Connect with us

Čo hľadáte?

Nálada na európskych trhoch je opatrná, futures S&P500 a Nasdaq naznačujú červený deň

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Pozornosť investorov sa sústredí na blížiace sa dáta o inflácii v USA a na míting Európskej centrálnej banky, no ázijské trhy ovplyvnilo napríklad aj rozhodnutie centrálnej banky v Austrálii. Prinášame vám tradičný doobedňajší súhrn FTnews.sk.

Ázijské trhy prekvapila austrálska centrálna banka

Obchodovanie na ázijských trhoch prebiehalo dnes v zmiešanej nálade, ktorej mohlo prispieť aj rozhodnutie Austrálskej centrálnej banky o ďalšom zvýšení úrokových sadzieb. Urobila tak nečkane o 50 bázických bodov na 0,85%, čo bolo viac, než očakávali analytici.

Austrálsky S&P/ASX 200 na to reagoval poklesom o 1,53%, pričom klesli aj akcie veľkých austrálskych bánk Commonwealth Bank of Australia (-2,6%) či National Australia Bank (-3,25%). ,,Očakávanie trhu a aj to naše bolo, že nepôjdu na to tak tvrdo,” priznal v reakcii na krok centrálnej banky Paul Bloxham, hlavný ekonóm HSBC pre austrálske a novozélandské trhy. ,,Je zrejmé, že sa cíti pod tlakom, eviduje globálne inflačné tlaky a sleduje, že dorazili aj do Austrálie,” doplnil.

Pokiaľ ide o ostatné ázijské trhy v Číne index Shanghai Composite posilnil o 0,17%, kým Shenzhen Component klesol o nepatrných 0,02%. O čosi výraznejší pokles zaznamenal hongkonský Hang Seng, ktorý stratil 0,55%.

V Južnej Kórei sa po včerajších sviatkoch začalo poklesom, keďže najväčší index Kospi sa prepadol o 1,66%. Japonské indexy Nikkei 225 a Topix posilňovali o 0,1% resp. 0,41% a najširší index ázijsko-pacifických akcii mimo Japonsko – MSCI – klesol o 1 percento.

Nálada v Európe je veľmi opatrná

Nálada na európskych trhoch je dnes zdá sa negatívna, keďže oslabujú všetky najsledovanejšie indexy. O 0,36% klesá najväčší paneurópsky index Stoxx600, o 0,44% oslabuje francúzsky CAC a o 0,65% nemecký DAX. Na neutrálnej hodnote je zatiaľ len britský FTSE 100.

CNBC konštatuje, že obchodnú náladu na starom kontinente môže už ovplyvňovať blížiaci sa míting Európskej centrálnej banky (ECB) naplánovaný na štvrtok. Hlavným topicom guvernérov ECB bude téma zvyšovania úrokových sadzieb, keďže inflácia v eurozóne sa dostala na nové rekordné maximá. Šéfka ECB Christine Lagardová pritom nedávno naznačila, že do septembra by mohli sadzby stúpnuť zo záporných -0,5% do neutrálnej hodnoty alebo do mierneho plusu.

Vo Veľkej Británii sa medzitým sledovalo hlasovanie o dôvere voči premiérovi Borisovi Johnsonovi, ktorý napokon svoju pozíciu ustál, keďže získal 211 hlasov, pričom na zotrvanie vo funkcii mu stačila prostá väčšina 180 poslancov. Vo všeobecnosti však jeho dôvera klesá a analytici upozorňujú, že v nasledujúcich mesiacoch môže mať problém s ustátím pozície.

Spojené štáty sa sústredia na dáta o inflácii

Okrem ECB sa pozornosť investorov sústredí aj na USA, kde v piatok zverejnia dáta týkajúce sa inflácie na základe indexu spotrebiteľských cien (CPI). Ak bude spotrebiteľská inflácia pod medziročným rastom o 8,3% mohlo by to naznačovať, že už dosiahla svoj vrchol. Analytici zatiaľ predpokladajú, že tomu tak aj bude, ale len veľmi nevýrazne. Okrem CPI budú obchodníci veľmi pozorne sledovať aj dáta o indexe spotrebiteľského sentimentu cien v USA, ktorý rovnako tak v piatok zverejní University of Michigan.

Americké index majú za sebou zelený pondelok, keďže Dow posilnil o miernych 0,05%, S&P500 o 0,31% a Nasdaq o 0,4%. Pre-market hours však naznačujú pre dnešný deň korekciu – futures Dow klesajú o 0,41%, S&P500 o 0,42% a Nasdaq až o 0,57%.

Sezóna earnings sa v USA pomaly končí – dnes ešte pred začiatkom obchodovania však svoje čísla za prvý kvartál zverejnia napríklad United Natural Foods, J.M.Smucker či Cracker Barrell.

Zdroje:

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, na ktorých sa riešia najmä úrokové...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde je horúcou témou ruská mobilizácia.  Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 20. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, ktoré aj dnes súvisia prevažne s Čínou. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...