Connect with us

Čo hľadáte?

Powell trhy nepresvedčil – obavy z recesie v EÚ a USA rastú (doobedňajší prehľad)

recesia pád
Zdroj: Pixabay.com

Nálada na akciových trhoch je vo štvrtok opäť nervózna, nakoľko vyjadrenie šéfa Fed Jeromeho Powella v americkom Kongrese umocnilo obavy z príchodu recesie v USA. Medzitým zaujalo vyhlásenie čínskeho prezidenta Xi Jinpinga či výzva Joea Bidena adresovaná Kongresu. Je tu tradičný doobedňajší súhrn.

Xi Jinping vyslal signál ohľadom čínskej ekonomiky

Najsledovanejší hongkonský index Hang Seng vo štvrtok posilnil o 2% a technologický Hang Seng Tech až o 2,59%. Prispel k tomu najmä rast akcii Alibaba o približne 6,5% a tiež výstrel akcii Xpeng o vyše 10%.

Darilo sa aj indexom na pevninskej Číne – tie spočiatku bojovali o svoj smer, no napokon Shanghai Composite posilnil o 1,05% a Shenzhen Component o 1,22%.

V pluse skončili vo štvrtok aj japonské indexy Nikkei 225Topix – avšak len veľmi mierne. Naopak juhokórejský Kospi klesol o 0,75% a Kosdaq až o 3,38%. Austrálsky S&P/ASX200 posilnil o 0,42% a najširší index ázijsko-pacifického trhu mimo Japonsku MSCI posilnil o 0,5%.

Pokiaľ ide o Áziu zaujalo vyjadrenie čínskeho prezidenta Xi Jinpinga počas slávnostného zahájenia obchodného fóra BRICS, ktorého sa zúčastnili zástupcovia Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Juhoafrickej republiky. Xi Jinping počas neho uviedol, že „Čína zintenzívni prispôsobovanie sa makroekonomickej politike a príjme dôrazne opatrenia, aby splnila ciele hospodárskeho a sociálneho rozvoja na celý rok a minimalizovala dopady Covid-19.“

Európske trhy oslabujú

Nálada je dnes horšia na európskych trhoch, kde klesajú všetky popredné indexy – paneurópsky Stoxx600 oslabuje o 1,13%, britský FTSE 100 takmer o 1%, nemecký DAX o 1,2% a francúzsky CAC tiež o 1,2%.

CNBC konštatuje, že európsky trh odráža podobnú negatívnu náladu v USA, kdeže na starom kontinente rovnako ako v Spojených štátoch amerických naďalej silnejú obavy z príchodu recesie.

Dnes sa v Európe budú investori sústrediť na zverejnenie predbežných údajov o indexe nákupných manažérov služieb a výroby za jún, ktoré môžu čo-to napovedať o stave európskej ekonomiky.

Pozornosť si vypýta aj Robert Habeck, nemecký minister hospodárstva, ktorý by mal prísť s prejavom, v ktorom sa vyjadril k „energetickej a zásobovacej bezpečnosti“ nakoľko v Európe sa intenzívne rieši téma závislosti od ruských energii, najmä plynu.

Powell nepresvedčil, Biden vyzval Kongres ku dočasnému kroku

Americké indexy včera oslabovali – Dow klesol o 0,15%, S&P500 o 0,13% a Nasdaq o 0,15%. Ďalšie oslabovanie však naznačujú pre-market hours – počas nich futures na Dow klesajú o 0,5%, na S&P500 o 0,47% a na Nasdaq o 0,3%.

Náladu na amerických (ale dozaista aj európskych) trhoch zrejme najviac ovplyvnil prvý z dvoch tohtotýždňových hprejavov Jeromeho Powella v americkom Kongrese – konkrétne v stredu pred výborom pre bankovníctvo v Senáte USA. Šéf americkej centrálnej banky Fed počas neho nedokázal vylúčiť príchod recesie, hoci uviedol, že Fed urobí všetko pre to, aby dosiahol „mäkké pristátie” a taktiež zdôraznil, že sa zaväzuje dostať infláciu v USA pod kontrolu. Tému sme podrobnejšie rozobrali v tomto článku.

Powell v Kongrese USA nedokázal vylúčiť recesiu, zaviazal sa k boju s infláciou

Americký prezident Joe Biden medzitým v stredu podľa očakávaní vyzval americký Kongres, aby schválil trojmesačné pozastavenie federálnej dane na benzín, čo by mohlo pomôcť spomaliť inflačné tlaky a uľahčiť situáciu americkým domácnostiam počas letnej sezóny. Otázne však je, či si tento návrh získa podporu v Kongrese, kde s ním podľa medializovaných informácii nesúhlasia aj niektorí demokrati.

Clifford Bennett, ktorý je hlavným ekonómom ACY Securities, si myslí, že na akciových trhoch boli badateľné náznaky „vykúpiť dno“, avšak trh toho napokon nebol schopný a obchodoval sa „iba do strany“.

,,Denné percentuálne zmeny vyzerajú veľmi pozitívne, keď k ním dôjde, ale toto je hra relativity a na tomto základe zostáva rally prinajmenšom skromne. V pozadí sa skutočný fundamentálny výhľad naďalej zhoršuje,“ varoval pred tým, aby investori nepreceňovali rasty akcii v niektorých špecifických dňoch, pretože zväčša následne dochádza k odmietnutiu tohto rastu, keďže globálne podmienky sa nezmenili a sú stále negatívne.

Ray Attrill, šéf FX Strategy z National Australia Bank skonštatoval po Powellovom príhovore v americkom Kongrese: ,,Obavy z recesie alebo tvrdého pristátia sa v posledných 24 hodinách na väčšine trhov umocnili.“

Zdroje: investing.com, cnbc.com, cnbc.com , cnbc.com

Páčil sa vám tento článok?

Ak sa vám náš obsah páči, odmeniť nás môžete tým, že sa na portál FTNews.sk vrátite opäť. Popri tom odporúčame sledovať našu Facebook stránku a Twitter kanál Zaujalo ma, ktorý odkazuje na najzaujímavejšie články z nášho webu.

Našli ste v článku chybu? Budeme vďační, keď nás kontaktujete a upozorníte nás na ňu.

Written By

Comments

Prísun noviniek aj na Facebooku

Tiež vás môže zaujímať

akciové trhy

Obchodovanie na globálnych trhoch prebieha v pozitívnej nálade, nakoľko mnohí investori vyhodnocujú čísla o inflácii v USA veľmi pozitívne. Analytici však upozorňujú, že jeden...

akciové trhy

Nálada na akciových trhoch sa ku koncu týždňa mierne zhoršila, hoci americké futures  naznačujú možný zelený deň. Investorov zaujali dáta z UK, čísla o...

akciové trhy

Pondelok 15. augusta 2022 – Americké indexy v piatok výrazne posilňovali, čím sa ešte väčšmi vzdialili lokálneho tohtoročného dna. Analytici preto začínajú špekulovať, či...

akciové trhy

Pondelok 15. augusta 2022 – Na európskych trhoch panuje v čase písania článku prevažne opatrná nálada – kým nemecký DAX veľmi mierne oslabuje, francúzsky...

akciové trhy

Pondelok 15. augusta 2022 – Na ázijských trhoch prevládala v pondelok prevažne optimistická nálada – výnimkou boli Čína a Hongkong, kde síce Shenzhen Component...