Connect with us

Čo hľadáte?

Nový mesiac začal na akciových trhoch opatrne – investori vyhodnocujú nové dáta

obchodovanie
Zdroj: Unsplash.com

Investori dúfajú, že jún vleje do trhu viac optimizmu, no dáta o inflácii v eurozóne a len mierne oživenie podľa indexu PMI v Číne zdvíhajú varovný prst. Prinášame vám tradičný doobedňajší súhrn k trhom v Ázii, Európe a v USA. 

Čínske PMI stále pod 50 bodmi, no naznačuje pozitívnejší trend

Stredobodom pozornosti ázijských akciových trhov v prvý obchodný deň nového mesiaca boli výsledky súkromného prieskumu týkajúceho sa aktivity čínskeho priemyslu za mesiac máj.

Prieskum realizovala spoločnosti Xaixin/Markit ktorá informovala, že index nákupných manažérov spracovateľského priemyslu stúpol v Číne v máji na úroveň 48,1 bodov, čo je zlepšenie oproti 46 bodom v apríli, no stále je to pod hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje expanziu od poklesu. Výsledky tohto prieskumu prišli len deň po oficiálnom vydaní indexu PMI, podľa ktorého bola v máji dosiahnutá úroveň 49,6 bodov, čo bolo zlepšenie oproti hodnote 47,4 v apríli.

Napriek tomu, že tieto dáta, či už ide o oficiálne PMI alebo o nezávislý prieskum, naznačujú, že situácia v čínskom priemysle sa mierne zlepšuje, akcie na pevninskej Číne sa obchodovali dnes so zjavnou dávkou neistoty. Index Shanghai Composite napokon uzavrel deň v poklese o 0,13%, kým Shenzhen Component stúpol o 0,2%. Hongkonský index Hang Seng klesol vo finále o 0,51%.

Kým čínskym najsledovanejším indexom sa nedarilo, japonské indexy Nikkei 225 a Topix posilnili o 0,65% resp. 1,36%. Darilo sa aj austrálskemu S&P/ASX 200, ktorý posilnil o 0,32%, no nie najširšiemu ázijsko-pacifickému indexu mimo Japonsko MSCI, ktorý klesol o 0,45%. Trhy v južnej Kórei boli dnes pre sviatky zatvorené.

Manishi Raychaudhuri, vedúci ázijsko-pacifického akciového výskumu v BNP Paribas pre CNBC skonštatoval, že hoci sa posledné dni javia ako pokojnejšie, prostredie na trhu je stále rizikové, pričom poznamenal, že ho tak vníma mnoho inštitucionálnych investorov. ,,Musíme mať na pamäti, že vstupujeme do obdobia prísneho sprísňovania menových politík. Musíme sa pripraviť na dopad týchto veci, zrejme v ďalšom kvartáli…,“ vyhlásil v relácii Street Signs Asia.

Európu trápi inflácia, investori sú opatrní

Po negatívnom máji začalo obchodovanie na európskych trhoch veľmi opatrne – paneurópsky index Stoxx600 ja na neutrálnych hodnotách, nemecký DAX posilňuje o 0,4%, britský FTSE 100 klesá o 0,06% a francúzsky CAC je na rovnakej úrovni, ako na začiatku obchodného dňa.

Opatrnú náladu zrejme možno pripísať včerajším dátam o inflácii v eurozóne, ktorá naďalej prudko rastie, čím sa vytvára tlak na Európsku centrálnu banku, aby pristúpila k zvyšovaniu úrokových sadzieb. Goldman Sachs medzitým zverejnila svoj odhad zvyšovania úrokových sadzieb v rámci EÚ pre nasledujúcich 12 mesiacov, čomu sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.

Inflácia v eurozóne stúpla na nové maximá – čísla prekonali odhady analytikov!

Pokiaľ ide o jednotlivé akciové tituly, výrazný približne 20% rast evidovať u firmy Dr. Martens po tom ako táto britská značka obuvi oznámila, že ráta v tomto roku s rastom tržieb a tiež uviedla, že pre infláciu musí zvýšiť svoje ceny.

Európskych investorov budú v stredu zaujímať aj májové hodnoty PMI – teda dáta z indexu nákupných manažérov, ktorý sme spomínali aj v súvislosti s Čínou. Dozvieme sa z neho ako sa darilo priemyslu v eurozóne a vo Veľkej Británii.

Futures amerických indexov naznačujú zelený deň

Americké indexy ukončili máj v červených číslach, keď Dow klesol o 0,67%, S&P500 o 0,63% a Nasdaq o 0,41%. Pre-market hours naznačujú, že prvý júnový deň by mohol byť o čosi optimistickejší, kdeže futures na Dow posilňuje o 0,42%, S&P500 o 0,22% a Nasdaq je na neutrálnych úrovniach.

V USA sa pomaly končí sezóna earnings, teda zverejňovania hospodárskych výsledkov verejne obchodovaných firiem za prvý kvartál 2022. Nasledujúce týždne sa bude preto najväčšia pozornosť investorov sústrediť najmä na najbližšie mítingy Fed, čiže americkej centrálnej banky, ktorá podľa všetkého opakovanie pristúpi k zvyšovaniu úrokových sadzieb.

,,Najlepšie bude počkať si a uvidíme ako sa vyvinie ďalší kvartál. Až sa dostaneme ku koncu júla, budeme mať lepší celkový obraz o situácii. Do tej doby si myslím, že budeme svedkami veľmi trhaného trhu so sklonom k ďalším poklesom do medvedích oblastí,“ povedal pre CNBC Max Gokhan, investičný riaditeľ AlphaTrAI.

Amerických investorov dnes bude zaujímať report týkajúci sa výdajov vo výrobe a stavebníctve. 1. jún je taktiež dňom, kedy štartuje proces Fed týkajúci sa znižovania jeho nafúknutej súvahy, ktorá sa počas kvantitatívneho uvoľňovania po vypuknutí pandémie v roku 2020 nafúkla na 9 biliónov dolárov.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Utorok 4. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Štvrtok 6. októbra – Rovnako ako každý pracovný deň, aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Utorok 4. októbra  – Aj v druhý obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Streda 5. októbra  – Aj v tretí obchodný deň tohto týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako v minulom týždni, aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí...