Pred tým než si povieme čo sa javý ako lepšia investícia si musíme zoradiť firmy podľa veľkosti. Kapitalizácia firmy sa určuje na základe tržnej hodnoty (market cap), čiže celkovej hodnoty obchodovaných akcii.
- Menšie firmy zvyknú mať hodnotu do 2 miliárd dolárov.
- Stredne veľké firmy majú definovanú tržnú hodnotu do 10 miliárd dolárov.
- Veľké firmy sa už obchodujú za 10 miliárd a vyššie. Obrovské firmy sa potom obchodujú za 200 miliárd dolárov a viac.
Všeobecne sa hovorí, že menšie a stredne firmy sú viac volatilné a tým pádom aj viac riskantné. Počas hospodárskeho poklesu zvyknú viac klesať, no počas oživenia zasa prinášať vyššie výnosy. Veľké firmy sú už väčšinou viac stabilné, a preto sa považujú za bezpečnejšie.
Obidva typy akcií prestavujú vlastný súbor potenciálnych výhod a nevýhod, a preto sa nedá jednoznačne povedať, čo bude viac sedieť individuálnemu investorovi. Každý investor si pred investíciou do akejkoľvek firmy musí urobiť výskum, a to či sa bude sústrediť na väčšie, či menšie firmy je už len čisto na jeho uvážení.
Historická návratnosť
Ak by sme sa pozreli hlbšie do histórie tak zistíme, že menšie firmy priemerne generovali vyššie výnosy ako firmy veľké. Tento fakt nie je vidieť len na amerických trhoch, ale aj na celosvetových trhoch, kde menšie firmy generovali priemerne o 2-4% vyššie ročne výnosy.
Ak by sme sa pozreli ešte bližšie tak zistíme, že hodnotové malé firmy generovali vyššie výnosy ako tie rastové. Pod hodnotovými spoločnosťami si môžeme predstaviť také firmy, ktoré sa obchodujú za nižšie násobky pomeru PE a iných metrík.
Small Cap Value Returns by Decade:
1930s: -3.0%
1940s: +19.9%
1950s: +19.6%
1960s: +14.3%
1970s: +14.2%
1980s: +20.2%
1990s: +16.5%
2000s: +12.5%
2010s: +11.0%Average Annual Return (1927-2022): 14.3% pic.twitter.com/3OTAC7adA1
— Chaz Ruffin Finance (@RuffinFinance) March 3, 2023
Samozrejme existujú obdobia kedy rastové akcie či dokonca firmy bez zisku generovali vyššie výnosy ako hodnotové firmy. Tieto obdobia, ale bývajú často predzvesťou bubliny a nafúknutia valuácií, čo pri následnom páde túto výnosnosť vymaže.
Potenciál rastu
Asi nikoho neprekvapí, že menšie spoločnosti majú väčší potenciál rastu a z tohto dôvodu aj väčšiu návratnosť. Jednoducho je ľahšie zdvojnásobiť zisky z 200 miliónov na 400 miliónov než z 2 miliárd na 4 miliardy.
Potenciál rastu však nemusí znamenať, že spoločnosť je kvalitná. Preto treba najmä pozerať na spoločnosti, ktoré zarábajú profit keďže neprofitabilné spoločnosti môžu byť zbytočne viac rizikové.
Problém veľkosti spoločnosti tiež býva pri akciových ETF. Väčšina indexov funguje tak, že veľká časť peňazí sa distribuje medzi pár najväčších firiem, ktoré však už opäť nemajú taký potenciál rastu. Týchto pár firiem má ale najväčší dopad na výkonnosť indexu ako takého.
Napríklad veľa ľudí si myslí ako dobre je index S&P500 diverzifikovaný. Áno on je diverzifikovaný veľmi dobre, problém ale je, že najväčšiu časť návratnosti celého indexu má na starosti len pár firiem. V dobe písania tohto článku tvorí 5 najväčších firiem až štvrtinu indexu.
