Connect with us

Čo hľadáte?

Nálada na trhoch je opäť ponurá – trápi viacero fundamentov (doobedňajší súhrn)

trhy
Zdroj: unsplash.com

Na trhoch je opäť negatívna nálada, ktorú ovplyvňuje energetická kríza v Európe a klesajúce euro, obavy z lockdownov v Ázii a napätie súvisiace s americkými earnings a blížiacimi sa dátami z indexu CPI. Prinášame vám tradičný doobedňajší súhrn.

Ázia

Ázijským trhom sa v utorok nedarilo, pričom najvýraznejšie oslabenie bolo evidovať v Japonsku, kde index Nikkei 225 oslabil o 1,77% a index Topix o 1,64%. Akcie Softbank GroupFanuc stratili 4,28% resp. 4,54%.

Oslabovali aj indexy spojené s Čínou. Hongkonský najširší index Hang Seng oslabil o 1,13% a Hang Seng Tech o 1,88%. Akcie čínskeho výrobcu elektromobilov BYD kótované v Hongkongu dnes padli o viac ako 9% a akcie Alibaba stratili približne 5%.

Na pevninskej Číne stratil Shanghai Composite takmer jedno percento a Shenzhen Component oslabil až o 1,41%. Prispeli k tomu aj rastúce negatívne správy súvisiace s obavami z ďalších lockdownov resp. iných prísnych obmedzení pre Covid-19. Vplyv to malo napríklad aj na akcie výrobcu elektromobilov Nio kótované na amerických trhoch, ktoré cez noc klesli o takmer 9%.

Juhokórejský Kospi medzitým stratil 0,96%, Kosdaq 2,12%, austrálsky S&P/ASX 200 skončil na približne neutrálnej hodnote a najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonsko MSCI oslabil o 1,21%.

Utorok nepriniesol pre ázijské trhy žiadne významné dáta, no pozornosť investorov sa už sústredí na blížiacu sa správu o vývoji čínskeho HDP, ktorá príde koncom týždňa. Tento týždeň má míting aj Bank of Korea a aj Áziu budú zaujímať čísla o americkej inflácii, ktoré budú zverejnené v stredu.

Európa

Akcie na európskych trhoch dnes prevažne oslabujú. Najširší index Stoxx600 klesá o 0,3%, nemecký DAX o 0,7%, britský FTSE 100 o 0,2% a francúzsky CAC o 0,4%.

Významnú pozornosť si dnes pýta euro, ktoré sa dostalo po dvoch dekádach do parity s americkým dolárom, keďže hodnotu meny eurozóny výrazne negatívne ovplyvňuje kríza spojená s dodávkami energii v eurozóne a ekonomické problémy tohto zoskupenia, ktoré môžu vohnať ekonomiku Európskej únie do recesie.

Medzi skokanmi dňa sú akcie EDF, ktoré stúpli o 6% v reakciu na oznámenie, že francúzska vláda chce zaplatiť 8 miliárd eur, aby sa energetický gigant dostal naspäť pod plnú štátnu kontrolu. Skutočnosť, že Francúzsko chce firmu znárodniť bola oznámená už minulý týždeň.

Ostro sledovanou témou sú aj prerušené dodávky plynu do Nemecka z Ruska cez plynovod Nord Stream 1, čo je oficiálne odôvodnené tým, že prebieha jeho každoročná letná údržba. Vzniká však obava, že Rusko úmyselne predlží práce na údržbe, aby tlačilo na Nemecko a celú Európu tak trestalo a vydieralo týmto spôsobom za sankcie voči nemu nastolené.

Aj z týchto dôvodov je sentiment na európskych trhoch naďalej obzvlášť negatívny. Ovplyvniť ho môžu aj stredajšie údaje z USA o vývoji inflácie na základe Indexu spotrebiteľský cien.

USA

Americké indexy včera oslabovali, pričom najväčší prepad bol evidovaný u technologického Nasdaq, ktorý klesol o 2,26%. Pridali sa k nemu aj Dow, ktorý oslabil o 0,52% a S&P500, ktoré kleslo o 1,15%.

Pozitívnejšie nevyzerajú ani futures, ktoré v prípade Dow klesajú o 0,7%, u S&P500 o 0,7% a u Nasdaq o 0,6%.

V USA sa tento týždeň naplno rozbieha sezóna earnings za druhý kvartál, v rámci ktorých sa investori dozvedia, ako sa darilo veľkým verejne obchodovaným spoločnostiam v predošlých troch mesiacoch. Tentokrát budú earnings stredobodom pozornosti aj z dôvodu, že investorov mimoriadne zaujíma, ako sa firmám darí zápasiť s rastúcimi úrokovými sadzbami a čoraz väčšími inflačnými tlakmi. Inak povedané earnings budú v tejto sezóne aj nástrojom, pomocou ktorého sa budú obchodníci snažiť vyhodnotiť, či prichádza k recesii.

,,Firmy sú stláčané zo všetkych strán, je na ne tlačené zo strany nákladov na tovar, v prípade miest a aj vo všetkom, čo vstupuje do našich výrobných cieľov alebo služieb,“ komentoval náročnú situáciu firiem Bruce Richards z Marathon Asset Management, ktorý si myslí, že earnings budú mať skôr negatívnu výpovednú hodnotu.

Už dnes oznámi výsledky hospodárenia firma PepsiCo, zajtra Delta Air Lines a koncom týždňa aj giganti z Wall Street JP Morgan Chase, Morgan Stanley, Wells Fargo či CitiGroup.

Najočakávanejšou udalosťou tohto týždňa však bude stredajšie zverejnenie Indexu spotrebiteľských cien (CPI). Všetkych totiž zaujíma, či medziročná inflácia v USA klesne z 8,6%, ktoré boli reportované za máj, alebo dosiahne nový vrchol. Podľa odhadov Dow Jones vzrastie na medziročných 8,8%, čo poukáže na to, že Fed musí pokračovať v sprísňujúcej monetárnej politike. Uľahčia mu to aj dáta zverejnené minulý piatok o stále silnom trhu práce.

Zdroje: cnbc, cnbc

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....