vytvárať nové maximá. Podľa legendárneho investora Jima Rogersa však môže byť ďalší pokles trhu ešte bolestivejší, než ten predošlý.
V nedávnom rozhovore pre Real Vision Jim Rogers vysvetlil, prečo sú jeho vyhliadky také pochmúrne:
„V roku 2008 sme mali medvedí trh spôsobený príliš veľkým dlhom. Pozrite sa, čo sa stalo po tejto kríze, dlhy opäť všade raketovo narástli. Nečudoval by som sa, keby budúci medvedí trh bol najhorší v mojom živote, vzhľadom na to, že dlh sa za posledných 14 rokov zvýšil o ohromné sumy.“

Rogers má veľa skúseností s využívaním volatility trhu vo svoj prospech. V roku 1973 spolu s Georgeom Sorosom založil Quantum Group of Funds a zohral kľúčovú úlohu pri navigácii fondu cez viaceré poklesy trhu a ekonomické krízy v 70. a 80. rokoch.
Fond generoval návratnosť vyššiu ako 30% ročne a to v rozmedzí dekád. Počas obdobia kedy S&P 500 neurobil nové maximá 10 rokov, fond Quantum Group urobil 4200% a za tento úspech je z veľkej časti zodpovedný aj Jim Rogers.
Dlhový a menový problém
Rogers tvrdí, že namiesto vyjednávania dočasných stropov pre gigantický dlhový problém USA by sa Washington mal zamerať na určenie, ako riešiť neustále sa rozširujúcu hromadu dlhov.
„Každá krajina v histórii, ktorá sa dostala do podobnej situácie ako USA dnes, mala nakoniec vážne problémy,“ varoval 80-ročný investičný veterán.
Problém amerického dlhu by mohol znamenať aj problémy pre národnú menu.
„Mali by ste sa obávať. Ak si myslíte, že dlhový problém USA je v poriadku, neviete, čo sa deje. Mnoho krajín začína hľadať alternatívy k americkému doláru, čiastočne kvôli tomuto hroznému dlhovému problému.“
V rozhovore so skupinou správcov rozvíjajúcich sa fondov počas podujatia Fund Launch Live v máji Rogers povedal: „Žiadna svetová mena nebola na vrchole viac ako 100, 150 rokov. Existujú dôvody prečo začať hľadať konkurenta pre americký dolár.“
Rogers si zároveň myslí, že sa na menových trhoch v priebehu nasledujúcich dvoch až troch rokov stane niečo zlé a odporúča investorom pripraviť sa.
Viac o téme, či dolár stráca svoj status rezervnej meny, sa dočítate tu:
Stráca dolár status rezervnej meny? Jednoducha odpoveď je NIE
Boj proti inflácii
Pre Rogersa aktuálna situácia ohľadom inflácie nie je žiadnym prekvapením. Poukazuje tým na minulosť, kedy tlačenie peňazí alebo samotná stimulačná ekonomika takmer vždy viedla k inflácii.
Rogers pre investorov ponúka spôsob boja proti inflácii. Kupujte skutočné aktíva.
„Najlepšie aktíva na boj proti inflácií sú skutočné aktíva a komodity,“ povedal.
Predovšetkým Rogers prezradil, že vlastní striebro a povedal, že je odhodlaný kúpiť viac tohto cenného kovu ak jeho cena ešte klesne.
O tom ktoré aktíva generovali najlepšie výnosy počas čias inflácie sa dočítate tu:
Ako investovať v čase vysokej inflácie? Tieto 4 aktíva vyčnievajú
Poľnohospodárstvo
Poľnohospodárstvo sa nemusí zdať také vzrušujúce ako umelá inteligencia alebo kryptomeny, no je nevyhnutnou súčasťou ekonomiky a spoločnosti.
Rogers poukazuje na to, že segment je momentálne ignorovaný, čo by mohlo viesť k príležitostiam.
„Poľnohospodárstvo je už roky katastrofou, čo sa návratnosti týka. Zvyčajne, ak kúpite katastrofu, výsledok dopadne lepšie, ako trh očakáva.“
Poľnohospodársky sektor môže poskytnúť príležitosti na rast a diverzifikáciu vďaka neustálemu dopytu po potravinách. Ďalšou oblasťou, ktorej by investori mohli venovať pozornosť je bývanie, keďže jedlo a prístrešie sú najzákladnejšími ľudskými potrebami.
Stanley Druckenmiller nedávno poukázal na podobnú skutočnosť, a to, že „ak by sa ekonomická situácia zhoršila, bývanie by z následného oživenia veľmi benefitovalo.“
Zdroj : finance.yahoo