Inflácia je pre ekonomiku úplne normálny jav. Pri inflácií v rozmedzí 1-3% môže ekonomika ako taká zdravo prosperovať, aktíva môžu stabilne rásť a ľudia výraznejšie nestrácajú svoje úspory. Problém nastane ak sa miera inflácie dostane do jedného z extrémov.
Zatiaľ, čo nízka inflácia je pre ekonomiku rovnako devastačná ako vysoká inflácia, tento typ inflácie je menej častý. To s čím sa rozvinuté aj rozvíjajúce ekonomiky častejšie stretávajú je vysoká inflácia.
Vysoká inflácia môže mať zničujúci vplyv na hodnotu peňazí, môže narúšať kúpnu silu a viesť k ekonomickej neistote. Investori v tomto období často vidia poklesy na svojich portfóliách a skoro to vyzerá tak, že pred infláciou niet úniku.
V každých trhových podmienkach však existuje spôsob, ako zhodnotiť svoje peniaze. Pri rýchlom identifikovaní problému vie investor nie len udržať svoje výnosy stabilné, ale v tom lepšom prípade aj poraziť vysokú infláciu. Aké aktíva však prinášajú najlepšie výnosy v čase vysokej inflácie?
Komodity
Komodity sú dosť možno prvé aktívum, ktoré investora napadne kupovať. ak sa povie investovanie počas vysokej inflácie. A niet divu. História ukázala, že investovanie do komodít počas čias vysokej inflácie viedlo k pomerne vysokým výnosom.
Štúdia Národného úradu pre ekonomický výskum (NBER) zistila, že komodity, ako sú zlato, striebro, ropa a meď, majú v obdobiach vysokej inflácie tendenciu dosahovať lepší výkon, ako iné aktíva. To naznačuje, že investori by mali zvážiť investíciu do komodít v období vysokej inflácie.
Kľúčom pri kupovaní komodít počas vysoko inflačných časov je kupovať ich nie vtedy, keď do nich investuje každý. Investor, ktorý má podozrenie, že príde vyššia inflácia, by mal kupovať prinajlepšom vtedy, keď samotná inflácia ešte len začne vrcholiť, nie potom, ako inflácia vyvrcholila.

Dlhopisy
Držanie peňazí v dlhopisoch môže znieť kontraproduktívne počas obdobia vysokej inflácie. Predsa len ak je inflácia 10% a vy na dlhopisoch zarábate 5%, tak „veľa nezarobíte“.
Rastúca inflácia často vedie k vyšším úrokovým sadzbám. Vyššie úrokové sadzby spojené s vysokou infláciou však historicky mali negatívny efekt na akciové trhy. Tento fakt potvrdzuje mnoho štúdií, ktoré zistili, že akciové trhy počas obdobia vysokej inflácie generujú negatívne čísla.
Počas toho, ako sú úrokové sadzby vysoké, tak investícia do dlhopisov viedla k lepším výnosom, ako boli výnosy trhu. Najmä ak sa jedná o dlhopisy a dlhopisové ETF s krátkodobou splatnosťou. Tie sú totiž menej afektované v prípade, že by úrokové sadzby rástli ešte vyššie.
Akcie nasledovne začali opäť rásť vtedy, keď sa inflácia spomalila a ekonomika začala opäť prosperovať.
Ďalším efektívnym využitím kapitálu môže byť nákup proti-inflačných dlhopisov, ktoré ponúkajú rovnaké percento vyplatenia ziskov, ako je miera inflácie. To znamená, že vaše úspory uchránite pred infláciou a zároveň aj pred trhovým rizikom.
Hodnotové akcie
Stratégia hľadania podhodnotených akcií funguje v každých trhových podmienkach. Ukázalo sa však, že hodnotové akcie generujú extravagantné výnosy práve v časoch vysokej inflácie a ekonomickej neistoty.
Štúdia Medzinárodného menového fondu (MMF) skúmala výkonnosť akcií počas 30-ročného obdobia, od roku 1984 do roku 2014. Táto štúdia zistila, že hodnotové a defenzívne akcie prekonali rastové akcie v priemere o 6,3% počas obdobia vysokej inflácie.
V 70. rokoch kedy bola inflácia v USA miestami až nad 10% štúdia Federálnej rezervnej banky v St. Louis zistila, že priemerná ročná návratnosť hodnotových akcií počas tohto obdobia bola až 12%, zatiaľ, čo index S&P500 vygeneroval nulovú návratnosť nepočítajúc dividendy.
Všeobecne boli v týchto štúdiách za hodnotové akcie považované také spoločnosti, ktoré sa obchodovali za menšie násobky ziskov ako priemer trhu.

Nehnuteľnosti
Nehnuteľnosti sa na základe výskumov ukázali, ako efektívny spôsob uloženia svojich peňazí v časoch kedy inflácia nekontrolovane rástla.
Napríklad štúdia Federálnej rezervnej banky v San Franciscu zistila, že nehnuteľnosti prekonali indexové fondy počas obdobia vysokej inflácie od roku 1975 do roku 2003. Štúdia dospela k záveru, že nehnuteľnosti majú nízku koreláciu s infláciou a sú spoľahlivou formou zaistenia proti inflácií. V prípade zvyšujúcej sa inflácie nehnuteľnosti porazili indexové fondy v priemere o 4,7%.
Tento efekt sme mohli vidieť aj počas pandémie, kedy nízke úrokové sadzby spolu so zvyšujúcou sa infláciou spôsobili, že nehnuteľnosti sa stali v mnohých krajinách takmer nedostupné.
Nasledovné zvýšenie úrokových sadzieb zvyčajne má efekt na ceny nehnuteľností, prepad ceny sa však nedá zrovnávať s prepadom akciových trhov (okrem roku 2008). Ľudia, ktorí tak nehnuteľnosti kupovali krátko pred obdobím vysokej inflácie, si svoje bohatstvo buď udržali alebo si ho dokonca navýšili.
Záver
Všeobecne sa zdá, že investovanie do hmotného majetku v období vysokej inflácie je skvelý spôsob, ako ochrániť hodnotu svojich peňazí. Zhodnocovanie peňazí v týchto časoch je rozhodne zložitejšie, ako v bežných trhových podmienkach. Nejedná sa však o nemožný úkon.
Je mnoho aktív, ktoré majú potenciál v inflačných časoch prekonávať tradičné trhové indexy. Investor však musí brať na vedomie cyklickosť týchto aktív.
Investovať do komodít, keď sú ceny nízke a, keď vidíme náznaky zvyšujúcej sa inflácie, je dobrým krokom. Nebolo by však múdre ostať zainvestovaný v komoditách príliš dlho keďže pri dlhodobých horizontoch má väčší zmysel držať práve indexové fondy.
Posadnutosť infláciou by vás na druhú stranu nikdy nemala dostať z komfortnej zóny a mimo tolerancie vášho investičného rizika. Neexistujú totiž žiadne záruky.
Tradičné inflačné hedže nie vždy fungujú a jedinečné ekonomické podmienky niekedy prinášajú situácie, ktoré by ste v tradičných ekonomických poučkách nenašli. Každý typ investičného zaistenia má preto svoje výhody a nevýhody a v každom inflačnom cykle budú aktíva reagovať trochu iným spôsobom.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Investovanie do Bitcoinu – Výhody a nevýhody
- 3 ekonomické faktory s najväčším vplyvom na ceny akcií
- DCA stratégia ako najznámejšia investičná metóda. Je však aj najlepšia?
- Ako správne časovať padajúci trh?
Zdroje: morningstar.com, investopedia.com, morganstanley.com