Connect with us

Čo hľadáte?

Rysuje sa krvavý pondelok? Futures na S&P500 a Nasdaq oslabujú, červená sa aj Ázia a Európa

recesia
Zdroj: Pixabay.com

Nový pracovný týždeň nezačal pre obchodníkov dobre – ázijské trhy sa na úvod červenali, veľmi podobne to vyzerá medzitým aj v Európe a pre-market hours v USA tiež nenaznačujú opačný trend. 

Ázijské trhy odštartovali týždeň oslabovaním

Úvod nového pracovného týždňa začal oslabovaním na ázijsko-pacifických trhoch. Najsledovanejšie japonské indexy Nikkei 225 a Topix oslabili o 2,53 resp. 1,96%. Do určitej miery tomu prispel aj prepad akcii Fast Retailing, japonskej holdingovej nadnárodnej spoločnosti, ktoré padli o vyše 6%.

Na pevninskej Číne to bolo o čosi pozitívnejšie – Shanghai Composite posilnil veľmi mierne o 0,09% a Shenzhen Component klesol o 0,41%. Najsledovanejší hongkonský index Hang Seng však krvácal a to poriadne – až o 3,81%.

V Číne medzitým zaujali čerstvé ekonomické dáta – export vyčíslený v dolároch podľa colných údajov vzrástol v apríli medziročne o 3,9%, čo je viac, než očakávali analytici agentúry Reuters (odhadovali 3,2%).

Naopak čínsky dovoz vyjadrený v dolároch sa v porovnaní s minulým rokom nezmenil, čo je však rovnako tak pozitívne, pretože Reuters očakávala až 3% pokles.

Tieto údaje mohli vliať o trochu viac optimizmu do nepriaznivej situácie v Číne, kde sa vláda stále drží svojej zero-covid politiky a teda prísnych lockdownových riešení šírenia pandémie koronavírusu, ktorá je v Číne v súčasnosti najhoršia od záveru roka 2019. Držanie sa tejto stratégie potvrdil vo štvrtok prezident Xi Jingping.

,,Nie je jasné, ako rýchlo sa Čína prispôsobí životu s covidom. Pokiaľ ide o údaje (o exporte a importe pozn.red), predpokladáme, že sa dostanú do úzadia vzhľadom na blokády a rôzne obmedzenia v mnohých častiach krajiny,“ komentoval situáciu Tapas Strickland, ekonóm National Australia Bank.

Oslabovanie na ázijských trhoch sa týkalo aj juhokórejského indexu Kospi, ktorý padol o 1,27% a austrálskeho širokého indexu S&P/ASX 200, ktorý oslabil o 1,18%. Najširší index ázijsko-pacifických akcii mimo Japonska MSCI padol o 1,3%.

Európa sa sústredí na Rusko

Nie je prekvapujúce, že negatívny sentiment na trhoch sa dotýka aj obchodovania v Európe. Najsledovanejší európsky index Stoxx600 oslabuje priebežne o 1,41%, nemecký Dax o 1,11%, britský FTSE 100 o 1,12% a francúzsky CAC o 1,2%.

Sentimentu obchodníkov v Európe okrem zlej nálady na ázijských a amerických trhoch neprispieva ani pokračovanie vojny na Ukrajine. Situácia sa ešte zhoršila po medializácii správ o ruských útokoch na školu v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, ktoré mali viesť k desiatkam civilných obetí. Luhansk je jeden z dvoch regiónov, ktoré tvoria Donbas, primárny cieľ súčasného vojenského ťaženia Putinovho režimu.

Dnes sa pozornosť v Európe (ale nielen v nej) sústredí na oslavy „Dňa víťazstva“ Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom. Stratégovia a vojnoví analytici sa obávali, že ruský prezident Vladimír Putin by mohol počas osláv prísť so zásadným oznámením, ktoré by mohlo situáciu na východe Európy ešte zhoršiť. Zatiaľ sa tak nestalo, hoci Putin v prejave prirovnal súčasné boje na Ukrajine k II. svetovej vojne a označil ich za správne. „Teraz je to rovnaké. Bojujete za našich ľudí na Donbase, za bezpečnosť našej vlasti,“ povedal ruský prezident a vyhlásil, že ak by na Ukrajinu neprišli ruské vojská, tak by Ukrajina plánovala útok na anektovaný Krym chystala operáciu na Donbase, ktorá by ohrozila Rusov.

Futures amerických indexov sú v červenom

Americké trhy majú za sebou ďalší červený týždeň, ktorý v piatok ukončili poklesom – Dow padol o 0,3%, S&P500 o 0,57% a Nasdaq o 1,4%. Minulý týždeň bol pritom mimoriadne volatilný a sprevádzaný prudkým posilnením ale následne aj prudkým oslabením hodnôt najsaldovanejších amerických indexov. Len pre ilustráciu v stredu zaznamenali Dow aj S&P500 svoj najlepší deň od roku 2020, avšak o deň neskôr Dow celý svoj rast zmazal a predviedol najhorší deň od roku 2020. V konečnom zúčtovaní v minulom týždni stratili Dow 0,21%, S&P500 0,24% a Nasdaq až 1,54%.

Pozitívne sa nejavia ani futures – v pre-market hours zatiaľ oslabuje Dow už o 1,15%, S&P500 o 1,39% a Nasdaq až o 1,63%. Inak povedané sa nálada na trhu medzitým nezmení, dnešný deň môže byť pre americké trhy opäť veľmi nepriaznivý.

Hoci na trhoch prevláda zlá nálada, Steve Brice, investičný riaditeľ Standard Chartered Wealth Management, si myslí, že do určitej miery môže byť v súčasnosti až prehnaná. ,,Ak sa pozriete na ukazovatele z trhového hľadiska, tak táto „medvedia nálada“ býva zvyčajne príležitosťou pre nákup. Viem, že je tam veľa výziev… ale pokiaľ ide o infláciu, ako dobre viete, trhy už počítajú s veľmi veľmi prudkým sprísňovaním menovej politiky. V určitom bode nájdeme dno.“

Sezóna earnings pokračuje

Sezóna earnings, teda zverejňovania výsledkov hospodárenia amerických verejne obchodovaných firiem za prvý kvartál 2022 pokračuje aj tento týždeň. Dnes ešte pred začiatkom obchodovania v USA oznámia výsledky napríklad Palantir, BioNTech či po ukončení obchodovania Novovax.

Program najsledovanejších earnings pre celý týždeň nájdete na tejto infografike:

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...