Connect with us

Čo hľadáte?

Nálade v Číne nepomohli ani pozitívne dáta o exporte, americké indexy oslabovali

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Záver týždňa bude zaujímavý kvôli dnešnému mítingu ECB a zajtrajším informáciám o vývoji inflácie v USA. Medzitým však zaujali aj dáta o exporte v Číne, ktoré prehlušili ďalšie negatívne novinky ohľadom pandémie. 

Čínsky export napredoval nad očakávania, no správy prehlušil Covid

Ázijským trhom sa vo štvrtok prevažne nedarilo a to napriek správam z Číny o lepších než predpokladaných obchodných údajoch za máj 2022.

Najsledovanejšie indexy z pevninskej Číny Shanghai CompositeShenzhen Component vo štvrtok oslabili, keď klesali o 0,76% resp. 1,8%, pričom hongkonský index Hang Seng oslabil tiež o približne 0,9%.

Tieto poklesy pravdepodobne súvisia s informáciami o novom sprísňovaní protipandemických opatrení v Číne po objavení nových ohnísk nákazy. Naďalej tak platí, že podľa mnohých prehnaná zero-covid politika Číny obmedzuje hospodársky rast v tomto regióne a bráni aj lepšej nálade na globálnych trhoch.

Negatívny sentiment ohľadom Covid-19 v Číne nezlepšili ani údaje, podľa ktorých čínsky export v máji v porovnaní s minulým rokom posilnil až o 16,9%, čo výrazne prekonalo odhady analytikov – agentúra Ruters totiž predpokladala, že dôjde k rastu len o 8%. Dovoz do Číny bol v máji taktiež vyšší než sa predpokladalo v podobe 4,1% rastu, hoci odhady hovorili len o 2% v porovnaní s rovnakým mesiacom v roku 2021.

,,Či je možné udržať silný rast čínskeho exportu je veľmi otázne. Čínska zero-covid politika, sprísňovanie menovej politiky na exportných trhoch a pokračujúci presun spotreby od tovarov ku službám vo vyspelých ekonomikách preň vytvárajú silný protivietor,“ upozornil v reakcii na tieto optimistické dáta Carol Kong z Commonwealth Bank of Australia.

Pomôcť čínskemu exportu by však mohlo zníženie alebo zrušenie ciel na dovoz čínskych produktov do USA, ktoré zaviedol v rámci americko-čínskej obchodnej vojny v roku 2018 bývalý americký prezident Donald Trump. Súčasná hlava Bieleho domu Joe Biden zvažuje, že tieto obmedzenia zruší, aby tým spomalil tlak na infláciu v USA. ,,Bolo by to byť dobrým znamením pre dopyt po čínskom vývoze,“ doplnil Kong.

Na japonských a juhokórejských trhoch dnes nenastali výraznejšie zmeny – indexy Nikkei 225, Topix či Kospi skončili obchodný deň blízko hodnôt, na ktorých ho otvárali. Austrálsky najsledovanejší index b však klesol o 1,42% a najširší ázijsko-pacifický index mimo Japonsko – MSCI – oslabil o 0,64%.

Dnes má míting ECB

Európske trhy doobeda oslabujú v očakávaní záverov z dnešného mítingu Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá oznámi plán týkajúci sa boja proti inflácii, ktorá stúplna v eurozóne na svoje historické maximá, a teda zrejme aj prvé jasné podrobnosti týkajúce sa plánu zvyšovania úrokových sadzieb.

Paneurópsky index Stoxx600 zatiaľ oslabuje o 0,45%, nemecký DAX o 0,6%, francúzsky CAC o 0,22% a britský FTSE 100 o 0,37%.

Pokiaľ ide o jednotlivé akcie, najvýraznejším pozitívnym skokanom je francúzska energetická spoločnosť EDF, ktorá po správe o vládnych plánoch jej znárodnenia posilnila o vyše 5%, pričom na opačnom chvoste je švédska spoločnosť MISP, ktorá po aktualizácii finančných cieľov pre tento rok oslabuje o viac ako sedem percent.

Americké indexy vo štvrtok oslabovali

Americké akciové trhy v stredu oslabovali – Dow klesol o 0,81%, S&P500 o 1,08% a Nasdaq o 0,73%. Dnešné pre-market hours sa zatiaľ nesú v tempe mierneho posilňovania, kdeže futures na Dow stúpa o 0,27%, S&P500 o 0,29% a Nasdaq o 0,34%.

Na pokles Dow mala vplyv aj negatívna správa od spoločnosti Intel, ktorá informovala, že klesol dopyt po jej polovodičoch. Intel v reakcii na to klesol o vyše 5%.

Randall Kroszner, profesor ekonómie na University of Chicago, ktorý bol bývalým guvernérom Fed, varoval, že rastúce náklady na mzdy začínajú robiť korporáciam problémy, čo ovplyvňuje aj ich cenu na akciových trhoch. Vysvetlil to tým, že inflácia vytvára tlak na zvyšovanie miezd a to následne núti firmy zvyšovať ceny produktov, čo opäť zvyšuje infláciu. ,,Myslím si, že to je jeden z dôvodov, prečo sme svedkami takéto tlaku na klesanie akcii,“ uviedol v rozhovore pre CNBC.

Pozornosť amerických obchodníkov sa medzitým naďalej sústredí na piatok, kedy budú zverejnené dôležité dáta týkajúce sa spotrebiteľskej inflácie v USA v podobe indexu spotrebiteľských cien (CPI). Tie veľa napovedia ohľadom toho, aký prísny bude musieť byť Fed počas najbližších letných mítingov v spojitosti so zvyšovaním úrokových sadzieb.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....