Connect with us

Čo hľadáte?

Tento týždeň je to jasné – investori čakajú na kľúčové dáta o inflácii v USA

potraviny
Zdroj. Unsplash.com

Americké indexy v piatok negatívne reagovali na čísla o vývoji pracovných miest v USA, no v úvode nového obchodného týždňa sa zatiaľ nálada na ázijských a európskych trhoch zlepšuje. Je tu tradičný doobedňajší súhrn. 

Správy z Wall Street Journal podporili čínske technologické akcie

Na ázijských trhoch sa obchodovalo v úvode týždňa v prevažne pozitívnej nálade, pričom najvýraznejšie zisky zaznamenali trhy na pevninskej Číne a v Hongkongu.

Tradične ostrosledovaný hongkonský index Hang Seng uzavrel obchodný deň v pluse 2,71%, k čomu prispel rast viacerých technologických firiem pozitívne reagujúcich na správu z  Wall Street Journal, podľa ktorej čínski regulátori uzatvorili vyšetrovanie spoločnosti Didi a ďalších dvoch čínskych technologických firiem obchodovaných na burzách v USA. Regulátori podľa správy WSJ plánujú zrušiť zákaz pre čínske firmy pridávať nových užívateľov na ich platformy a povolia ich aplikáciám vrátiť sa späť na domáci trh.

Akcie Alibaba v Hongkongu v reakcii na tieto pozitívne správy posilnili o 5%, Meituan o 9,93% a Baidu o 5,18%. Technologický index Hang Seng Tech posilnil celkovo o 4,64%.

Akcie na pevninskej Číne sa taktiež „zelenali“ – index Shanghai Composite pridal 1,28% a Shenzhen Component 2,66%.

Miernym pozitívom pre čínske trhy boli aj dáta z čínskeho indexu nákupných manažérov od Xaixin Services, podľa ktorého v máji dosiahol PMI úroveň 41,4, čo je stále negatívne číslo, no ide o odraz od aprílovej ešte nižšej úrovne 36,2.

V súvislosti s Čínou sa píše aj o možnosti zmiernenia sankcii USA voči čínskemu dovozu, ktoré sú súčasťou obchodnej vojny USA s Čínou, ktorá započala za éry Donalda Trumpa. Americká ministerka obchodu to potvrdila v rozhovore pre CNN, kde uviedla, že administratíva Joea Bidena zvažuje možné zrušenie niektorých ciel uvalených na Čínu – ide najmä o tie, ktoré by mohli zmierniť inflačné tlaky na USA, no doplnila, že konečné rozhodnutie v tejto veci musí urobiť Biden.

V pondelok sa v Ázii darilo aj japonským indexom Nikkei 225 a Topix, ktoré posilnili o 0,56% resp. 0,31%. Austrálsky index S&P/ASX 200 klesol o 0,45%. V Južnej Kórei s a pre sviatky neobchodovalo.

V Európe sa obchoduje v zelenom, Johnsona čaká hlasovanie o dôvere

V pozitívnej nálade sa dnes obchoduje aj na európskych trhoch, kde rastie paneurópsky index Stoxx600 (+0,93%) a tiež nemecký DAX (+1,07%), britský FTSE 100 (+1,25%) či francúzsky CAC (+1,17%).

Na starom kontintente sa dnes bude zvýšená pozornosť sústrediť na Veľkú Britániu, kde bude čeliť premiér Boris Jonhson hlasovaniu o dôvere. CNBC však konštatuje, že primárnym focusom európskych investorov budú v tomto týždni najmä dáta, ktoré prídu z USA, ktorým sa venujeme v texte nižšie.

Americké indexy uzavreli minulý týždeň výrazným oslabovaním – Dow klesol o 1%, S&P500 o 1,63% a Nasdaq až o 2,47%, čo napokon viedlo k tomu, že Dow uzavrel deviaty z posledných 10 týždňov v strate (-0,9%), kým S&P500 a Nasdaq ôsmy z deviatich (o 1,2% resp. 1%).

Americké trhy sa spamätávajú z červeného piatku, čaká sa na dáta o inflácii

Pozitívnejšie vyzerá pohľad na dnešné pre-market hours. Tie naznačujú, že nový týždeň by mohol začať pozitívnejšie – futures na Dow totiž posilňujú o 0,86%, S&P500 o 1,14% a Nasdaq o 1,53%.

Z piatkových dát sme sa dozvedeli, že americká ekonomika vytvorila v máji 390 000 pracovných miest, čo bolo lepšie číslo, než sa očakávalo pre obavy zo spomalenia ekonomiky uprostred rýchlo rastúcej inflácie. V konečnom dôsledku sa to však na trhoch odzrkadlilo negatívne – investori to totiž mohli vyhodnotiť aj tak, že tieto pozitívne dáta umožnia americkej centrálnej banke Fed pokračovať v prísnej monetárnej politike – rozumej v ďalšom prísnom zvyšovaní úrokových sadzieb.

Najvýraznejšiu pozornosť si bude preto v tomto týždni pýtať Index spotrebiteľských cien (CPI) za máj, ktorý bude informovať o kľúčovom vývoji inflácie v USA. Dáta budú zverejnené v piatok čo znamená, že celý týždeň bude obchodovanie zahŕňať aj špekuláciu na tieto čísla. Analytici predpokladajú, že kľúčový údaj o inflácii spotrebiteľských cien bude len o niečo nižší než dáta za apríl, čo by však mohli investori interpretovať aj tak, že inflácia sa spomaľuje. Naopak inflácia vyššia alebo rovná dátam z apríla by mohla byť vyhodnotená veľmi negatívne, nakoľko by ešte výraznejšie tlačila na Fed a jeho sprísňovanie.

,,Druhá polovica roka 2022 bude pre investorov jazdou na horskej dráhe ak nebude Fed schopný dostať infláciu pod kontrolu bez tvrdého pristátia. Zdá sa, že väčšina investorov v túto chvíľu vsádza na scenár typu crash and burn (padni a zhor), pretože existuje omnoho otzbáv z príchodu recesie a akciové trhy neukazujú žiadne náznaky pozitívneho impulzu., “ zhodnotil situáciu Peter Essele z Commonwealth Financial Network.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde sa dostal Dow do medvedieho...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v stredu vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto: Dow...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – V prvý deň nového obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske...

akciové trhy

Utorok 27. septembra – Aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde dominujú tie z Veľkej Británie. Najsledovanejším európskym indexom...

akciové trhy

Streda 28. septembra  – Aj v tretí deň obchodného týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto:...

akciové trhy

Utorok 27. septembra  – Rovnako ako včera aj v utorok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto:...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Na úvod týždňa vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, kde zaujali správy z Talianska, Veľkej Británie a aj v súvislosti s vojnou na...