Indexové fondy sú pravdepodobne najbežnejšou formou investovania či už na Wall street, tak aj u bežných investorov. Do indexových fondov investuje každý človek či už priamo alebo nepriamo cez produkty, ako napríklad druhý a tretí pilier.
Indexové fondy sú typom podielových fondov, ktoré sú určené na sledovanie výkonnosti konkrétneho trhového indexu. Asi najznámejší takýto index je S&P 500. Tieto fondy sú pasívne spravované, čo znamená, že ich aktívne nespravuje portfólio manažér.
V podstate by sa dalo povedať, že indexy ukazujú, ako sa darí firmám v danom odvetví, krajine alebo globálne.
Aké sú však pre a proti, čo sa týka indexového investovania? A prečo vlastne tak veľa ľudí a inštitúcií investuje do indexov?
Historická výkonnosť
Pravdepodobne jednou z najväčších výhod indexových fondov je ich historická návratnosť. V podstate sa dá povedať, že návratnosť indexov je overená históriou. Investícia do indexových fondov generovala v dlhšom časovom horizonte väčšie výnosy ako ktorékoľvek iné aktívum.
Pravdepodobne najväčšiu návratnosť priniesli historicky americké trhy, avšak iné trhy, ako trebárs India prípadne Nemecko si taktiež neviedli zle. Napríklad index Sensex (indický index), ktorý vznikol v roku 1979 generoval počas 50 rokov návratnosť 10,50% ročne.
Najznámejší americký index S&P500 generoval od roku 1929 návratnosť 9,8% ročne. Týmto tempom by ste svoje peniaze zdvojnásobili každých 7 rokov.
Je pravda, že dobré výsledky z minulosti nezaručujú dobré výsledky v budúcnosti, avšak mnoho profesionálnych a legendárnych investorov sa napriek tomu obracia na indexové fondy a ich návratnosť. Dokonca aj samotný Warren Buffett odporúča bežným investorom vkladať peniaze do indexov ako sú S&P500.
Na základe štúdie z Yale University by hypotetická investícia 1000 dolárov do S&P 500 v roku 1900 vygenerovala sumu 2,857,000 milióna dolárov na konci roku 2019 (v rátane reinvestovania dividend). Iné zdroje uvádzajú dokonca ešte vyššie sumy blížiace sa k 4 miliónom dolárov.

Jednoduchosť
Investovanie do indexov je pravdepodobne najjednoduchšia forma investovania, aká existuje. Stačí si založiť investičný účet, nájsť si daný index a je vybavené. Investor tak nemusí tráviť hodiny nad grafmi, finančnými výkazmi a analyzovaním metrík spoločností.
Indexový fond manažuje svoje pozície na základe toho, aby zodpovedali segmentu, ktorý má sledovať. Napríklad ak investor chce investovať do technologických firiem tak správcovská firma investuje do firiem reprezentujúcich technológie. Ide o to, že index naviaže výkonnosť fondu na konkrétnu myšlienku, odvetvie, sektor alebo inú trhovú metriku.
Veľkosti samotných pozícií sa už potom zvyčajne upravujú na základe toho aká je firma v indexe veľká a koľko percent daného indexu tvorí.
Najviac odporúčanou formou investovania do indexov je pravidelné mesačné prikladanie peňazí tzv. DCA (dollar cost average). V takom prípade investora nemusí zaujímať cena. Jediné čo ho zaujíma je, aby daný mesiac poslal danú sumu do ním vybraného fondu. Tým z dlhodobého hľadiska priemeruje nákupnu cenu, čiže „vychytá“ aj dná.
10 visuals every investor should memorize:
1: Dollar-cost averaging makes market timing irrelevant. pic.twitter.com/aNoXuxLHw8
— Brian Feroldi (🧠,📈) (@BrianFeroldi) December 18, 2022
Diverzifikácia
Pravdepodobne niet pochýb o tom, ako moc zvyknú byť indexové fondy diverzifikované. Indexy poskytujú slušnú bezpečnosť v prípade krachu firiem alebo v prípade, že by sa firmám nedarilo. Jednoducho ak firma v indexe skrachuje tak ju vymení firma iná a investor má stále ďalšie firmy, ktoré krach jednej firmy nijako neovplyvní.
V tomto prípade ale diverzifikácia môže byť dvojsečným mečom. Prílišná diverzifikácia totiž môže škodiť návratnosti investora. Taktiež problémom môže byť fakt, že zvyčajne väčšinu indexov tvorí iba pár veľkých firiem. Prípadne nadhodnotené firmy môžu zaberať väčšiu časť indexu.
Ak ide o nejaké medzinárodne diverzifikované ETF, tak problémom zas môže byť, že väčšina takéhoto ETF bude aj tak investovaná v americkom trhu. Napríklad také MSCI World ETF, ktoré má poskytovať diverzifikáciu do celého sveta má skoro 70% podiel čisto len v USA.
Pre investorov vyberajúcich individuálne akcie je argumentom proti indexovým fondom to, že s prílišnou diverzifikáciou vlastní investor ako firmy dobré, tak aj firmy zlé. Títo investori sa preto snažia zlé firmy filtrovať.
The market cap of the top 5 S&P 500 companies:
$4,095,058,706,432
The market cap of the bottom 282 S&P 500 companies:
$4,092,769,755,136 pic.twitter.com/qqcuOs0Qki
— Michael Batnick (@michaelbatnick) July 18, 2018
Flexibilita
Všeobecne je pre indexového investora ťažšie svoje peniaze prelievať z viac nadhodnotených aktív do viac podhodnotených. Indexový investor v prípade prepadu trhu nemá veľmi na výber a jeho jediná možnosť je prikladať sumy peňazí a priemerovať si cenu.
Investor taktiež nemá veľmi na výber, čo sa stratégie týka. Raz za čas je možné využívať trhové cykly a prelievať peniaze napríklad z indexov do komodít. Všeobecne ale väčšine investorov bude zrejme stačiť klasická DCA stratégia.
Pre jednu skupinu investorov môže byť minimálna flexibilita výhodná, keďže sa tak vyhnú zlým rozhodnutiam. Investori, ktorí sa však chcú do finančných trhov ponoriť hlbšie, môžu brať obmedzenú flexibilitu skôr za nevýhodu.
Záver
Indexové fondy sú pravdepodobne jedným z najlepších produktov, ktoré môžete nájsť na finančnom trhu. Investor, ktorý hľadá jednoduchosť a dlhodobo úročené výnosy pravdepodobne kupovaním indexových fondov neurobí žiadnu chybu.
Investor, ktorý však má záujem o hlbšie vzdelávanie sa v oblasti finančných trhov by mal zvážiť skôr čiastočnú alokáciu do trhových indexov z dôvodu menšej flexibility a prílišnej diverzifikácie.
Investori by samozrejme mali pri indexovom investovaní venovať pozornosť výberu ETF. Najviac odporúčané sú americké ETF, ktoré kopírujú výkonnosť amerických firiem.
ETF so zameraním na konkrétne odvetvie, ako trebárs obnoviteľné zdroje, môžu generovať krátkodobo vysoké výnosy. Dlhodobo sa však zvyčajne neosvedčili ako kvalitný zdroj zúročovania svojich peňazí.
Prečítajte si tiež
Páčil sa vám tento článok? Odporúčame vám ďalšie, ktoré by ste nemali prehliadnuť: