Connect with us

Čo hľadáte?

Nálada na akciových trhoch sa opäť zhoršila – olej do ohňa mohol priliať aj Joe Biden

biden
Zdroj: Pixabay.com

Trhy sú naďalej ako na hojdačke – jeden pozitívny deň spojený s rastom najsledovanejších investičných indexov opäť nahrádza deň, ktorý naznačuje výrazne poklesy. Tie už zaznamenali trhy v Ázii a vyzerá to tak, že sa im nevyhnú ani tie v Európe a USA. 

Varovanie Číne, no aj možnosť umiernenia obchodnej vojny s USA

Nálada na ázijsko-pacifických trhoch sa dnes zhoršila, pričom krvácajú najmä trhy v Číne a Hongkongu, ktoré zdá sa negatívne vyhodnotili čerstvé vyjadrenia amerického prezidenta Joea Bidena.

Prezident USA totiž počas svojho ázijského turné deklaroval silnú podporu Taiwanu, ktorý sa bojí vojenského zásahu zo strany Číny s jasným odkazom, že Spojené štáty americké mu budú ochotné v takom prípade pomôcť aj vojenským spôsobom. Šéf Bieleho domu zároveň vyjadril presvedčenie, že Čína sa k tomuto kroku neodhodlá, no ak by tak spravila, označil by to za rovnako vážny problém z geopolitického hľadiska ako ruskú inváziu na Ukrajine.

Biden však okrem týchto “hrozieb” naznačil aj to, že by mohol v polovici svojho funkčného obdobia zrušiť niektoré clá uvalené na čínsky dovoz, ktoré presadil v rámci sankcii a obchodnej vojny s Čínou ešte v roku 2018 bývalý prezident USA Donald Trump (Čína reagovala odvetnými opatreniami). Bidenová administratíva si totiž myslí, že zrušenie týchto ciel by mohlo pomôcť spomaliť infláciu (podľa Bieleho domu ide o “páku”, ktorá môže relatívne rýchlym spôsobom znížiť celkové náklady na import).

Tak či onak, trhy v Číne zrejme vyhodnotili Bidenové hrozby v súvislosti s Taiwanom ako vážnejší problem, než možnosť ukončenia obchodnej vojny medzi USA a Čínou, keďže Shanghai Composite klesol za deň o 2,41% a Shenzhen Component až o 3,34%. Nedarilo sa ani hongkonskému indexu Hang Seng, ktorý klesol o 1,89%.

V Japonsku medzitým padoli indexy Nikkei 225 o 0,94% a Topix o 0,86%. Japosnkých investorov totiž nepotešili dáta o najpomalšom tempe výrobnej aktivity v tejto krajine za posledné tri mesiace. Demonštrujú to aj dáta korporátu Toyota Motor, ktorý v utorok oznámil, že v júni zníži svoju produkciu automobilov až o 100 000 vozidiel na 850 000 kvôli nedostatku polovodičov.

Krvácanie trhov bolo evidovať aj v Južnej Kórei, kde padol index Kospi o 1,57% a v Austrálii, kde oslaboval S&P/ASX 200 o 0,28%. Nedarilo sa ani najširšiemu ázijskému indexu mimo Japonsko MSCI, ktorý klesol o 1,3%.

Európske trhy oslabujú po vzore ázijských

Európske trhy dnes pokračujú v nastolenom negatívnom sentimente, ktorý nastavilo obchodovanie v Ázii, keďže najsledovanejší paneurópsky index Stoxx600 stráca už 1,16% a oslabujú aj nemecký Dax, britský FTSE 100 a francúzsky CAC – konkrétne o 1,14%, 0,83% resp. 1,20%.

Pozornosť európskych investorov sa tento týždeň sústredí na Svetové ekonomické fórum, ktoré sa koná vo švajčiarskom Davose. Medzitým si však focus vypýtalo aj vyjadrenie šéfky ECB Christine Lagardovej, ktorá včera konečne naznačila, že Európska centrálna banka konečne začne v lete so zvyšovaním úrokových sadzieb.

Lagardová zavelila k zvyšovaniu úrokových sadzieb – Začne s tým ECB už v júli?

Európski investori medzitým očakávajú report týkajúci sa indexu nákupných manažérov (Purchasing Managers index), ktorý pravdepodobne ukáže, že rast spracovateľského priemyslu eurozóny v máji oproti aprílu mierne klesol.

Pokiaľ ide o jednotlivé akciové tituly za zmienku stojí rast reklamnej agentúry Adevinta o 3,8% v reakcii na pozitívne earnings a naopak pokles Tele2 o vyše 8%, keďže investičná spoločnosť Kinnevik oznámila, že predala svoj 7,2% podiel u tohto telekomunikačného operátora.

Dobrý deň strieda zlý – americkí investori nevedia na čom sú

Americké indexy včera posilńovali, keď Dow skončil v pluse 1,98%, S&P500 posilnil o 1,86% a Nasdaq o 1,59%. Dnes to však vyzerá skôr na ďalšie výrazne oslabovanie, pretože futures Dow klesajú o 0,85%, S&P500 o 1,32% a Nasdaq už o 1,96%, čo naznačuje, že ani správy o možnom umiernení obchodnej vojny medzi USA a Čínou nálade na trhoch výraznejšie neprispeli.

Keďže jeden pozitívny deň, ktorý naznačuje, že trh sa môže dostáť z najhoršieho von (akým bol včerajšok), v posledných týždňoch bežne nahradí deň, ktorý zmaže prakticky všetky predošlé zisky, nervozita investorov naďalej stúpa. ,,Tento druh prostredia, v ktorom máte tak veľké výkyvy so vzostupmi a pádmi, je obchodným prostredím, v ktorom sa môžete v ktorýkoľvek deň cítiť, akoby ste sa včera mýlili a ste oveľa náchylnejší na (ďalšie) chyby,” komentovala nepriaznivú situáciu na trhu Liz Youngová z investičnej spoločnosti Sofi.

Pokiaľ ide o americké akciové tituly, pozitívny rast zaznamenali akcie Zoom Video, ktoré po earnings rastú v pre-market hours o takmer 6%. Naopak spoločnosť Snap padá voľným pádom už o vyše 27%, pretože počas earnings uviedla, že nedodrží v prebiehajúcom kvartáli svoje ciele týkajúce sa príjmov a tržieb.

Americkí Investori budú dnes pozorne sledovať prejav šéfa Fed Jeromeho Powella počas summitu národného centra pre rozvoj podnikania amerických indiánov. Earnings medzitým oznámila firmy Nordstrom, Best Buy či Ralph Lauren.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com, investing.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Utorok 4. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Štvrtok 6. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Utorok 4. októbra  – Aj v druhý obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Aj v tretí obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako v minulom týždni, aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...