Connect with us

Čo hľadáte?

SpaceX vojna dohadzuje nové zákazky, ECB vylučuje stagfláciu (ONLINE – Pondelok 22.3.)

online
Zdroj: Pixabay.com

Prinášame vám priebežne aktualizovaný prehľad najdôležitejších ekonomických správ dňa doplnené o zaujímavosti zo sveta technológii a vedy.

Správy zoradené od najnovšej po najstaršiu:

Pondelok akciovým indexom veľmi nepraje. Čínsky Hang Seng oslabil o približne jedno percento, európsky Stoxx 600 uzavrel deň v miernom pluse 0,13% a americké indexy Dow, S&P500 a NASDAQ sa zatiaľ obchodujú v stratách od 0,9% do 1,3%. Cena ropy dnes stúpla o vyše 5%, zlato je v pluse o 0,13% a Bitcoin sa obchoduje za 41 000 USD, čo je mínus necelé percento oproti cene 24 hodín dozadu.

///

Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová dnes počas konferencie v Paríži uviedla, že stagflácia Európskej únii aktuálne nehrozí. Tvrdí to napriek tomu, že vojna na Ukrajine v kombinácii so stále nekončiacou pandémiou koronavírusu dáva ekonomike EÚ poriadne zabrať. Lagardeová tiež odhalila aktualizované odhady pre rast HDP a inflácie v tomto roku:

EÚ stafglácia nehrozí, tvrdí Lagardeová. Mýli sa podobne ako v prípade inflácie?

///

Herecký pár Aston Kutcher a Mila Kunis vyzbieral na podporu Ukrajiny už 34 miliónov dolárov. Do zbierky, ktorú organizujú, sa zapojilo viac než 65 000 darcov. Mila Kunis sa narodila práve na Ukrajine, do USA sa presťahovala ako dieťa. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský páru osobne poďakoval cez videočet.

///

Spoločnosť Quiltz Analytics tvrdí, že vo vesmírnom sektore je čistým víťazom odrezania ruského vesmírneho programu od medzinárodných spoluprác spoločnosť Elona Muska SpaceX. Ruská štátna kozmická agentúra Roscosmos s jej raketami Sojuz patrila dlhé roky medzi popredných doručovateľov satelitov a iného nákladu do vesmíru. Teraz, keď je odrezaná od zákaziek, z toho môže čerpať práve SpaceX, ktorá má najlepšie podmienky pre prebratie tejto pozície, čoho dôkazom je aj nová dohoda s firmou OneWeb. Ďalšími firmami, ktoré by mohli zo situácie čerpať sú Boeing, Axiom, Sierra Space, Northrop Grumman, Lockheed Martin či Voyager.

///

Spoločnosť Foxconn, ktorý je hlavným dodávateľom Apple, podľa informácii agentúry Reuters obnovila svoju prevádzku v čínskom Shenzhene. Operácie vo fabrike boli pozastavené pre pandémiu koronavírusu.

///

Goldman Sachs sa stala prvou veľkou americkou bankou, ktorá zobchodovala mimoburzovú kryptomenovú transakciu (OTC obchod). Využila na to obchodný nástroj spoločnosti Galaxy Digital. CNBC to vykresľuje ako významný krok pre adopciu kryptomien na inštitucionálnej úrovni.

,,Tento krok predstavuje prvý krok, ktorý banky podnikli, aby menom svojich klientov ponúkli priame, prispôsobiteľné expozície na kryptotrhu,“ uviedol spoluprezident Galaxy Digital Damien Vanderwilt.

///

Kurt Volker, bývalý americký veľvyslanec pre NATO, tvrdí, že Rusko nemôže vyhrať vojnu na Ukrajine a čas hrá oproti nemu, čoho dôkazom sú aj zúfalé a barbarské činy vojnového režimu Vladimíra Putina. Volker uviedol, že Rusko počítalo s rýchlym víťazstvom, no namiesto toho tu má silný odpor ukrajinskej armády a sankcie, ktoré rýchlo ničia ruskú ekonomiku. Ukrajinská tajná služba medzitým zverejnila informáciu, podľa ktorej chystá FSB v Rusku prevrat s cieľom nahradiť Putina a obnoviť obchodné vzťahy so západom. Nie je však isté, či sú tieto fámy podložené pravdivými informáciami, alebo ide zo strany Ukrajincov o spravodajskú hru s cieľom znervózniť Putina a posilniť jeho paranoju.

///

Akcie spoločnosti Boening pred otvorením obchodných hodín v USA (pre-market) klesli o vyše 6%. Dôvodom je zrútenie lietadla Boeing 737-800 v Číne, pri ktorom pravdepodobne zomrelo všetkých 132 cestujúcich.

///

Podpredseda Európskej komisie Španiel Josep Borrell vyhlásil, že Európska únia je pripravená diskutovať o ďalších sankciách voči Rusku, do ktorých by mohli byť zahrnuté aj energie. Nákupy energii z Ruska boli z predošlých kôl sankcii vyňaté pre nedostatok krátkodobých alternatív za ruský plyn či ropu. Borrell však obvinil Rusko z mnohých vojnových zločinov, obzvlášť z kompletného zničenia mesta Mariupoľ, a vytvoril tak výraznejší tlak na EÚ aj v prípade tohto problémového segmentu. Lídri EU budú tento týždeň prejedávať ďalšie opatrenia s cieľom odvrátiť energetickú krízu, ak by sa mali zbaviť ruskej energetickej závislosti. Ich dvojdňové stretnutie začína vo štvrtok.

///

Český ekonóm Lukáš Kovanda upozorňuje, že kým pozornosť v súvislosti s rusko-ukrajinskou vojnou sa sústredí na Čínu, veľkým kupcom lacnej ruskej ropy je India. Tá je tiež najväčším svetovým dovozcom ruských zbraní, nakoľko jej armáda je motivovaná zbrojiť pre neustále napätie Indie s Pakistanom.

///

Napriek tomu, že okrem ceny plynu či ropy rastie aj cena energii, v USA je naďalej výhodnejšie nabiť elektromobil, než naplniť plnú nádrž palivom. Platí to aj o oblastiach ako sú Boston či San Francico, kde rast sadzieb za elektriku držal krok s rastom cien za tankovanie. Pokiaľ ide o celoštátny priemer, výhodnosť jazdenia v elektromobiloch je ešte výraznejšia.

///

Nový podvariant omikron COVID-19 s označením BA.2 by mohol viesť pred novým dramatickým navýšeniam počtu ochorení. Varuje pred tým hlavný lekársky poradca Bieleho domu Dr. Anthony Fauci, ktorý tvrdí, že podvariant BA.2 je ešte asi o 50%-60% prenosnejší, no nezdá sa, že by nemal byť nebezpečnejší. Zatiaľ sa odhaduje, že BA.2 má na svedomí 25 až 30 ochorení na koronavírus v USA.

//

Najšťastnejšou krajinou na svete sa už piatykrát v rade stalo Fínsko. Vyplýva to z desiatej správy o svetovom šťastí, ktorú vypracovala organizácia Untied Nations Sustainable Deelopment Solutions Network. Česko v poradí predbehlo aj Francúzsko či Belgicko a Slovensko sa umiestnilo napríklad pred Poľskom, Maďarskom, Brazíliou či Ruskom:

Vybrali najšťastnejšiu krajinu sveta. Česko dopadlo lepšie ako Francúzsko, Slovensko sa nemusí hanbiť

///

Kým niektoré regióny v Číne rušia obmedzenia súvisiace s Covidom, iné ich opäť zavádzajú. Úradníci dokonca hovoria, že Čína aktuálne čelí najhoršej fáze epidémie od začiatku roku 2020. Čína je v súvislosti s koronavírusom známa tým ,že razí politiku zero-Covid, čo znamená, že pristupuje k rýchlym lockdownom. Táto stratégia jej priniesla napriek obmedzeniam v roku 2020 ekonomický rast a verí, že bude fungovať opäť. Kritici však upozorňujú, že v prípade nového variantu omicron, ktorý je nákazlivejší, no menej nebezpečný, musí konať Čína dynamickejšie ak chce dosiahnuť tohtoročný cieľ rastu HDP v podobe 5,5%. (cnbc)

///

Hongkong plánuje budúci mesiac uvoľniť niektoré proticovidové opatrenia. Okrem iného zruší zákaz letov z 9 zemí, skráti karanténnu dobu po príchode zo zahraničia a opäť otvorí školy. Tieto korky by mohli zmierniť kritiku obyvateľstva, ktoré je frustrované z dlhodobo prísnych opatrení mesta.

///

Akcie ruskej spoločnosti Rusal kótované na burze v Hongkongu klesli o viac než 5%. Dôvodom oslabenia sú obmedzenia austrálskej vlády, ktorá nariadila okamžité embargo pre vývoz oxidu hlinitého a hlinkových rúd do Ruska. Akcie Rusal klesli za posledný mesiac o 37%, pričom strmý pád ich hodnoty odštartoval začiatok vojny na Ukrajine.

///

Pondelok začína smutnou správou z Číny. V najľudnatejšej krajine sveta za zrútilo lietadlo Boeing 737 spoločnosti China Eastern Airlines, ktoré viedlo na palube 132 ľudí vrátane 123 cestujúcich a 9 členov posádky. Kontakt s lietadlom bol prerušený počas preletu nad oblasťou Guangxi. Úrad civilného letectva uviedol, že aktivoval núdzový mechanizmus a poslal na pravdepodobné miesto zrútenia lietadla záchrannú pracovnú skupinu. Čínske štátne média uviedli, že tragédiu spôsobil horský požiar.

///

Čína nechce zaujať postoj, ktorý by podkopal jej vzťahy s Ruskom. Tvrdí to Scott Kennedy z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie sídliaceho vo Washingtone. 

V súvislosti s vojnou na Ukrajine sa nemalá pozornosť upriamuje na Činu, ktorá je významným geopolitickým hráčom, ktorý je vzťahovo bližšie k Rusku, no ekonomicky závislý viac na Európe a Spojených štátoch americký. Čína aj z tohto dôvodu v rámci oficiálnej komunikácie viac kritizuje NATO a západné spoločnosti, no zároveň vylučuje, že by Rusku pomáhala vojensky a tiež rešpektuje sankcie, hoci je ich kritikom:

Čína nechce urobiť niečo, čo by zle vykreslilo Putina. Ekonomicky je však závislá od západu

///

Akciové indexy  v USA a v Európe dokázali minulý týždeň zmazať straty zaznamenané po vypuknutí vojny na Ukrajine. Rovnako tak posilňovali aj významné čínske akcie vďaka správam, podľa ktorých čínski giganti ako Tencent či Albibaba nebudú musieť byť delistované z amerických búrz.

V rámci pre-market hodín sa však v pondelok akcie Dow, S&P500 aj Nasdaq obchodujú v červených číslach. Opatrne začalo aj obchodovanie na európskych burzách. Pokiaľ ide o Áziu, Nikkei je v pluse 0,65% a čínsky index Hang Seng stráca takmer celé percento.

Pokiaľ ide o ceny ropy, tie po minulom týždni, kedy stratili viac ako 20%, opäť rastú – medzinárodný benchmark ropy Brent je nad 112 dolármi a americké futures na takmer 109 USD. Ceny ropy posilňujú z dôvodu obáv, že nedôjde k pokroku vo vyjednávaní medzi Ruskom a Ukrajinou ale k ďalšej eskalácii hrozivého konfliktu na východe Európy.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský, ktorý by rád viedol mierové rokovania priamo s Vladimírom Putinom dokonca varoval, že ak nedôjde k dohode, môžeme sa dočkať tretej svetovej vojny.

Investori zároveň zohľadňujú rastúci počet prípadov ochorení na Covid-19.

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj dnes, vo štvrtok, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj dnes, v posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy...

akciové trhy

Piatok 30. septembra  – Aj v piatok, posledný deň pracovného týždňa, vám prinášame prehľad FTNews.sk najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes...

akciové trhy

Štvrtok 29. septembra  – Aj v predposledný deň pracovného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínsky...

Financie

V páteční analýze se podíváme na možné další pokračování zlata v klesajícím trendu. Blíží už se konec medvědího trendu na zlatě? Padá zlato rychleji...