Connect with us

Čo hľadáte?

Americké indexy sa spamätávajú z katastrofálneho apríla, nervozita je aj v Európe a Ázii

akcie
Zdroj: Unsplash.com

Je pred nami dôležitý týždeň – v Číne sa bude opäť riešiť covid a dodávateľské reťazce, EÚ môže prísť s embargom na ruskú ropu a v USA sa bude pozornosť sústrediť na ďalšie earnings a míting Fed. 

Čínska produkcia klesla prudšie, než sa očakávalo

Prvý pracovný deň tohto týždňa ázijsko-pacifickým akciám neprial – V Japonsku uzavrel index Nikkei 225 deň v strate o 0,11%, juhokórejský Kospi klesol o 0,28% a austrálsky S&P/ASX 200 o 1,18%.

Na pevninskej Číne, v Singapure a v Hong Kongu sa v pondelok pre sviatky neobchodovalo.  Napriek tomu si najväčšiu pozornosť pýta práve dianie v Číne. Z nových medializovaných dát o výkonnosti čínskych továrni v apríli 2022 totiž vyplýva, že ich produkcia sa spomalila prudším tempom, než sa očakávalo.

Najväčší vplyv na to mala pandémia Covid-19, ktorá stále sužuje tento región, ktorý je špecifický svojou zero-covid politikou (veľmi rýchlo pristupuje k lockdownom). ,,Omicron a vládna zero-covid politika sú hlavnými vinníkmi poklesu aktivity Číny, zastavenia priemyselnej výrobe a narušenia dodávateľských reťazcov,” napísal vo svojej poznámke k tejto téme Rodrigo Catril z National Australia Bank. ,,Ostré spomalenie čínskej ekonomiky v druhom kvartáli zostáva v tejto fáze realistickým výsledkom a ak bude história naším vodíkom, krátko na bude nasledovať zásah do globálneho rastu,” varoval pred ďalšími dôsledkami najväčšej pandémie, akú zažila Čína od záveru roka 2019.

Európske trhy sú v napätí, chystá sa embargo na ruskú ropu?

Pozitívne nezačalo ani obchodovanie na európskych trhoch – ostro sledovaný Stoxx 600 klesá v úvode dňa už o priblžne jedno celé percento. Nedarí sa ani nemeckému DAX či francúzskemu CAC, ktoré oslabujú o 0,7% resp. až 2,4%. Anglický FTSE 100 sa dnes pre sviatky vo Veľkej Británii neobchoduje.

Náladu v Európe mohli ovplyvniť zmieňované pokračujúce zlé správy z Číny, ktoré majú dopad aj na európske trhy, ale aj pondelňajší ranný report týkajúci sa vývoja maloobchodných tržieb v Nemecku – Federálny štatistický úrad totiž uviedol, že nemecké medzimesačné tržby klesli v reálnom vyjadrení o 0,1%, čo je ďalší údaj, ktorý môže naznačovať príchod recesie.

Európsky sentiment medzitým pochopiteľne aj naďalej ovplyvňuje blízka vojna na Ukrajine. Lídri EÚ v súvislosti s ruskou agresiu chystajú ďalšie sankcie, medzi ktorými sa spomína aj možné embargo na dovoz ruskej ropy.

Hrozivý apríl amerických indexov

V spojených štátoch americký sa medzitým obchodníci spamätávajú z veľmi nevydareného apríla. Platí to najmä o americkom technologickom indexe Nasdaq, ktorý klesol v apríli najvýraznejšie od roku 2008. V minulom týždni v konečnej bilancii oslabil o 2,5%, čím natiahol sériu červených týždňov v rade už na päť.

Nedarilo sa však ani S&P500, ktorý v piatok klesol o 3,63%, čo bola jeho najhoršia denná výkonnosť od júna 2020. Index 500 najvýkonnejších akcii obchodovaných v USA zároveň zaznamenal svoj štvrtý negatívny týždeň v rade, čo sa stalo prvýkrát od septembra 2020.

V konečnej bilancii Nasdaq stratil v apríli až 13%, Dow 4,9% a S&P500 až 8,8% – v prípade DowS&P500 išlo o najhorší mesiac od marca 2020, kedy vypukla pandémia koronavírusu.

Pokiaľ ide o konkrétne akciové tituly najväčší prepad z ostro-sledovaných spoločnosti predviedol Netflix, ktorý za mesiac klesol o 49%. Hrozivo však dopadol aj Amazon, ktorý padol o 24%.

Míting Fed

Americké akcie sú pod tlakom inflácie a zvyšovania úrokových sadzieb a práve to budú dôležité témy nového týždňa. Už v utorok a stredu je totiž na programe ďalší míting Fed, teda guvernérov americkej centrálnej banky. Následne v stredu poobede by mal predseda Fed Jerome Powell oznámiť, či pristupujú k očakávanému zvyšovaniu úrokových sadzieb o 0,5 percentuálneho bodu, resp. 50 bázických bodov. Nutné je však poznamenať, že trhy s touto možnosťou viac-menej počítajú a teda zvýšenie sadzieb je pravdepodobne už v obchodovaní zohľadnené.

Priebeh earnings a ďalšie oznámenia

Aj tento týždeň sa očakávajú earnings, hoci najzaujímavejšie firmy už svoje čísla za prvý kvartál 2022 oznámili. Pýtať si pozornosť budú napríklad Expedia, Airbnb, Starbucks, eBay, Uber, Marriott, Lyft či Tripadvisor.

Podľa dát Refinitiv z 275 spoločnosti zaradených do S&P500 indexu, ktoré už zverejnili svoje earnings, 80% prekonalo odhadované zisky a 73% prekonalo očakávania tržieb. Z toho vyplýva, že earnings za prvý kvartál 2022 zatiaľ nie sú vôbec katastrofálne, no geopolitická situácia, problémy dodávateľských reťazcov, vysoká inflácia a zvyšovanie úrokových sadzieb sú tak nepríjemnou kombináciou faktorov, že ani dobre výsledky firiem nedokážu tieto faktory zatieniť.

Zdroj: cnbc.com, cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov, kde rezonuje rozhodnutie Fed. Najsledovanejšie americké...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Federálny rezervný systém (Fed) v úlohe americkej centrálnej banky pristúpil k tretiemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Naplnili sa tak očakávania investorov...

akciové trhy

Pondelok 26. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad týkajúci sa najzaujímavejších ekonomických správ z amerických trhov. Najsledovanejšie americké indexy dopadli včera takto:...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj vo štvrtok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy, ktoré zohľadňujú kroky Fed. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj v piatok vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z Európy. Najsledovanejším európskym indexom sa dnes zatiaľ darí takto: Paneurópsky Stoxx600...

akciové trhy

Piatok 23. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti. Najsledovanejšie ázijsko-pacifické indexy dopadli dnes takto: Čínske pevninské indexy Shanghai...

akciové trhy

Štvrtok 21. septembra  – Aj dnes vám prinášame prehľad najzaujímavejších ekonomických správ z ázijsko-pacifickej oblasti, kde miestne meny pokračujú v oslabovaní voči americkému doláru....