The top 5 stocks in the #SP500 now account for 23% of the index. Courtesy of #FirstTrustGlobalPortfolios pic.twitter.com/lw0hSgK5Uk
— Richard Philbin (@RichardPPhilbin) January 19, 2022
Potenciálne riziká
Menšie firmy sa berú ako viac rizikové hlavne z dôvodu obmedzenejších informácií, menšej diverzifikácií príjmov a zvyčajne kratšej histórií. Okrem toho akcie s malou kapitalizáciou môžu byť náchylnejšie na makroekonomické riziká a riziká špecifické pre dané odvetvie.
Tieto faktory však nemusia platiť pre všetky firmy, a preto je potom na investorovi samotnom nájsť také firmy, ktoré budú mať tieto riziká lepšie poriešené. Investor pri nájdení takejto firmy môže plne benefitovať z budúceho rastu spoločnosti, a to dokonca s upraveným rizikom v jeho prospech.
Na druhú stranu väčšie firmy už zvyknú mať stabilnejšie profity a aj z toho dôvodu je, aj pravdepodobnosť vyplácania dividend u týchto spoločnosti vyššia. Rizikom u malých firiem tiež býva prehnané emitovanie akcií, ktoré dlhodobo deštruktuje hodnotu akcie.
US Small Caps are now down over 20% from their peak with relative strength vs. large caps back to October 2020 levels. A look at major corrections since 2010…$IWM pic.twitter.com/wXK3YonZTH
— Charlie Bilello (@charliebilello) January 24, 2022
Nezabúdajme na stredné firmy
Zaujímavé je, že akcie so strednou kapitalizáciou za posledných 20 rokov nielenže generovali vyššie absolútne výnosy v dlhšom časovom rámci, ale tieto výnosy poskytovali aj s menším rizikom. Počas 20-ročného obdobia, ktoré sa skončilo v roku 2022, investori do stredne veľkých firiem obdržali vyššie výnosy a nižšie riziko v porovnaní s investormi do malých firiem.
Pri pozeraní sa na dlhšie horizonty väčšinou aj tak vyhrávajú menšie firmy no opodstatnene s vyššou volatilitou. Veľkú rolu pri výkonnosti samozrejme hrá aj reinvestovanie dividend.
Akcie so strednou kapitalizáciou predstavujú spektrum medzi stabilitou v porovnaní s akciami s malou kapitalizáciou a vynikajúci rastový potenciál v porovnaní s väčšími spoločnosťami. Spoločnosti so strednou kapitalizáciou zvyčajne opustili vysoko rizikovú fázu svojho životného cyklu a vstúpili do obdobia stabilnejšieho, no stále pomerne zaujímavého, čo sa rastu týka.
Tieto firmy zvyknú mať aj lepšie cashflow pomery a silnejšiu súvahu. Takéto firmy sa už snažia svoje akcie neemitovať a niektoré z nich môžu vyplácať aj dividendy.

Záver
Máme na výber mnoho variant alokovania svojho kapitálu. Investor sústrediaci sa na ETF fondy by mal na základe poskytnutých dát zvážiť alokáciu do stredných a menších firiem, prípadne firiem dividendových, ktoré historicky taktiež porážali známy index S&P500.
Treba, ale myslieť na fakt, že každé ETF má tak trochu inú historickú výnosnosť. V podstate neexistuje generálne ETF s menšími, prípadne strednými firmami. Niektoré indexy majú historickú návratnosť 11% ročne a iné môžu mať až 13%. To je z dôvodu, že každé ETF sa môže skladať z iných akcií aj napriek tomu, že sa sústredia na rovnaké typy akcií.
Pri investovaní do menších firiem treba v prípade prepadu trhu očakávať výraznejší pokles portfólia, ktorý ale často býva kompenzovaný výraznejším rastom v budúcnosti. Investor, ktorý sa nebojí investovať do individuálnych akcií by sa taktiež nemal báť menších firiem.
Vyberať zdravé spoločnosti s férovou valuáciou, zarábajúcim cashflow a predvídateľným rastom je však základom správneho investovania. To platí jak pre firmy veľké, tak malé.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť: