Investovanie do Bitcoinu (prípadne iných kryptomien) sa v posledných rokoch stalo viac a viac populárnou investíciou ako medzi bežnými investormi, tak aj inštitúciami. Stále viac spoločností adoptuje kryptomeny ako formu platenia či držania v portfóliu.
Svet investícií sa rýchlo mení a vznik bitcoinu bola jedna z najvýznamnejších udalostí za posledných pár rokov. Bitcoin je digitálna mena, ktorá funguje bez centrálnej autority a je decentralizovaná. To znamená, že funguje nezávisle od akejkoľvek vlády alebo finančnej inštitúcie.
Pred pár rokmi by sa dala považovať investícia do kryptomien skôr za špekuláciu. Trend sa ale začína obracať a mnohí investori začínajú brať investíciu do bitcoinu skôr ako diverzifikáciu svojho portfólia.
Každá investícia však obkáša isté riziká. Aké sú, preto výhody a nevýhody investície do bitcoinu?
Vysoká návratnosť
Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudí priťahuje investovanie do bitcoinu, je potenciál vysokých výnosov. Je známe, že cena bitcoinu v krátkom čase prudko stúpa, čo môže viesť k značným ziskom pre investorov.
Čo sa týka návratnosti tak Bitcoin v posledných pár rokoch rozhodne dominuje oproti ostatným aktívam. Na základe dát sa dokonca ukázalo, že vo väčšine prípadov by investícia do Bitcoinu viedla k vyšším dlhodobým výnosom, než ktorákoľvek iná kryptomena.
Bitcoin generoval za posledných 10 rokov priemerný ročný výnos 185%. Hypotetická investícia 1000 dolárov by tak mala v čase písania tohto článku hodnotu cez 600,000 dolárov.
Bitcoin sa často prirovnáva k zlatu vzhľadom na ich podobné charakteristiky. Ak by mal mať Bitcoin rovnakú trhovú kapitalizáciu, ako zlato tak by cena jedného Bitcoinu musela stáť približne 540 000 dolárov. V prípade takto optimistického scenáru poskytuje Bitcoin stále pomerne slušný rastový potenciál.

Protiinflačné charakteristiky
V dôsledku inflácie sa časom hodnota fiatových mien neustále znižuje. Jediné aktívum, ktoré si dlhodobo drží cenu voči inflácií je zlato, prípadne iné eseciálne komodity. Na rovnakom princípe nedostatku ako je zlato funguje aj Bitcoin. Napríklad čo sa celkového počtu BTC mincí týka, tak celkovo bude vydaných len 21 miliónov bitcoinov, nikdy by ich nemalo byť viac.
Z toho treba ešte odpočítať fakt, že pravdepodobne 15% až 20% všetkých bitcoinov je buď zabudnutá na mŕtvych peňaženkách alebo prístupové údaje k danej peňaženke sú jednoducho stratené. Inak povedané už sa nikdy nepohnú.
Výsledkom je, že s rastúcim dopytom rastie jeho hodnota, čím drží krok s infláciou a trhom. Proti-inflačné aktíva však nefungujú tak, ako si mnoho ľudí myslí. Aktíva podobného typu zvyknú rásť pred tým, než samotná inflácia príde.
Držať Bitcoin iba v dobách vysokej inflácie preto zrejme neprinesie nadpriemerné výnosy.
When converted to the value of one US dollar in 2023, goods and services that cost one dollar in 1700 would cost just over 63 dollars in 2023, this means that one dollar in 1700 was worth approximately 63 times more than it is today. pic.twitter.com/mdpZGxamZf
— New Global Times (@newglobaltimes) March 14, 2023
Decentralizácia
Bitcoin je kompletne decentralizovaná entita, využívaná po celom svete. To môže mať mnoho výhod oproti ostatným kryptomenám, ktorých osud je pod kontrolou vývojárov prípadne VC fondov.
Decentralizácia slúži na to, aby bol menový monopol voľný a nebol pod kontrolou jednej osoby, firmy, či štátu. Žiadny jednotlivý subjekt tak nemôže rozhodovať o toku, hodnote minci či spôsobe, ako Bitcoin funguje.
Nehovoriac o tom, že držať bitcoiny na hardwarovej peňaženke je veľmi bezpečné a aj praktické. Vďaka zašifrovaniu je presun Bitcoinov super metóda na uskutočňovanie anonymných platieb. Dokonca aj nákup Bitcoinu ako takého sa dá uskutočniť anonymne, do určitej miery.
V istých situáciách však môže decentralizácia užívateľovi škodiť. V prípade odcudzenia alebo straty seedu, hacku či bankrotu burzy (ak užívateľ drží kryptomeny na burze a nie na vlastnej peňaženke), nie je možné stratu u nikoho nárokovať.
Ak sa stretnete s akýmkoľvek typom problému, nemôžete to nikomu nahlásiť. Takže kedykoľvek si vyberiete peňaženku alebo burzu na obchodovanie uistite sa, že má dobré hodnotenia a dá sa jej dôverovať.
Samozrejme, uložte si prístupové údaje k vašim kryptomenám na bezpečné miesto. Nie online!
V prípade, že za kryptomeny budete chcieť niečo nakupovať na internete, overte si, že stránka skutočne servis alebo produkt ponúka. V prípade podvodu totiž nebude možné získať svoje kryptomeny naspäť.
Najtypickejším podvodom vo svete kryptomien sa venoval náš partnerský portál kryptonovinky v tomto článku.
Vysoká volatilita
Cena Bitcoinu je veľmi náchylná na prudké pohyby hore a dole. To aj napriek tomu, že kapitalizácia Bitcoinu by sa dala zrovnávať s najväčšími firmami na svete. Pohyby na grafu sú o to viac výraznejšie u iných kryptomien.
Sofistikovanému investorovi pravdepodobne vyššia volatilita prekážať nebude. Investor, ktorý však nie je zvyknutý na prudké pohyby grafu sa môže ocitnúť na kolotoči emócií. To pre správne investičné rozhodnutia rozhodne nie je ideálny stav.
Vysoká volatilita sa vie proti investorovi obrátiť, najmä ak kupuje za ceny, ktoré sú historicky na vyšších hodnotách. Aj napriek tomu, že sa časovanie trhu neodporúča, opäť platí pravidlo, čím nižšia cena tým lepší nákup.

Politické a systémové riziko
Bitcoin sa dlho považoval za revolučnú technológiu pre schopnosť narúšania tradičných finančných systémov. Prináša so sebou ale aj politické riziká, ktoré môžu mať vplyv na jeho budúcnosť.
Snáď najvýznamnejším politickým rizikom pre bitcoin je nedostatok globálnej regulácie. Bitcoin je decentralizovaná digitálna mena, čo znamená, že nie je podporovaná centrálnou bankou ani vládou. Okrem toho mnohé krajiny zaviedli reštriktívne predpisy na Bitcoin, ktoré by mohli obmedziť jeho používanie a brániť jeho rastu.
Kompletný zákaz používania Bitcoinu pravdepodobne nebude úplne realizovateľný, avšak hypotetické reštrikcie voči nemu by mohli s cenou slušne zamávať.
Aktuálne to skôr vyzerá tak, že Bitcoin sa pomaly stáva viac uznávaným aktívom a na nejaký ban bitcoinu to v čase písania článku nevyzerá. U iných kryptomien je takýto scenár pravdepodobnejší.
Jedným z problémov Bitcoinu ako takého je jeho security budget problém. V prípade, že by sa kapitalizácia bitcoinu nasledujúce roky nezmenila môže nastať problém, že odmeny pre ťažiarov budú menšie a menšie a tým sa môže zmenšiť aj bezpečnosť siete.
Ťažiari totiž logicky nemôžu ťažiť Bitcoin v strate dlhodobo. Ak by sa ťažiari premiestnili, tak to môže byť problémom pre bezpečnosť bitcoinu a lákadlom pre potenciálne napadnutia.
Záver
Mnoho investorov zameriava svoju pozornosť na Bitcoin a svet kryptomien. Nájdu sa investori, ktorí kompletne Bitcoin ignorujú a hovoria, že Bitcoin neprodukuje žiadnu hodnotu.
Na druhú stranu je ale mnoho investorov, ktorí berú investovanie do Bitcoinu ako diverzifikáciu a časť portfólia tak ukladajú práve sem. Investor by sa preto nemal báť investície do kryptomien. Väčšine investorov však bude kompletne stačiť samotné investovanie do Bitcoinu.
Treba však myslieť na to, že každá investícia obnáša svoje vlastné riziká a aj nedbalý nákup na príliš vysokých hodnotách môže viesť k veľmi nechcenej návratnosti.
Prečitajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť:
- Hodnotové investovanie – Najlepší spôsob investovania?
- Indexové fondy: Výhody a nevýhody investovania do indexov
- Malé vs veľké firmy: Čo je lepšia investícia?
- Investovanie alebo tradovanie? Čo prináša väčší profit?
Zdroje: worldfinancialreview.com, aarp.org