Connect with us

Čo hľadáte?

MMF a Svetová banka upravili prognózy, Musk nemá v boji o Twitter súpera (ONLINE – 19.4. Utorok)

online
Zdroj: Unsplash.com

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Medzinárodný menový fond znížil prognózu globálneho ekonomického rastu na roky 2022 a 2023. Podľa aktualizovanej predikcie inštitúcie sídliacej vo Washingtone narastie globálne HDP v rokoch 2022 a 2023 o 3,6%. Ide o pokles o 0,8% respektíve 0,2% v porovnaní s predikciou, ktorá bola zverejnená v januári. ,,Globálne ekonomické vyhliadky boli vážne ovplyvnené najmä dopadom ruskej invázie na Ukrajinu,“ vysvetlil Pierre-Oliver Gournichas, ktorý je ekonomickým poradcom MMF. ,,Účinky vojny sa budú šíriť ďaleko, čo prispeje k cenovému tlaku a zhorší významné politické výzvy,” dodal. Podobne ako MMF vníma situáciu aj Svetová banka, ktorá v pondelok znížila svoje očakávania globálneho rastu pre rok 2022 z 4,1% na 3,2%. (cnbc.com)

///

David Faber si nemyslí, že sa objaví iný kupca Twitteru. V rozhovore s Jimom Cramerom na CNBC poznamenal, že existujú len dve možnosti – buď Twitter príjme ponuku Elona Muska, ktorý následne urobí z tejto firmy privátnu spoločnosť, alebo sa jednoducho nič nestane. ,,Takže Elon Musk, je to vo vašich rukách. Len musíte zistiť, či môžete zaplatiť to, čo chcú, aby ste zaplatili. Toto číslo pravdepodobne začína na šestke,” uviedol odkazujúc na to, že Musk ponúka za jednu akciu Twitter 54,20 USD, čo by znamenalo, že firmu ocenil na 43 miliárd dolárov. Faber tiež priznal, že Musk je pravdepodobne naozaj schopný Twitter kúpiť, no musel by si na to požičať alebo predať akcie Tesla a je podľa neho otázne, či by na to naozaj našiel odvahu. ,,Naozaj sa rozhodne vystaviť riziku takú časť jeho čistého majetku?,“ spýtal sa rečnícky. (cnbc)

///

O hroziacej potravinovej katastrofe sa bude rokovať na úrovniach MMF, Svetovej banky, G7 aj G20.

Pre vojnu na Ukrajine, ktorá je extrémne dôležitá v súvislosti s exportom obilnín, sa viacero svetových regiónov dostáva do komplikovanej situácie, v rámci ktorej im hrozí vážna potravinová kríza. V  tomto týždni preto prebehne séria rokovaní s cieľom tieto riziká minimalizovať.

O hroziacej potravinovej katastrofe sa bude rokovať na úrovniach MMF, Svetovej banky, G7 aj G20

///

Jack Dorsey kritizuje správnu radu Twitteru. Elon Musk ho doplnil zaujímavým konštatovaním.

Vyzerá to tak, že snahu Elona Muska získať pod kontrolu spoločnosť Twitter nepriamo podporuje aj jej zakladateľ a veľký bitcoiner miliardár Jack Dorsey. Viac sa dočítate tu:

Jack Dorsey kritizuje správnu radu Twitteru. Elon Musk ho doplnil zaujímavým konštatovaním

///

Andrew Yang si nemyslí, že stimulačné balíky pre občanov USA pomohli k rastu inflácie. Bývalý kandidát na amerického prezidenta a starostu New York City tvrdí, že stimulačné balíčky tvorili možno 17% peňazí vydaných na základe zákona CARES, ktorý bol reakciou na podporu amerických domácnosti po vypuknut9 pandémie koronavírusu. ,,Kam zmizlo zvyšných 83% peňazí? Šli do inštitúcii. Šli do potrubí,” uviedol a skonštatoval, že peniaze odovzdané ľudom sú veľmi malým faktorom ovplyvňujúcim infláciu, pretože väčšina z týchto peňazí bola už dávno minutá a inflácia aj tak naďalej rastie. Yang zároveň povedal, že takéto stimulačné balíky pre občanov by podporoval aj naďalej. (cnbc)

