Connect with us

Čo hľadáte?

Nálada na trhoch sa zhoršuje – investori sa boja, že rast bol len dočasný (doobedňajší súhrn)

trhy USA
Zdroj: Unsplash.com

Nálada na ázijských trhoch sa výrazne zhoršila, z Európy prichádza nádej v súvislosti s potravinovou krízou a americké trhy sa boja pokračujúceho medvedieho trhu. Je tu tradičný doobedňajší súhrn k trhom.

Ázia

Nálada na ázijsko-pacifických trhoch sa v utorok zhoršila, čo portál CNBC čiastočne pripísal aj návšteve predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov na Taiwane Nanci Pelosiovoej, ktorá môže prispieť k eskalácii napätia vo vzťahoch medzi USA, Čínou a týmto demokratickým samosprávnym ostrovom, ktorý považuje Čína za utečeneckú provinciu.

Čína reagovala na návštevu významnej americkej političky na Taiwane tvrdením, že čínska armáda nebude „nikdy nečinne sedieť“ a že bude „podporovať suverenitu a územnú celistvosť Číny“. Tieto slová mal adresovať medzinárodnému spoločenstvo minister zahraničných vecí Zhaho Lijian.

,,Návšteva Nanci Pelosi výrazne zvyšuje napätie medzi USA a Čínou, ale je nepravdepodobné, že by vyvolala čínsku reakciu, ktorá by hrozila konfliktom,“ doplnili k téme analytici Euroasia Group v ich dnešnej poznámke k trhom.

,,Geopolitická riziko je vždy faktorom, na ktorý sa pozeráme z hľadiska devízového priestoru. Ale je to niečo, čo je ťažko predikovateľné,“ doplnil v relácii Street Signs Asia Saktiandi Suppaat z Maybank.

Čínske pevninské indexy Shanghai CompositeShenzhen Component dnes oslabili o 2,26% resp. 2,37%, pričom v čase najvýraznejšieho oslabenia boli v mínuse vyše 3% oproti hodnote, na ktorej sa nachádzali na začiatku obchodného dňa.

Výrazne oslaboval aj hongkonský index Hang Seng, ktorý klesol o 2,42%. Prispeli k tomu aj ďalšie poklesy akcii AlibabaMeituan a to o 2,79% resp. 2,56%. Technologický index Hang Seng Tech dokonca klesol o 3,19%.

Klesali aj indexy v ďalších ázijských krajinách. Japonské Nikkei 225 a Topix stratili 1,42% resp. 1,77%. Oslabili aj juhokórejské KospiKosdaq a to o 0,52% resp. 0,4%.

Z ekonomických dát zaujali informácie o raste inflácie v Južnej Kórei, kde index spotrebiteľských cien za júl vypovedá o medziročnom raste cien na úrovni 6,3%.  Tento rast je v súlade s očakávaniami analytikov, no je najvýraznejší od novembra 1998. Bank of Korea vysokú infláciu riešila zvýšením júlových úrokových sadzieb o 50 bázických bodov.

Sadzby opäť zvýšila aj austrálska centrálna banka – tentokrát o 50 bázických bodov, čím reagovala na infláciu na úrovni 6,1% medziročného rastu, ktorá bola zverejnená minulý týždeň. Index S&P/ASX200 skončil deň na približne rovnakej úrovni ako ho začal.

Európa

Európske indexy dnes prevažne oslabujú, keďže najsledovanejší Stoxx600 klesá o 0,4% a oslabujú aj nemecký DAX a francúzsky CAC o 0,5% resp. 0,6%. V pluse, hoci veľmi miernom, je len britský FTSE 100.

Výkonnosť európskych indexov ovplyvňujú v týchto dňoch do značnej miery prebiehajúce earnings, pričom dnes pred začiatkom obchodovania oznámili svoje kvartálne výsledky napríklad BP, Ferrari, Maersk či Uniper.

Ropný gigant BP mal za sebou vydarený kvartál, keďže ťažil z prudkého nárastu cien komodít a zaznamenal rekordné zisky. Akcie firmy v reakcii na earnings posilnili o takmer 4%.

Ešte výraznejší rast zaznamenala rakúska banka Raiffeisen Bank International, ktorá posilnila o vyše 5,5%, keďže investorov potešila skokovým nárastom čistého zisku v prvom polroku.

Naopak výrazný pokles o viac ako 10% zaznamenala firma Travista Perkinsa zo sektora stavebných materiálov, ktorá oznámila výrazný pokles zisku.

Dôležitou témou je situácia pri Čiernom mori – z prístavu v Odese totiž vyplávala prvá ukrajinská loď, ktorá má dopraviť obilie do Libanonu. Ak sa preukáže, že ukrajinské dodávky obilnín do zvyšku sveta bude možné prepravovať cez tento významný prístav vďaka rusko-ukrajinskej „vojnovej“ dohode, môže sa do určitej miery zmierniť priebeh globálnej potravinovej krízy.

USA

Po vydarenom júli sa nálada na amerických trhoch o čosi zhoršila. Dow, S&P500 aj Nasdaq vstúpili do augusta oslabovaním o 0,14%, 0,28% resp. 0,18%, pričom futures naznačujú oslabovanie aj dnes, keďže zatiaľ počas pre-market hours klesajú tri najväčšie americké indexy o 0,4%, 0,6% resp. 0,75%.

Investori zjavne nie sú presvedčení o tom, že júlový rast je dlhodobo udržateľný, nakoľko problémy, ktoré vplývajú na ekonomiku ako celok pretrvávajú.

,,Myslím si, že išlo o odraz medvedieho trhu. Myslime si, že spôsob, akým sa obchodovali akcie v júli bol úžasný, ale domnievame sa, že sme neprešli žiadnym typom kapitulácie. Protivietor je stále príliš bujný,“ komentoval situáciu Kevin Simpson z Capital Wealth Planning, ktorý zjavne očakáva, že turbulencie na trhoch budú v nasledujúcom období pokračovať.

Podobne ako v Európe aj v USA sa do značnej mieri sústredí pozornosť na prebiehajúce earnings, čiže kvartálne výsledky verejne obchodovaných spoločnosti.

Z nich zaujali report Pinterest, ktorý posilňuje mimo hlavných obchodných hodín o vyše 21% po zverejnení informácie, že najväčším investorom firmy sa stal Elliott Management. Samotné earnings Pinterest pritom neboli uspokojivé.

Dnes zverejnia svoje výsledky Starbucks, PayPal, Caterpillar, Advanced Micro Devices a niekoľko ďalších firiem.

Pozornosť investorov sa bude však upínať hlavne k piatku, kedy budú zverejnené čerstvé informácie o stave amerického trhu práce. Na jeho kondíciu sa totiž odvolávajú analytici aj politici tvrdiaci, že americká ekonomika nie je v recesii napriek tomu, že dva kvartály kleslo jej HDP. Údaje o kondícii trhu práce za júl môžu ich tézy potvrdiť, alebo naopak vyvrátiť a poukázať na recesiu, o ktorej by sa v tom prípade už nehovorilo len ako o „technickej“.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...