Connect with us

Čo hľadáte?

Obrovský prepad amerických indexov sa odzrkadlil aj na ázijských a európskych trhoch

trhy
Zdroj: Unsplash.com

Začiatok posledného obchodného dňa tohto týždňa je ovplyvnený hrozivým štvrtkom na amerických trhoch, ktorý sa podpísal aj pod náladu obchodníkov v ázijsko-pacifickej oblasti a v Európe. 

Čínske indexy nasledovali vývoj v USA

Akcie v ázijsko-pacifickej oblasti dnes výrazne klesali. Hongkonský index Hang Seng sa prepadol až o 3,7% a indexy z pevninskej Číny – Shanghai Composite a Shenzhen Component padli o 2,16 resp. 2,14%. Tieto výpredaje do značnej miere nadviazali na veľký včerajší výplach akciových trhov v USA.

,,V Ázii sme samozrejme veľmi ovplyvnení tým, čo robí americký Fed s americkou ekonomikou, ale okrem toho čelíme aj problému so zero-covid politikou Číny,“ poukázal na dvojnásobný problém pre akciové trhy v Číne Richard Martin, výkonný konzultant IMA Asia v relácii „Street Signs Asia“ na CNBC.

,,Veľa komponentov a materiálov pochádza z Číny, takže okrem slabého dopytu z Číny máme aj nedostatok komponentov z Číny (do exportu), čo ovplyvňuje čínske trhy a prevádzku továrni,“ doplnil.

Klesali aj najznámejšie čínske technologické akcie, ktoré napodobňovali americký trend vedený Nasdaq. Akcie Tencent klesli o vyše 4 percentá a Alibaba dokonca o takmer sedem percent. Technologický index Hang Seng Tech klesol až o 5,18%, čím dokonca prekonal včerajší prepad amerického Nasdaq.

Juhokórejský index Kospi klesol o 1,27% a austrálsky S&P/ASX 200 o 2,16%. Nedarilo sa ani singapurskému Straits Times Index, ktorý zaznamenal 1,54% pokles.

Obchodovanie sa po prázdninách obnovilo v Japonsku, kde index Nikkei 225 posilnil o 0,69% a Topix o 0,93%, čo znamená, že japonské trhy sa dokázali vyhnúť trendu červeného dňa.

Negatívny trend dopadá aj na Európu

To zatiaľ neplatí o trhoch v Európe, kde taktiež sledujeme oslabovanie – najsledovanejší Stoxx600 je zatiaľ v mínuse zhruba 0,9%, britský FTSE 100 0,5%, nemecký DAX 0,7% a francúzsky CAC 0,9%.

V Európe dnes ešte pred začiatkom obchodovania zverejnili earnings spoločnosti AdidasBritish Airways, materská spoločnosť IAG. Skokanmi dňa sú akcie EUROAPIGrifols, spoločnosti z farmaceutickej oblasti, ktoré po pozitívnych výsledkoch hospodárenia posilňujú o viac ako 5%. Naopak veľký pokles možno sledovať u akcii dánskeho výrobcu nemocničného vybavenia Ambu, ktorý poklesol o viac ako 13% v reakcii na neuspokojivé vyhliadky firmy pre nasledujúce obdobie.

Katastrofálny deň amerických indexov

Obchodníci na amerických trhoch sa medzitým spamätávajú z hrozivého štvrtku, počas ktorého akcie Dow klesli o 3,12%, S&P500 o 3,56% a Nasdaq dokonca o 5%. Všetky tri najsledovanejšie americké indexy tým zmazali svoj predošlý stredajší pozitívny rast po oznámení Fed o zvýšení úrokových sadzieb o 50 bázických bodov. Prepad Dow Jones Industrial Average (Dow) bol najväčší od roku 2020, čo len podčiarkuje začínajúcu depresiu na amerických trhoch.

,,Včera (v stredu) to bolo skôr o úľave, o optimizme a o nádeji, dnes je to viac o realite,“ komentoval včerajší výplach na amerických trhoch Michelle Cluver, portfóliový stratég Global X ETF.

,,Ak trh pôjde o 3% hore a potom na druhý deň stratí pol percenta, je to celkom normálna vec. Ale mať taký deň, aký sme mali včera a potom za pol dňa vidíme 100% obrat, to je naozaj výnimočné,“ doplnil svoj názor na včerajšie dianie na burzách Randy Frederick,  výkonný riaditeľ pre obchodovanie a deriváty v Schwab Centre for Financial Research.

Pozitívne sa zatiaľ nejavia ani dnešné futures – počas pre-market hours oslabuje Dow o 0,27%, S&P500 o 0,3% a Nasdaq o 0,4%.

Investori v USA dnes budú očakávať aprílovú správu o vývoji pracovných miest, ktorá by mala byť zverejnená ešte pred začiatkom obchodných hodín. Ekonómovia v prieskume Dow Jones očakávali, že zamestnávatelia vytvorili v apríli 400 000 nových pracovných miest mimo poľnohospodársky sektor, čo je o čosi menej než 431 000 miest v marci. Miera nezamestnanosti v USA by podľa odhadov mala klesnúť na 3,5% z marcových 3,6%.

Zdroje: www.cnbc.com, cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – Rovnako ako každý pracovný deň, aj v pondelok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie...

akciové trhy

Pondelok 3. októbra  – V prvý deň nového pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...

akciové trhy

Dnes sa prvej analýze pre portál FT NEWS pozriem čisto na graf S&P500. Ten je totiž na svojej úplne najnižšej hodnote v tomto roku....