//

Rozdiely v príjmoch generálnych riaditeľov a zamestnancov sa prehlbujú. Generálni riaditelia (CEOs) zarobili v Amerike podľa prieskum Equilar 100 v roku 2021 až 254-krát viac než priemerný zamestnanec, čo je 7-percentný nárast oproti roku 2020. Minulý rok dosiahla medianova odmena generálneho riaditeľa až 20 miliónov dolárov, čo znamená medziročný rast až o 31%. Platy manažérov sa skladali zo základného platu, ale taktiež extrémne lukratívnych bonusov a akciových opcii, ktoré tvorili približne 85% ich odmien. Median odmien bežných zamestnancov v rovnakom čase stúpol z 68 935 dolárov na 71 869 dolárov, čo je nárast o 4%. (cnbc)

//

Elon Musk tvrdí, správna rada Twitteru nedostane žiadny plat, ak sa mu podarí získať kontrolu nad spoločnosťou. ,,Plat predstavenstvá bude 0 dolárov, pokiaľ moja ponuka uspeje. Takže sa tým ušetria zhruba 3 milióny dolárov ročne,” uviedol na tejto sociálnej sieti. Zatiaľ nie je známe, kto by bol členom novej správnej rady, ak by uspel so ponukou odkúpiť zvyšných približne 91% akcii firmy, ktoré nemá pod kontrolou. V spomínaných 3 miliónoch USD nie je zarátaný plat pre súčasného CEO Paraga Agrawala. (cnbc.com)

///

Fed možno nebude pri zvyšovaní sadzieb taký agresívny, ako sa očakáva. Myslí si to Adam Parker z Trivariate Research, ktorý uviedol, že Fed má tiež len obmedzené možnosti pokiaľ ide o spomalenie inflácie. ,,Môže Fed zvýšením sadzieb skutočne vyriešiť niektoré problémy týkajúce sa nedostatku pracovných miest, polovodičov alebo pšenice? Asi nie. Takže nakoniec možno sa bude chovať menej agresívne, než teraz niektorí očakávajú,” uviedol.

///

Johnson & Johnson a Travelers zverejnia svoje earnings. V USA sa rozbieha kolotoč zverejňovania kvartálnych výsledkov hospodárenia verejne obchodovaných spoločnosti. Okrem Johnson & Johnson a poisťovacieho giganta Travelers sa bude dnes pozornosť investorov sústrediť aj na Hasbro, Lockheed Martin či niekoľko stredne veľkých bank ako je napríklad Citizens Financial.

///

Dôvera v čínsky trh s nehnuteľnosťami mierne posilňuje. Nálada na trhu, ktorý v posledných mesiacoch prešiel zaťažkávacou skúškou, sa zlepšuje, keďže objemy obchodov s dlhopismi a ceny nehnuteľností v posledných týždňoch stúpli. Čiastočne to môže byť podporené vládnym prísľubom podpory tohto sektoru a určitým uvoľnením rizík. Analytici však tvrdia, že rýchle rastúci trh s nehnuteľnosťami z minulosti sa už nemusí vrátiť v pôvodnej podobe. Analytici Moody’s zároveň upozorňujú, že tento trh je veľmi dôležitý pre celú čínsku ekonomiku, pretože tvorí zhruba štvrtinu HDP krajiny. (cnbc.com)

///

Startup Seon získal v novom kole financovania 94 miliónov dolárov. Firma, ktorá má medzi zákazníkmi napríklad Revolut, Afterpay či Nubank, sa zameriava na poskytovanie technológie, ktorá bráni proti online podvodom. Softvér analyzuje spotrebiteľovu emailovú adresu, telefónne číslo a ďalšie dáta, aby vytvoril digitálnu stopu a pomocou strojového učenia vyhodnotil, či je daná správa pravá alebo podozrivá. Novou náplňou Seon má byť aj vďaka vyzbieraným financiám vytvorenie nástrojov, ktoré budú predchádzať obchádzaniu sankcii voči Rusku. (cnbc)

///

Čínsky Hang Seng dnes stratil 2,42% a japonský index Nikkei 225 posilnil o 0,69%.

Európsky Stoxx600 oslabuje v úvode dňa o takmer celé percento, čo pravdepodobne súvisí s druhou fázou vojny na Ukrajine na Donbase. Futures amerických indexov Dow, S&P500 a Nasdaq zatiaľ po sviatkoch posilňujú v rozmedzí od 0,24% do 0,27%.

///

Aj tento pracovný týždeň vám budeme prinášať prehľadný súhrn TOP správ dňa zo sveta financií, technológii a vedy.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...