Connect with us

Čo hľadáte?

Nasdaq zaznamenal najväčší rast od novembra 2020, pondelok však začal oslabovaním v Číne aj Európe

rast
Zdroj: Unsplash.com

Negatívne správy o vývoji ekonomiky v Číne, oslabovanie európskych akcii či futures na americké indexy opäť v červenom po výrazných piatkových ziskoch – tak nejak vyzerá situácia na trhoch v prvý obchodný deň tohto pracovného týždňa. 

Náladu v Ázii ovplyvnili dáta o vývoji čínskej ekonomiky

V prvý obchodný deň tohto týždňa bola nálada na ázijsko-pacifických trhoch zmiešaná. O pozitívnej sa nedá hovoriť v prípade pevninskej Číny, kde trhy neuspokojili dáta o vývoj čínskej ekonomiky, na ktorú padá tiaha pandémie koronavírusu v kombinácii s vládnou zero-covid policy.

Z medializovaných dát vyplýva, že dáta o čínskej ekonomike zďaleka neneplnili predpoklady analytikov. Čínske maloobchodné tržby v apríli klesli až o 11% v porovnaní s prechádzajúcim rokom, čo je výrazne viac, než predpokladali analytici počítajúci s 6,1% poklesom. Klesla aj priemyselná produkcia o 2,9% v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2021. Analytici pritom počítali, že dôjde k miernemu rastu produkcie o 0,4%. Nepotešili ani údaje o vývoji nezamestnanosti v 31 najväčších čínskych mestách, ktorá stúpla na 6,7%, čo je najvyššie číslo od roku 2018.

Pozitívom z Číny je azda len to, že šanghajské úrady naznačili zmiernenie prísnych lockdownových opatrení a to už v tomto týždni. ,,Aj keď Šanghaj priniesol trhom určitú pozitívnu správu, nie je jasné, kedy a Čína preorientuje na život s Covidom,” komentoval túto situáciu opatrným tónom Topas Strickland, ekonomický riaditeľ Národnej austrálskej banky.

Poznámka: Život s Covidom je myslený ako odklon od zero-covid politiky čínskej vlády, ktorá pristupuje k prísnym lockdownom už pri menej výraznom raste počtu nakazených osôb. V tomto smere sa politika Číny výrazným spôsobom odlišuje od súčasného prístupu k riešeniu pandémie u západných krajín.

Akcie na pevninskej Číne v reakcii na spomínané dáta klesajú, keď sa popredajú indexy Shanghai Composite (-0,34%) aj Shenzhen Component (-0,59%). Širší hongkonský index Hang Seng je na tom o čosi lepšie, keď je aktuálne v miernom pluse 0,14%.

Pokiaľ ide o ďalšie ázijské trhy, japonské indexy Nikkei 225 a Topix sú v miernom pluse, juhokórejský Kospi stúpol o 0,1% a Kosdaq o 0,5%. Austrálsky index S&P/ASX 200 posilnil o 0,25%. No a trhy v Singapure, Malajzii, Indonézii a Thajsku sú v pondelok pre sviatky zatvorené.

Európa sa sústredí na Ukrajinu, Ryanair očakáva lepší rok

Európske akcie na úvod dňa oslabujú, pričom najsledovanejší index Stoxx600 je v mínuse 0,40%, nemecký Dax -0,5%, britský FTSE 100 -0,28% a francúzsky CAC oslabuje už o 0,64%. Znamená to, že na úvod týždňa sa im zatiaľ nedarí vymaniť sa z negatívnej dynamiky, ktorá sprevádzala Európu predošlých 5 obchodných dní.

Na starom kontinente sa bude tento týždeň pozorne sledovať ďalšie pokračovanie vojny na Ukrajine. Horúcou témou posledných hodín sú správy, podľa ktorých sa Fínsko a Švédsko zdá sa definitívne rozhodli vstúpiť do NATO, pretože Rusko začali vnímať ako reálnu hrozbu pre ich bezpečnosť. Obe krajiny na severe Európy sa tak vzdávajú svojej politiky vojenskej neutrality, čo je vnímané ako historický okamioh. Rusko už medzitým v minulom týždni Fínsko varovalo, že môže podniknúť nešpecifikované odvetné kroky na jeho rozhodnutie, pričom zatiaľ sa v súvislosti s fínsko-ruskými vzťahmi rieši predovšetkým téma pozastavenia dodávok energie.

Úvod týždňa v Európe sa začal zverejnením kvartálnych výsledkov leteckej spoločnosti Ryanair, ktorá vykázala čistú stratu za uplynulý rok v sume 355 miliónov eur. Ryanair však vyjadril presvedčenie, že v tomto roku by sa mohol vrátiť k “priemernej ziskovosti” nakoľko výsledky hospodárenia tejto írskej firmy v minulom roku ovplyvnila najmä pandémia. Akcie Ryanair medzitým dnes posilnili vzhľadom na pozitívnejšie vyhliadky o 3,43%. Posilňujú taktiež akcie Interpump Group, firmy, ktorá sa špecializuje na vodné čerpadlá, ktoré rastú už o vyše 5% vďaka čomu sú zatiaľ na vrchole dnešného Stoxx 600 indexu.

Naopak negatívnej reakcii na earnings sa „teší” spoločnosť Diploma, ktorá padá už o vyše 7%,  hoci zaznamenala nárast zisku a výnosov a tiež zvýšila svoju dividendu.

Nasdaq po skvelom piatku v pre-market hours oslabuje

Americké indexy ukončili minulý pracovný týždeň mohutným rastom, no úvod tohto týždňa zatiaľ až tak optimistický nevyzerá. Po piatkovom posilnení Dow, S&P500 a Nasdaq o 1,47%, 2,39% resp. 3,82% ich futures v pre-market hours dnes zatiaľ oslabujú o 0,37%, 0,55% resp. 0,78%. Mimochodom piatkový rast Nasdaq o 3,82% bol jeho najlepším dňom od novembra 2020, čo len podčiarkuje vysokú volatilitu na trhoch v posledných týždňoch.

CNBC skonštatovala, že piatková rally akciových titulov v USA bola akousi únavovou seansou, no upozorňuje, že prepady na trhoch ešte nemusia končiť, hoci indexy sa zatiaľ úspešne odrazili od úrovní, ktoré boli označované za zóny medvedieho trhu.

,,Vzhľadom na históriu medvedích trhov spolu so skutočnosťou, že Fed práve začal cyklus zvyšovania sadzieb a chce, aby sa finančné podmienky naďalej sprísňovali a dopyt klesal, toto oživenie sa s najväčšou pravdepodobnosťou oslabí,” komentoval situáciu Quincey Krosby z LPL Financial.

Zaujímavý názor poskytla Sylvia Jablonski, riaditeľka z Refinance ETFs, ktorá si myslí, že bez ohľadu na to, či americké trhy už našli dno alebo nie, investovanie do akcii je “menším zlom” pokiaľ ide o snahu zachrániť sa pred infláciou. ,,Únava z poklesov opadne, trh sa zresetuje. Je nepravdepodobné, že Dow a S&P500 budú za 6 mesiacov až rok stále na korekčnom území.“

Earnings v USA budú pokračovať aj tento týždeň, pričom výsledky oznámi niekoľko popredných maloobchodných reťazcov vrátane Walmart, Target a Home Depot. Z technologických firiem zaujme napríklad earnings spoločnosti Deere.

Dáta o tom ako sa darilo v prvom kvartáli zmieňovaným maloobchodným reťazcom môžu byť určujúce aj pre investorov, ktorých zaujíma, ako tieto podniky riadili svoju stratégiu v súvislosti s infláciou, ktorá zostáva aj po zverejnení najnovších CPI blízko 40-ročných maxím.

Zdroje: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....